Jdi na obsah Jdi na menu
 

Aktuality

Příspěvky

C&K Vocal, rocková legenda ve Skokách

26. 7. 2015

 

ck-vocal-15.jpg

Jedinečný koncert vokálního rockového tělesa C&K Vocal (dnes vystupujícího v sestavě Jiří Cerha, Zuzana Hanzlová, Hana Horká, Veronika Pospíšilová, Michal Pleskot Jiří Šlupka Svěrákproběhl ve Skokách v sobotu 25.7.2015. Legendární soubor, který byl vpravdě zjevením na české scéně v době husákovské normalizace, si připravil pro své vystoupení ve Skokách jedinečný repertoár. Zazněly nejslavnější písně C&K Vocalu z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, kdy se skupině přes všechny překážky podařilo natočit a vydat několik mimořádně zdařilých LP desek. Výběr z alb GeneraceBalada o Zemi a Causa Krysař tvořil první půlku koncertu, zpívanou tak jako kdysi s doprovodem halfplaybacků, natočených studiovou skupinou Oty Petřiny. Druhá polovina koncertu patřila písním vzniklým po sametové revoluci, po odchodu původního vedoucího souboru, zpěváka a textaře Ladislava Kantora, který tehdy vyměnil svůj kapelnický post za práci v hradním týmu prezidenta Václava Havla.
Ve chvíli, kdy ve Skokách zněly jeho texty, netušili jsme ještě, že v tu chvíli již není mezi námi. Smutná zpráva nás zastihla až následující den. Sbohem, pane Kantore, a děkujeme!


ck.jpg

 

 

Oldřich Janota & ORA PRO NOBIS - sobota 18.7.

13. 7. 2015

janota-2015-001-001.jpgOldřich Janota patří k mimořádným osobnostem české hudební scény, svojí tvorbou ovlivnil řadu svých současníků i následovníků. Ve Skokách letos vystoupil s malou formací své skupiny ORA PRO NOBIS - se zpěvačkou Terezou Podobskou a se zpěvačkou a houslistkou Romanou Šilhavou. Čistě akustické vystoupení bez jakékoliv aparatury bylo fascinující svoji dokonalou srozumitelností i hudební čitelností v prostoru, který se přece jen tak lehce tiché hudbě nepoddává. Zazněly skladby z aktuálního alba Kojoko, koncert byl zároveň spojen s vernisáží výstavy obrazů Ludmily Kristové, o které píšeme v následujícím článku.

 

Roman Dragoun ve Skokách

10. 7. 2015

Roman Dragoun, právem vnímaný jako česká rocková legenda, se v pátek 10. července představil ve Skokách v komorním recitálu. Zazněly především písně z jeho sólových alb, hudebně krásné a duchovně hluboké. Početné publikum nadchl ovšem i svým zpěvem a brilantní hrou na klávesové nástroje. Přívětivé podvečerní světlo, které na sklonku slunečného dne měkce procházelo vitrážemi oken do chrámové lodi, dojem z koncertu ještě umocnilo.
Fotogalerii z koncertu si můžete prohlédnout zde.

dragoun.jpg

 

Poděkování ze Skoků

8. 7. 2015

Děkujeme všem našim dobrovolníkům, poutníkům, pomocníkům a přátelům Skoků, kteří se letos podíleli na přípravě a průběhu zahájení letošní poutní sezóny na Skokovské stezce a ve Skocích. Děkujeme také městu Žlutice za pomoc při sekání trávy. Díky moc všem! 

Za Spolek Pod střechou, o. s., a Kanonii premonstrátů Teplá Jiří Schierl.

 

Proběhlo zahájení poutní sezóny 2015 - společná pouť po Skokovské stezce, Noc světel a Skokovská pouť

2. 7. 2015

noc-svetel-2015.jpg

ceskonemecka-hlavni-p-001-001.jpg

 
Letošní poutní sezóna na Skokovské poutní stezce byla  zahájena ve čtvrtek 2. července  v klášteře premonstrátů v Teplé. Dvacítka poutníků prošla s kopií obrazu Panny Marie Skokovské celou trasu Skokovské stezky, se dvěma noclehy v Nežichově a v Toužimi. Skoky poutníky přivítaly v sobotu 4. července odpoledne. 


V tento den večer již pošesté proběhla v poutním kostele Noc světel. Večer zpěvů z francouzské klášterní komunity v Taizé v podání improvizovaného sboru a hudebního doprovodu začal ve slavnostně osvětleném kostele ve 20:30. Pořadatelé spočetli celkem 180 návštěvníků! Po skončení programu ještě následovala noční komentovaná prohlídka kostela.
 

Na neděli 5. července letos připadla Skokovská pouť. Koná se vždy první neděli v červenci, na toto období připadal podle starého liturgického kalendáře svátek Navštívení Panny Marie. Dnes nese podtitul Českoněmecká pouť porozumění, neboť k účasti na ní jsou pravidelně zváni i naši němečtí krajané. Letos jich přijelo kolem devadesátky, poutníků z Čech bylo přibližně také tolik.

Program poutě začal v 10:00 procesím, které vyšlo od křížku nad bývalou obcí ke kostelu. Na procesí navázala v 11:00, hlavním celebrantem byl opat Kanonie premonstrátů v Teplé P. Zdeněk Filip Lobkowicz, OPraem. Hudební část liturgie provedla skokovská schola. Po poutní mši bylo pro návštěvníky přichystáno občerstvení v bývalé farské zahradě.

 

Fotografie a reportáže z letošního putování a dalších akcí ve Skocích připravujeme ve Fotogalerii a na našich facebookových stránkách.

 

Slavnostní otevření zrekonstruované části tepelského kláštera

20. 6. 2015

hroznatova-akademie-jpg-_logo.jpgV pátek 26. června 2015 proběhlo v klášteře premonstrátů v Teplé slavnostní ukončení projektu vzorové obnovy národní kulturní památky a otevření nově zrekonstruované části klášterního areálu. Slavnostní akt zahájila mše sv. v klášterním kostele celebrovaná pražským arcibiskupem kardinálem Dominikem Dukou za účasti plzeňského biskupa Mons. Františka Radkovského, opata tepelské kanonie a dalších prelátů. Projekt za 500 miliónů korun byl realizován od roku 2009 v rámci Integrovaného operačního programu. V nově zrekonstruovaných a vybavených prostorách bude působit vzdělávací centrum HROZNATOVA AKADEMIE a již od 1. července 2015 zde rozvíjet různé vzdělávací programy, zkrátka nepřijdou ani turisté. Více na webu kláštera ZDE.

 

Program Živých Skoků 2015 zveřejněn!

8. 6. 2015

Podrobný popis poutních mší najdete zde, podrobný popis koncertů najdete zde. Plakáty ke stažení ve dvou formátech najdete zde. POZOR - oproti původní informaci došlo ke změně, koncert Romana Dragouna byl na jeho žádost přesunut na pátek 10. července!

Současně informujeme, že díky dobrovolníkům by měl být kostel zpřístupněn do konce srpna denně již od 6. června. Změna doby zpřístupnění vyhrazena!
zive-skoky-2015-001-001.jpg

 

Noc kostelů 2015 - Dva kostely na jedné cestě

13. 5. 2015

banner-478x90.png

Noc kostelů 2015 - Dva kostely na jedné cestě

Již tradiční celonárodní akce netradičně zpřístupňující kostely nejširší veřejnosti se letos konala v pátek 29. května. Kromě Skoků se do akce zapojil i sousední kostel v Údrči, který bylo možné navštívit při cestě do nebo ze Skoků. Ve Skocích byla pro návštěvníky připravena, kromě níže uvedeného programu, také možnost posezení u táboráku.

Oba kostely navštívilo kolem 70 návštěvníků.Bochov-Údrč, kostel sv. Linharta

19:00 - 20:00 Malé zpívání pro pohodu duše
Série písní Zuzany Novákové, kterou na varhany doprovodí Petr Písařík.

20:00 - 21:00 Komentovaná prohlídka kostela a údrčské galerie
Dokumentace z oprav kostela - historie obce ve fotografiích - kopie starých kronik obce.

Žlutice-Skoky, poutní kostel Navštívení Panny Marie, Skoky u Žlutic

18:00 - 24:00 Kostelní čajovna a kavárna
Posezení návštěvníků ve Skokovské poutnické kavárně.

18:00 - 24:00 Od sklepa po půdu
Volné a netradiční komentované prohlídky kostela.

Oficiální web akce Noc kostelů ZDE

 

Českoněmecká pouť porozumění 1. května 2015

27. 4. 2015

pout-1.5.2015--1-mmm.jpgTradiční "prvomájová" skokovská pouť Českoněmeckého porozumění připadla letos stejně jako první květnový den na pátek. Program poutě začal tradičním procesím v 10:00 hodin, od křížku nad Skoky ke kostelu. V 11:00 pak pokračovala poutní mše svatá, kterou celebroval P. Zdeněk Filip Lobkowicz OPraem., opat Kanonie premonstrátů v Teplé, koncelebrujícími byli P. Ján Augustin Kováčik, OPraem., rektor kostela, a P. Vladimir Slámečka, rektor ADS ČVUT v Praze. Díky nepříznivému počasí a dopravním komplikacím vyrazila na procesí asi jen dvacítka poutníků, na mši svatou pak dorazilo asi pět desítek poutníků. Celkem Skoky navštívilo necelých devět desítek poutníků a návštěvníků. Příjemným oživením bylo reprodukované vyzvánění zvonů, které připravili pražští zvoníci, kterým tímto děkujeme.

Pro všechny příchozí byl připraven stánek s upomínkovými předměty a také tradiční posezení s občerstvením. Během dne také probíhaly komentované prohlídky kostela. 

Plakát poutě ke stažení ve formátu pdf najdete zde.

Událost má svůj profil také na Facebooku.

Fotografie najdete ve volně přístupné fotogalerii na Facebooku a ve Fotoalbu.

 

Výmoly na cestě snad brzo zmizí...i díky daru

25. 4. 2015

lom-h.-tasovice-2015.04--3-lom.jpgStav polní cesty z Polomu do Skoků dělá nám i návštěvníkům Skoků stále větší vrásky. Přestože se snažíme cestu v rámci našich možností udržovat, naše síly, finanční i technické možnosti na to nestačí. Díky finančnímu daru se snad v dohledné době podaří stav nejhorších úseků cesty poněkud zlepšit.

 

Úspěšné akce event CITO Skoky 2015 a Ukliďme Česko

24. 4. 2015

cito-final-lg.pnguklidme-cesko-2015skoky_logo2mm.pngAkce nejen pro "kačery", event CITO SKOKY 2015, proběhla v sobotu 26. dubna 2015 od 10.30. Více k akci na webu CITO Skoky 2015. Současně proběhla celonárodní akce UKLIĎME ČESKO  (viz http://www.uklidmecesko.cz). Více v celém příspěvku. 

 

Skoky na videu poutníka Petra Hirsche

19. 4. 2015

 

 

Jarní brigáda 18. a 19. dubna 2015

18. 4. 2015

skoky--brigada-2015.04b--25-minis.jpgV sobotu 18. a neděli 19. dubna 2015 proběhla další z jarních brigád, tentokráte s mezinárodní účastí. Během obou dnů zde pracovalo 15 dobrovolníků. V neděli jsme zaznamenali také  pět čerstvě narozených koťátek skokovské kočičky Mariánky. Více v celém příspěvku, foto z akce připravujeme. 

 

Hledáme dobrovolníky pro službu v kostele na sezónu 2015

14. 4. 2015

Pomalu se blíží další poutnická sezóna ve Skokách a proto hledáme pro její zajištění v roce 2015 dobrovolné kostelníky-průvodce. Podrobnosti k organizaci dobrovolnických kostelnických služeb v roce 2015 najdete v rubrice Živé Skoky 2015 v článku Hledáme dobrovolníky na zajištění poutní sezóny 2015. Rozpis aktuálně volných termínů najdete zde, kontaktovat nás můžete na e-mailu podstrechou@email.cz nebo na telefonu 723 246 041 - pan Jiří Schierl. Volné termíny se rychle zaplňují, neváhejte tedy s jejich rezervací. Těšíme se na Vás!

 

Pouť a PoUtNíK Petr Hirsch ve Skokách - neděle 12.4.

13. 4. 2015

 

Přestože se pouť k Neděli Božího Milosrdenství musela obejít bez plánované bohoslužby, neboť P. Vladimír Slámečka náhle onemocněl, vcelku se vydařila. Připravené poutní setkání proběhlo za pěkného jarního počasí, jako náhradní program byla komentovaná prohlídka kostela a posezení s občerstvením. Část poutníků využila možnosti osobní modlitby u obrazu nebo k příjemné procházce jarní přírodou v okolí.

Připraven byl také PoUtNíK Petr Hirsch, se kterým byla možnost se setkat také v úloze "kostelníka", jeho odpolední přednáška, nazvaná Šestnáctitisícikilometrovej vejšlap, přilákala dvacítku zájemců. PoUtNíK Petr na ní slovem a fotografií přiblížil svoji 16 090 km dlouhou pěší pouť ze Dvora Králové nad Labem do Santiaga de Compostela, Říma a Jeruzaléma za každého počasí dál a dál (více na http://www.pout.eu). Do Skoků ten den zavítalo na 45 poutníků a návštěvníků.

plakat_a4_skoky_small-jpg.jpg

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24

následující »