Jdi na obsah Jdi na menu
 

Aktuality

Příspěvky

Ve Skokách proběhla Noc světel a Pouť ke svátku Navštívení Panny Marie

7. 7. 2014

skok.jpg
Noc světel 2014 a hlavní skokovská pouť je za námi. Děkujeme všem, kdo se jakkoli zapojili do příprav i všem poutníkům za návštěvu!

Vše začalo vlastně už ve čtvrtek 3.7., kdy se z Teplé do Skoků vydali poutníci s obrazem Panny Marie Skokovské, aby tak zahájili letní poutní sezónu na Skokovské stezce. Putovali po tři dny, až v sobotu (5.7.) odpoledne došli do Skoků.

V sobotu nejprve ve Skokách proběhla vernisáž výstavy fotografií Heleny Kalendové Pozapomenutá zjevení. Následovala Noc světel, společná modlitba se zpěvy z klášterní komunity v Taizé v podání improvizovaného sboru. Kostel byl plný, napočítali jsme více než 150 poutníků a návštěvníků. Z Noci světel vznikla nahrávka, která bude časem dostupná i na CD.

V neděli proběhla tradiční Pouť ke svátku Navštívení Panny Marie, hlavní pouť ve Skokách. Začala v 10 hodin procesím jdoucím od křížku nad obcí a pokračovala poutní mší svatou, celebrovanou opatem Kanonie premonstrátů v Teplé Zdeňkem Filipem Lobkowiczem OPraem. Během obřadu zazněla skvostná Missa in C Franze Josepha Aumanna a další skladby v podání Kolegia pro duchovní hudbu, které řídil Vít Aschenbrenner. Návštěvníci Skoků se pak mohli občerstvit v bývalé farní zahradě a zde je na místě poděkovat manželům Prchalovým, kteří se o pohoštění vzorně postarali. V krásném slunečním dni Skoky navštívilo více než 300 návštěvníků.

Fotografie z putování, Noci světel i z nedělní pouti brzy zveřejníme.

 

Poutník Petr Hirsch doputoval do Skoků

21. 6. 2014

poutnik-skoky-2014--43-mini.jpgV sobotu 21. června navštívil Skoky známý poutník Petr Hirsch, který je právě na své pěší pouti kolem světa.  Ve Žluticích se k němu přidala dvacítka spolupoutníků, kteří s ním došli do Skoků. Zde se po občerstvení uskutečnila beseda s Petrem Hirschem o jeho poutích, povídání doplnilo promítání obrázků z jeho cest. Poté byl u kostela zasazen již sedmý strom míru na jeho cestě kolem světa.

 

 

Boží Tělo opět po delší době ve Skokách - čtvrtek 19. června

19. 6. 2014

img_5492mm.jpgPo desetiletích jsme poděkovali ve skokovské bazilice v podvečer slavnosti Těla a Krve Páně za dar Eucharistie. Mši sv. celebroval P. Vladimír Slámečka, a na slavnosti se sešlo 12 poutníků z Čech i Německa.   

Zde si můžete stáhnout plakát Svatodušní poutě ve formátu pdf.

Událost má také svůj profil na Facebooku.
 
 

 

Svatodušní pouť ve Skokách

9. 6. 2014

skoky.jpgV neděli 8. června proběhla za účasti asi třiceti poutníků ve Skokách Svatodušní pouť, celebrovaná P. Vladimírem Slámečkou, s hudebním doprovodem skokovské scholy, kterou řídil Martin Beran. Počasí bylo takřka tropické a tak tradiční posezení proběhlo tentokrát ve stínu kostelní lodi.
Fotografie Heleny Kalendové ze Svatodušní pouti si můžete prohlédnout na facebooku bez nutnosti registrace.

 

Kostel zpřístupněn denně již od června!

7. 6. 2014

Již od 1. června 2014 je kostel ve Skocích otevřen denně od 9 do 18 hodin! Je to možné díky našim dobrovolným "kostelníkům", kteří zde drží pravidelné denní služby. Více v celém příspěvku. 

 

Živé Skoky 2014 - program zveřejněn!

21. 5. 2014

zive-skoky-2014-001-001.jpgVážení a milí přátelé Skoků, program letošního koncertního cyklu Živé Skoky je zde!

Budeme Vám samozřejmě vděční za pomoc s propagací letošního léta ve Skokách. Plakáty ve třech formátech najdete vždy v pravém sloupci stránek v boxu "Plakáty ke stažení".

Těšíme se na Vás.

 

Svatojánská pouť v neděli 18. května byla deštivá

18. 5. 2014

svatojanska.jpgVíce než třicet odvážných poutníků se navzdory značné nepřízni počasí vydalo a doputovalo na svatojánskou poutní mši svatou do Skoků. Poděkování proto patří všem, kdo se na poutní slavnosti jakkoli podíleli!

Fotografie najdete ve volně přístupné galerii na Facebooku.
 

 

Skoky na stránkách magazínu Hospodářských novin

17. 5. 2014

logo-in-new-1.jpg

Třístránkový článek nazvaný Kostel panenky skákavé vyjde ve středu 21. května v magazínu IN Hospodářských novin. Jeho autorem je Libor Michalec. Děkujeme redakci za podporu a příznivcům Skoků doporučujeme nové číslo magazínu k zakoupení. P.S. Nyní si můžete článek přečíst i na internetu: http://life.ihned.cz/cestovani/c1-62245160-kde-se-zrodilo-zvolani-panenko-skakava-v-baroknim-kostele-v-opustene-vesnici-u-zlutic

 

Ve čtvrtek 1. května proběhla ve Skokách Pouť českoněmeckého porozumění

2. 5. 2014

_dsc9919.jpgVe čtvrtek 1. května proběhla v poutním kostele Navštívení Panny Marie ve Skokách tradiční prvomájová Pouť Českoněmeckého porozumění. Tradice prvomájové pouti pochází z padesátých let minulého století, tehdy byla jistým protipólem komunistických oslav Svátku práce. Poutní setkání ve Skokách začalo v 10:00 procesím, které vyšlo od křížku nad bývalou obcí u cesty od Polomu. Poutní mše svatá začala v 11:00. Hlavním celebrantem byl P. Zdeněk Filip Lobkowicz OPraem, opat Kanonie premonstrátů v Teplé. Během poutní mše zazněla v podání Ludmily Nové (soprán) a Víta Aschenbrennera (varhany) anonymní Missa in A pro hlas a varhany z konce 18. století, dále skladby Johanna Sebastiana Bacha a anonymní skladby z františkánského kláštera v Neukirchen beim Heiligen Blut. Po poutní mši bylo pro 150 příchozích poutníků z Čech i z Německa přichystáno občerstvení v bývalé farské zahradě - za jeho vzornou přípravu děkujeme především panu Bohuslavu Prchalovi s chotí. Poděkování ale patří i všem dalším, kteří při přípravě pouti přiložili ruku k dílu a také všem, kdo do Skoků první květnový den dorazili.

Fotografie z poutě najdete zde (foto Jiří Schierl) a také zde (foto Petr Maglia).

 

Ve Skokách se slavily Velikonoce

20. 4. 2014

bila-sobota.jpgPo mnoha letech se do Skoků vrátily svátky Velikonoc. Velkopáteční obřady, sobotní vigilii Zmrtvýchvstání Páně i nedělní Slavnost Zmrtvýchvstání Páně celebroval P. Vladimír Slámečka. Děkujeme Vám všem, kdo jste se na skokovských Velikonocích jakkoliv podíleli - pomocí, ale také třeba i tím, že Skoky byly v době Velikonoc cílem Vaší pouti. Fotografie a další informace najdete ve volně přístupných fotogaleriích na Facebooku:

Velký pátek - velkopáteční obřady (18.4.)
Bílá sobota - vigilie Zmrtvýchvstání páně (19.4.)
Boží Hod Velikonoční - Slavnost Zmrtvýchvstání Páně (20.4.)

 

Květná neděle ve Skokách 13.4.

13. 4. 2014

skok.jpg

Po mnoha letech se ve Skokách slavila Květná neděle, začátek Svatého týdne. Jak je ze snímků patrné, začali jsme venku svěcením ratolestí a průvodem do kostela. Při mši svaté celebrované naším milým otcem Vladimírem zazněly pašije Václava Kalendy v podání skokovské scholy. Zhruba třicítka poutníků spolu ještě strávila pár chvil na sluncem vyhřáté terase před kostelem, kde bylo jako vždy o příchozí vzorně postaráno i co se týká občerstvení těla. :-) 

Fotografovali Lucie Haschková a Jiří Schierl, fotografie si můžete prohlédnout ve volně přístupné fotogalerii na Facebooku zde.

 

Další jarní brigády 2014 - víkend 12. a 13.4.

9. 4. 2014

skoky--okapy-2014.04a--30-.jpgNa následující dubnový víkend jsme připravili další dvě jarní brigády, aktuální termíny jsou sobota 12. a neděle 13.4., v době od 10 do 18 hodin.

Kostel bude během brigád otevřen a bude možno využít jeho zázemí.

Pracovat se bude zejména kolem kostela, pokračovat bude úklid klestí a dřeva po v minulosti pokácených stromech. Další část práce se bude věnovat údržbě travnatých ploch po nájezdech divokých prasat (zde přijdou vhod hrábě či lopaty), a také úpravám cesty, která dostala zabrat během podzimu a zimy.

Prvních březnových brigád (8. a 9.3.) se zúčastnilo celkem 13 dobrovolníků, ti pracovali kolem kostela a jejich úsilí je poznat. Na dalších víkendových brigádách (15. a 16.3.) se sešlo celkem 6 dobrovolníků. Pracovalo se také o víkendu 5. a 6. dubna, kdy zde pracovali celkem 4 dobrovolníci. Přesto zůstává ještě hodně práce, bylo by potřeba více ochotných rukou. Přijeďte tedy pomoci i v dubnu. Děkujeme.

 

Blahopřání k narozeninám

8. 4. 2014

Rádi bychom popřáli našemu milému panu opatovi P. Filipu Zdeňkovi Lobkowiczovi OPraem. k jeho dnešnímu životnímu jubileu!

opat.jpg

 

Ve Skocích hořelo!

3. 4. 2014

h2.jpgVe středu 2. dubna byl v odpoledních hodinách nahlášen Hasičskému záchrannému sboru požár v katastru Skoků. Zásahu se zúčastnily jednotky hasičů HZS Toužim, Karlovy Vary, VHJ Hradiště, SDH Žlutice a Bochov. Naštěstí zde hořela jen lesní hrabanka v lese u Žlutické přehrady. I když byla naštěstí voda blízko, boj s ohněm trval až do pozdních nočních hodin.

 

Urbex ve Skocích

12. 3. 2014

12. března 2014 navštívila Skoky skupina českých a německých fotografů, kteří se věnují zajímavému oboru - Urbexu - Urban exploration - tedy průzkumu moderních ruin staveb. Během jejich působení ve Skocích vznikla pozoruhodná kolekce působyvých fotografií, zachycující neobvyklým způsobem kostel a jeho okolí. Fotografie najdete na jejich facebookových stránkách, odkazy na ně naleznete v naši Fotogalerii pod Skoky v roce 2014

O Urbexu více na českých stránkách http://urbex.cz/

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25

následující »