Jdi na obsah Jdi na menu
 

Aktuality

Příspěvky

Slavnost Všech Svatých v neděli 1. 11.

19. 10. 2015

slavnost-vsech-svatych-001-001.jpgV neděli 1. listopadu, v den Slavnosti Všech Svatých, proběhla ve Skokách tradiční podzimní pouť k Panně Marii se zvláštní prosbou za naše zemřelé.
Po mši svaté následovalo procesí na místní hřbitov a pobožnost za všechny věrné zesnulé.

Poutní mši celebroval rektor ADS ČVUT Praha P. Vladimír Slámečka. 

Děkujeme všem poutníkům za společné sdílení slunečného podzimního odpoledne!

 

 

Veni Creator Spiritus - Praha, 14.10.

12. 10. 2015

V pražském kostele sv. Bartoloměje proběhla ve středu 14.10. slavnost Veni creator spiritus při příležitosti začátku akademického roku. Pozval nás na ni celebrant skokovských poutních mší a zároveň rektor Akademické duchovní správy ČVUT P. Vladimír Slámečka. Slavnostní mši sloužil plzeňský biskup Mons. Radkovský. Potěšilo nás, že během svých promluv také ocenil rozvoj poutního místa ve Skokách a poděkoval také P. Slámečkovi za jeho duchovní angažmá ve skokovském poutním kostele.

ads_veni_cr-2.jpg

 

CITO SKOKY - PODZIM 2015 a 72HODIN v sobotu 10.10.2015

10. 10. 2015

logo-2x.pngPodzimní geocachingové setkání CITO 2015 se uskutečnilo v sobotu 10. října 2015. Tentokráte bylo součástí dobrovolnického projektu 72hodin. Více o programu a akci v celém příspěvku.

 

Pouť ke cti Panny Marie Růžencové v neděli 4.10.

4. 10. 2015

pout-ke-cti-panny-marie-ruzencove-001-001.jpgŘíjnová poutní mše ve Skokách proběhla v neděli 4.10. při příležitosti svátku Panny Marie Růžencové. Prastarý mariánský svátek byl ustanovený jako poděkování za vítězství křesťanských vojsk v bitvě u Lepanta. Poutní mši celebroval rektor ADS ČVUT Praha P. Vladimír Slámečka. Skoky navštívila padesátka poutníků, zájem o obnovený duchovní život ve skokovském poutním kostele nás opravdu těší!

 

Svátek Jména Panny Marie s Lužanskou mší Antonína Dvořáka v neděli 13.9.

10. 9. 2015

jmena-panny-marie-001-001.jpgV neděli 13. září proběhla ve Skokách poutní mše při příležitosti svátku Jména Panny Marie. 

Součástí liturgie bylo provedení mše D dur (Lužanská) opus 86 Antonína Dvořáka pro smíšený sbor, sóla a varhany v provedení souboru Bach-Collegium Praha pod vedením Jiřího Mátla.

Bohoslužba, propojená s krásnou hudbou, přilákala do Skoků více než 70 poutníků.

Fotoalbum najdete zde.

 

EDH - Dny Evropského dědictví též ve Skocích

3. 9. 2015

ehd-logo.gifDny evropského dědictví ( European Heritage Days, dále EHD ) každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.

Téma: Památky znovuzrozené
Národní zahájení: Český Krumlov, 5. září 2015

Více o EHD najdete na webu ZDE.

Také Skoky se letos již tradičně připojují k EHD a díky dobrovolníkům bude kostel zpřístupněn a bude možné si prohlédnout nejen interiér kostela, ale i krovy nebo věž, ale také se od průvodců dozvědět řadu zajímavostí o historii poutního místa i stavbě kostela. Kostel bude zpřístupněn po oba víkendy 5.-6. a 12.-13. září 2015 od 09:00 do 18:00 hodin. 

 

MOTUS HARMONICUS - koncert v sobotu 29.8.

8. 8. 2015

motus-harmonicus-2015-001-001.jpgLetní koncertní cyklus Živé Skoky 2015 završil v sobotu 29.8. koncert souboru Motus Harmonicus. Soubor vznikl jako sdružení hudebníků, usilujících o historicky poučenou interpretaci hudby renesance, baroka a klasicismu. Ve Skokách vystoupil Motus Harmonicus s programem mariánských písní. Cyklus Vita Mariae zazněl v provedení mezzosopranistky Isabelly Shaw, na violu da gamba jí doprovodil Jakub Michl, na virginal Tomáš Flégr.

 

 

Ludmila Kristová - ZA HRANICI TICHA

7. 8. 2015

Komorní výstava ve vstupních prostorách poutního kostela
Navštívení Panny Marie ve Skokách, léto 2015.

orez.jpgJsem svobodný poutník po duchovních stezkách a velmi mě zajímá to, co je za jejich učeními, to co nás sjednocuje, to je Víra, Boží Přítomnost, samotné Bytí, Život sám, neboť jsme-li všichni Boží, neseme si Boha v sobě, každá živá bytost vyzařuje tuto esenci, živoucí jiskru, v soucítění ji zahlédneme v jejích očích, ať už ji prozradí náhlý strach o život, světlo usmiřující vděčnosti, záblesk radosti a uvědomění, nebo přímá záře lásky. Proto si s vlídností a porozuměním naslouchejme a dívejme se častěji vzájemně až do duše. Dokážeme-li se otevřít až do takové hloubky, uvidíme, jak je vše křehké, zranitelné, živé, propojené, na sobě závislé, jak nám prospívá si pomáhat, důvěřovat, namísto veškerého ubližování, pak i strach se stane zbytečným a celý náš svět se může změnit. Proud Světla, Lásky, Moudrosti a Síly - nekončící spirála energie vyzařování Živého Krista - to je kvalita, která léčí, živí a oživuje naše srdce, naše nitro. Tak to vnímám, a pak, je-li čas, meditací a radostí z tvořivé práce se snažím tuto myšlenku přenášet a stahovat do tvaru, barvy, do hmoty, aby její připomínka zůstávala s námi a aby probouzela naši laskavější tvář...   (LK)

Ludmila Kristová je výtvarnicí výstavního oddělení Západočeského muzea v Plzni. Ve své volné tvorbě se v současné době věnuje především dřevořezbě, často polychromované plastiky a reliéfy s oblibou doprovází plochým obrazem olejovou malbou, který výrazově rozšiřuje jejich energii a celkový vjem. Inspirace pramení ve starém umění doby byzantské, románské a gotické, ale i ve výrazové zkratce, symbolice a jednoduchosti tvorby rozličných etnik.

Komorní výstava ve Skokách je umístěna ve vstupních částech kostela Navštívení Panny Marie, autorka podřídila výběr prací z širšího časového období tomu, aby rozsahem, strukturou i tématickým obsahem vyhovoval prostoru a podporoval prostředí. Je k vidění několik kreseb, některé dřevořezby jsou zde zastoupeny přímo, další pak na působivých fotografiích, které přibližují propojení řezby a obrazu. O prostředí poutního místa ve Skokách Ludmila Kristová říká: „Mám ráda tamní klid, tiché vlídné vyzařování produchovnělého poutního místa i s jeho příběhy, s touhou a nadějí po zázracích i vírou v sílu Mariánského kouzla.“

 

T´N´T - sprituály a gospely ve Skokách v sobotu 8.8.

2. 8. 2015

tnt-2015-001-001.jpgDuo T´N´T tvoří Tereza Bečičková a Tomáš Ludvíček. Síla dynamitu či trinitrotoluenu a pak zase zklidnění jarního vánku - takovými výrazovými prostředky nešetřila dvojice zpěváků, jejichž hudba sahá ke kořenům blues, gospelu, rock'n'rollu, country a bluegrassu - tedy k černošským spirituálům. Strhující vystoupení skvěle doplnilo průvodní slovo, které posluchače vtáhlo do příběhu vzniku dnešních žánrů - včetně vyprávění o propojení spirituálů s tvorbou Antonína Dvořáka během jeho pobytu v Americe.
Krásný koncert!

 

Petr Linhart, recitál písničkáře v sobotu 1.8.

1. 8. 2015

petr-linhart-2015-001-001.jpgsobotu 1.8. proběhl ve Skokách koncert písničkáře Petra Linharta, inspirovaného  krajinami a jejich příběhy – v několika případech také příběhy a zážitky z jeho působení ve Skokách v řadách členů spolku Pod střechou, který zdejší poutní místo dlouhodobě oživuje. Linhartovy písně jsou výsostně propojeny s pohraničními krajinami bývalých Sudet. Ve Skokách se představil v komorním recitálu, v doprovodu hudebníků ze své doprovodné skupiny 29 Saiten. Zazněly především písně z nedávno dokončeného, v pořadí třetího alba Rozhledna.

 

Návštěva dobrovolníků z Regensburgu

28. 7. 2015

V červenci 2015 navštívila Skoky skupina dobrovolníků z Bavorska, z organizace Jugendbauhütte Regensburg, která organizuje dobrovolnické aktivity v oblasti péče o památky.

 

C&K Vocal, rocková legenda ve Skokách

26. 7. 2015

 

ck-vocal-15.jpg

Jedinečný koncert vokálního rockového tělesa C&K Vocal (dnes vystupujícího v sestavě Jiří Cerha, Zuzana Hanzlová, Hana Horká, Veronika Pospíšilová, Michal Pleskot Jiří Šlupka Svěrákproběhl ve Skokách v sobotu 25.7.2015. Legendární soubor, který byl vpravdě zjevením na české scéně v době husákovské normalizace, si připravil pro své vystoupení ve Skokách jedinečný repertoár. Zazněly nejslavnější písně C&K Vocalu z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, kdy se skupině přes všechny překážky podařilo natočit a vydat několik mimořádně zdařilých LP desek. Výběr z alb GeneraceBalada o Zemi a Causa Krysař tvořil první půlku koncertu, zpívanou tak jako kdysi s doprovodem halfplaybacků, natočených studiovou skupinou Oty Petřiny. Druhá polovina koncertu patřila písním vzniklým po sametové revoluci, po odchodu původního vedoucího souboru, zpěváka a textaře Ladislava Kantora, který tehdy vyměnil svůj kapelnický post za práci v hradním týmu prezidenta Václava Havla.
Ve chvíli, kdy ve Skokách zněly jeho texty, netušili jsme ještě, že v tu chvíli již není mezi námi. Smutná zpráva nás zastihla až následující den. Sbohem, pane Kantore, a děkujeme!


ck.jpg

 

 

Oldřich Janota & ORA PRO NOBIS - sobota 18.7.

13. 7. 2015

janota-2015-001-001.jpgOldřich Janota patří k mimořádným osobnostem české hudební scény, svojí tvorbou ovlivnil řadu svých současníků i následovníků. Ve Skokách letos vystoupil s malou formací své skupiny ORA PRO NOBIS - se zpěvačkou Terezou Podobskou a se zpěvačkou a houslistkou Romanou Šilhavou. Čistě akustické vystoupení bez jakékoliv aparatury bylo fascinující svoji dokonalou srozumitelností i hudební čitelností v prostoru, který se přece jen tak lehce tiché hudbě nepoddává. Zazněly skladby z aktuálního alba Kojoko, koncert byl zároveň spojen s vernisáží výstavy obrazů Ludmily Kristové, o které píšeme v následujícím článku.

 

Roman Dragoun ve Skokách

10. 7. 2015

Roman Dragoun, právem vnímaný jako česká rocková legenda, se v pátek 10. července představil ve Skokách v komorním recitálu. Zazněly především písně z jeho sólových alb, hudebně krásné a duchovně hluboké. Početné publikum nadchl ovšem i svým zpěvem a brilantní hrou na klávesové nástroje. Přívětivé podvečerní světlo, které na sklonku slunečného dne měkce procházelo vitrážemi oken do chrámové lodi, dojem z koncertu ještě umocnilo.
Fotogalerii z koncertu si můžete prohlédnout zde.

dragoun.jpg

 

Poděkování ze Skoků

8. 7. 2015

Děkujeme všem našim dobrovolníkům, poutníkům, pomocníkům a přátelům Skoků, kteří se letos podíleli na přípravě a průběhu zahájení letošní poutní sezóny na Skokovské stezce a ve Skocích. Děkujeme také městu Žlutice za pomoc při sekání trávy. Díky moc všem! 

Za Spolek Pod střechou, o. s., a Kanonii premonstrátů Teplá Jiří Schierl.

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25

následující »