Jdi na obsah Jdi na menu
 

Aktuality

Příspěvky

Pouť ke cti Panny Marie Růžencové v neděli 4.10.

4. 10. 2015

pout-ke-cti-panny-marie-ruzencove-001-001.jpgŘíjnová poutní mše ve Skokách proběhla v neděli 4.10. při příležitosti svátku Panny Marie Růžencové. Prastarý mariánský svátek byl ustanovený jako poděkování za vítězství křesťanských vojsk v bitvě u Lepanta. Poutní mši celebroval rektor ADS ČVUT Praha P. Vladimír Slámečka. Skoky navštívila padesátka poutníků, zájem o obnovený duchovní život ve skokovském poutním kostele nás opravdu těší!

 

Svátek Jména Panny Marie s Lužanskou mší Antonína Dvořáka v neděli 13.9.

10. 9. 2015

jmena-panny-marie-001-001.jpgV neděli 13. září proběhla ve Skokách poutní mše při příležitosti svátku Jména Panny Marie. 

Součástí liturgie bylo provedení mše D dur (Lužanská) opus 86 Antonína Dvořáka pro smíšený sbor, sóla a varhany v provedení souboru Bach-Collegium Praha pod vedením Jiřího Mátla.

Bohoslužba, propojená s krásnou hudbou, přilákala do Skoků více než 70 poutníků.

Fotoalbum najdete zde.

 

EDH - Dny Evropského dědictví též ve Skocích

3. 9. 2015

ehd-logo.gifDny evropského dědictví ( European Heritage Days, dále EHD ) každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.

Téma: Památky znovuzrozené
Národní zahájení: Český Krumlov, 5. září 2015

Více o EHD najdete na webu ZDE.

Také Skoky se letos již tradičně připojují k EHD a díky dobrovolníkům bude kostel zpřístupněn a bude možné si prohlédnout nejen interiér kostela, ale i krovy nebo věž, ale také se od průvodců dozvědět řadu zajímavostí o historii poutního místa i stavbě kostela. Kostel bude zpřístupněn po oba víkendy 5.-6. a 12.-13. září 2015 od 09:00 do 18:00 hodin. 

 

MOTUS HARMONICUS - koncert v sobotu 29.8.

8. 8. 2015

motus-harmonicus-2015-001-001.jpgLetní koncertní cyklus Živé Skoky 2015 završil v sobotu 29.8. koncert souboru Motus Harmonicus. Soubor vznikl jako sdružení hudebníků, usilujících o historicky poučenou interpretaci hudby renesance, baroka a klasicismu. Ve Skokách vystoupil Motus Harmonicus s programem mariánských písní. Cyklus Vita Mariae zazněl v provedení mezzosopranistky Isabelly Shaw, na violu da gamba jí doprovodil Jakub Michl, na virginal Tomáš Flégr.

 

 

Ludmila Kristová - ZA HRANICI TICHA

7. 8. 2015

Komorní výstava ve vstupních prostorách poutního kostela
Navštívení Panny Marie ve Skokách, léto 2015.

orez.jpgJsem svobodný poutník po duchovních stezkách a velmi mě zajímá to, co je za jejich učeními, to co nás sjednocuje, to je Víra, Boží Přítomnost, samotné Bytí, Život sám, neboť jsme-li všichni Boží, neseme si Boha v sobě, každá živá bytost vyzařuje tuto esenci, živoucí jiskru, v soucítění ji zahlédneme v jejích očích, ať už ji prozradí náhlý strach o život, světlo usmiřující vděčnosti, záblesk radosti a uvědomění, nebo přímá záře lásky. Proto si s vlídností a porozuměním naslouchejme a dívejme se častěji vzájemně až do duše. Dokážeme-li se otevřít až do takové hloubky, uvidíme, jak je vše křehké, zranitelné, živé, propojené, na sobě závislé, jak nám prospívá si pomáhat, důvěřovat, namísto veškerého ubližování, pak i strach se stane zbytečným a celý náš svět se může změnit. Proud Světla, Lásky, Moudrosti a Síly - nekončící spirála energie vyzařování Živého Krista - to je kvalita, která léčí, živí a oživuje naše srdce, naše nitro. Tak to vnímám, a pak, je-li čas, meditací a radostí z tvořivé práce se snažím tuto myšlenku přenášet a stahovat do tvaru, barvy, do hmoty, aby její připomínka zůstávala s námi a aby probouzela naši laskavější tvář...   (LK)

Ludmila Kristová je výtvarnicí výstavního oddělení Západočeského muzea v Plzni. Ve své volné tvorbě se v současné době věnuje především dřevořezbě, často polychromované plastiky a reliéfy s oblibou doprovází plochým obrazem olejovou malbou, který výrazově rozšiřuje jejich energii a celkový vjem. Inspirace pramení ve starém umění doby byzantské, románské a gotické, ale i ve výrazové zkratce, symbolice a jednoduchosti tvorby rozličných etnik.

Komorní výstava ve Skokách je umístěna ve vstupních částech kostela Navštívení Panny Marie, autorka podřídila výběr prací z širšího časového období tomu, aby rozsahem, strukturou i tématickým obsahem vyhovoval prostoru a podporoval prostředí. Je k vidění několik kreseb, některé dřevořezby jsou zde zastoupeny přímo, další pak na působivých fotografiích, které přibližují propojení řezby a obrazu. O prostředí poutního místa ve Skokách Ludmila Kristová říká: „Mám ráda tamní klid, tiché vlídné vyzařování produchovnělého poutního místa i s jeho příběhy, s touhou a nadějí po zázracích i vírou v sílu Mariánského kouzla.“

 

T´N´T - sprituály a gospely ve Skokách v sobotu 8.8.

2. 8. 2015

tnt-2015-001-001.jpgDuo T´N´T tvoří Tereza Bečičková a Tomáš Ludvíček. Síla dynamitu či trinitrotoluenu a pak zase zklidnění jarního vánku - takovými výrazovými prostředky nešetřila dvojice zpěváků, jejichž hudba sahá ke kořenům blues, gospelu, rock'n'rollu, country a bluegrassu - tedy k černošským spirituálům. Strhující vystoupení skvěle doplnilo průvodní slovo, které posluchače vtáhlo do příběhu vzniku dnešních žánrů - včetně vyprávění o propojení spirituálů s tvorbou Antonína Dvořáka během jeho pobytu v Americe.
Krásný koncert!

 

Petr Linhart, recitál písničkáře v sobotu 1.8.

1. 8. 2015

petr-linhart-2015-001-001.jpgsobotu 1.8. proběhl ve Skokách koncert písničkáře Petra Linharta, inspirovaného  krajinami a jejich příběhy – v několika případech také příběhy a zážitky z jeho působení ve Skokách v řadách členů spolku Pod střechou, který zdejší poutní místo dlouhodobě oživuje. Linhartovy písně jsou výsostně propojeny s pohraničními krajinami bývalých Sudet. Ve Skokách se představil v komorním recitálu, v doprovodu hudebníků ze své doprovodné skupiny 29 Saiten. Zazněly především písně z nedávno dokončeného, v pořadí třetího alba Rozhledna.

 

Návštěva dobrovolníků z Regensburgu

28. 7. 2015

V červenci 2015 navštívila Skoky skupina dobrovolníků z Bavorska, z organizace Jugendbauhütte Regensburg, která organizuje dobrovolnické aktivity v oblasti péče o památky.

 

C&K Vocal, rocková legenda ve Skokách

26. 7. 2015

 

ck-vocal-15.jpg

Jedinečný koncert vokálního rockového tělesa C&K Vocal (dnes vystupujícího v sestavě Jiří Cerha, Zuzana Hanzlová, Hana Horká, Veronika Pospíšilová, Michal Pleskot Jiří Šlupka Svěrákproběhl ve Skokách v sobotu 25.7.2015. Legendární soubor, který byl vpravdě zjevením na české scéně v době husákovské normalizace, si připravil pro své vystoupení ve Skokách jedinečný repertoár. Zazněly nejslavnější písně C&K Vocalu z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, kdy se skupině přes všechny překážky podařilo natočit a vydat několik mimořádně zdařilých LP desek. Výběr z alb GeneraceBalada o Zemi a Causa Krysař tvořil první půlku koncertu, zpívanou tak jako kdysi s doprovodem halfplaybacků, natočených studiovou skupinou Oty Petřiny. Druhá polovina koncertu patřila písním vzniklým po sametové revoluci, po odchodu původního vedoucího souboru, zpěváka a textaře Ladislava Kantora, který tehdy vyměnil svůj kapelnický post za práci v hradním týmu prezidenta Václava Havla.
Ve chvíli, kdy ve Skokách zněly jeho texty, netušili jsme ještě, že v tu chvíli již není mezi námi. Smutná zpráva nás zastihla až následující den. Sbohem, pane Kantore, a děkujeme!


ck.jpg

 

 

Oldřich Janota & ORA PRO NOBIS - sobota 18.7.

13. 7. 2015

janota-2015-001-001.jpgOldřich Janota patří k mimořádným osobnostem české hudební scény, svojí tvorbou ovlivnil řadu svých současníků i následovníků. Ve Skokách letos vystoupil s malou formací své skupiny ORA PRO NOBIS - se zpěvačkou Terezou Podobskou a se zpěvačkou a houslistkou Romanou Šilhavou. Čistě akustické vystoupení bez jakékoliv aparatury bylo fascinující svoji dokonalou srozumitelností i hudební čitelností v prostoru, který se přece jen tak lehce tiché hudbě nepoddává. Zazněly skladby z aktuálního alba Kojoko, koncert byl zároveň spojen s vernisáží výstavy obrazů Ludmily Kristové, o které píšeme v následujícím článku.

 

Roman Dragoun ve Skokách

10. 7. 2015

Roman Dragoun, právem vnímaný jako česká rocková legenda, se v pátek 10. července představil ve Skokách v komorním recitálu. Zazněly především písně z jeho sólových alb, hudebně krásné a duchovně hluboké. Početné publikum nadchl ovšem i svým zpěvem a brilantní hrou na klávesové nástroje. Přívětivé podvečerní světlo, které na sklonku slunečného dne měkce procházelo vitrážemi oken do chrámové lodi, dojem z koncertu ještě umocnilo.
Fotogalerii z koncertu si můžete prohlédnout zde.

dragoun.jpg

 

Poděkování ze Skoků

8. 7. 2015

Děkujeme všem našim dobrovolníkům, poutníkům, pomocníkům a přátelům Skoků, kteří se letos podíleli na přípravě a průběhu zahájení letošní poutní sezóny na Skokovské stezce a ve Skocích. Děkujeme také městu Žlutice za pomoc při sekání trávy. Díky moc všem! 

Za Spolek Pod střechou, o. s., a Kanonii premonstrátů Teplá Jiří Schierl.

 

Proběhlo zahájení poutní sezóny 2015 - společná pouť po Skokovské stezce, Noc světel a Skokovská pouť

2. 7. 2015

noc-svetel-2015.jpg

ceskonemecka-hlavni-p-001-001.jpg

 
Letošní poutní sezóna na Skokovské poutní stezce byla  zahájena ve čtvrtek 2. července  v klášteře premonstrátů v Teplé. Dvacítka poutníků prošla s kopií obrazu Panny Marie Skokovské celou trasu Skokovské stezky, se dvěma noclehy v Nežichově a v Toužimi. Skoky poutníky přivítaly v sobotu 4. července odpoledne. 


V tento den večer již pošesté proběhla v poutním kostele Noc světel. Večer zpěvů z francouzské klášterní komunity v Taizé v podání improvizovaného sboru a hudebního doprovodu začal ve slavnostně osvětleném kostele ve 20:30. Pořadatelé spočetli celkem 180 návštěvníků! Po skončení programu ještě následovala noční komentovaná prohlídka kostela.
 

Na neděli 5. července letos připadla Skokovská pouť. Koná se vždy první neděli v červenci, na toto období připadal podle starého liturgického kalendáře svátek Navštívení Panny Marie. Dnes nese podtitul Českoněmecká pouť porozumění, neboť k účasti na ní jsou pravidelně zváni i naši němečtí krajané. Letos jich přijelo kolem devadesátky, poutníků z Čech bylo přibližně také tolik.

Program poutě začal v 10:00 procesím, které vyšlo od křížku nad bývalou obcí ke kostelu. Na procesí navázala v 11:00, hlavním celebrantem byl opat Kanonie premonstrátů v Teplé P. Zdeněk Filip Lobkowicz, OPraem. Hudební část liturgie provedla skokovská schola. Po poutní mši bylo pro návštěvníky přichystáno občerstvení v bývalé farské zahradě.

 

Fotografie a reportáže z letošního putování a dalších akcí ve Skocích připravujeme ve Fotogalerii a na našich facebookových stránkách.

 

Slavnostní otevření zrekonstruované části tepelského kláštera

20. 6. 2015

hroznatova-akademie-jpg-_logo.jpgV pátek 26. června 2015 proběhlo v klášteře premonstrátů v Teplé slavnostní ukončení projektu vzorové obnovy národní kulturní památky a otevření nově zrekonstruované části klášterního areálu. Slavnostní akt zahájila mše sv. v klášterním kostele celebrovaná pražským arcibiskupem kardinálem Dominikem Dukou za účasti plzeňského biskupa Mons. Františka Radkovského, opata tepelské kanonie a dalších prelátů. Projekt za 500 miliónů korun byl realizován od roku 2009 v rámci Integrovaného operačního programu. V nově zrekonstruovaných a vybavených prostorách bude působit vzdělávací centrum HROZNATOVA AKADEMIE a již od 1. července 2015 zde rozvíjet různé vzdělávací programy, zkrátka nepřijdou ani turisté. Více na webu kláštera ZDE.

 

Program Živých Skoků 2015 zveřejněn!

8. 6. 2015

Podrobný popis poutních mší najdete zde, podrobný popis koncertů najdete zde. Plakáty ke stažení ve dvou formátech najdete zde. POZOR - oproti původní informaci došlo ke změně, koncert Romana Dragouna byl na jeho žádost přesunut na pátek 10. července!

Současně informujeme, že díky dobrovolníkům by měl být kostel zpřístupněn do konce srpna denně již od 6. června. Změna doby zpřístupnění vyhrazena!
zive-skoky-2015-001-001.jpg

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25

následující »