Jdi na obsah Jdi na menu
 

Živé Skoky 2008

Živé Skoky 2008 - Živé Skoky poprvé

V létě 2008 tomu bylo poprvé, kdy jsme se pokusili Skoky otevřít návštěvníkům nikoliv náhodně, ale dát oživení místa nějaký směr a řád. Vše bylo teprve v začátcích a tak největší prioritou bylo zpřístupnění kostela veřejnosti, i když ani to se ještě nepodařilo realizovat na 100%. Přesto proběhlo několik akcí, které předznamenaly podstatně bohatší program následujících ročníků.

V neděli 6. července proběhla  tradiční mariánská pouť, konaná podle staré tradice první neděli v červenci, kdy se slavil svátek Navštívení Panny Marie v barokní liturgii. Dopoledne v 10:00 začala  mše svatá, kterou celebroval P. Norbert Schlegel, OPraem. Po mši následovalo společné setkání při guláši, pivu a kávě. Pro poutníky a další návštěvníky, kteří do Skoků přicházeli po celý den a bylo jich přes 250, bylo připraveno posezení a občerstvení, které zajišťovalo občanské sdružení Pod střechou ve spolupráci s Autokempem ATC Žlutice. Současně zde také probíhal malý trh, několik stánků nabízelo různé zboží a prezentovalo také činnost různých neziskových organizací z regionu, bylo zde zastoupeno jak o. s. Pod střechou, tak o. s. Český západ z Dobré Vody. Poutní kostel byl po celý den přístupný k prohlídkám a pro děti byla připravena soutěž v „mariánském skoku“ do níž se nakonec zapojili i dospělí.

V pátek 18. července se uskutečnil ve Skocích benefiční koncert na podporu záchrany zdejšího poutního kostela Navštívení Panny Marie. Koncert připravili v rámci projektu Živé Skoky 2008 dva dobrovolníci, písničkář Petr Linhart a jeho spolupracovník Marek Štifter. Koncert představil především písně z alba Sudéta. Podpořit záchranu kostela přišlo tehdy něco přes dvacet posluchačů.

V neděli 20. července  proběhl v Dobřanech benefiční koncert pro Skoky. Stalo se tak v rámci oslav patnáctiletého působení firmy Ensiger v České republice.  Během koncertu, který se uskutečnil ve zdejším kostele sv. Mikuláše, předal osobně majitel firmy pan Ensinger sen. představenému Premonstrátského kláštera v Teplé, P. Augustinovi J. Kováčikovi, OPraem., významný finanční dar firmy na záchranu kostela. Dar ve výši 100 tisíc korun spolu s osobním darem pana Ensingera a výnosem z koncertu ve výši 1.253,- Kč byl pak použit na opravu druhé věžní báně, kterou zdevastovali v roce 2006 zloději mědi.

V sobotu 26. července proběhla jedna z prvních nočních prohlídek kostela.

Závěr srpna   byl věnován brigádám - především úpravě okolí kostela.
 

Během července a srpna byl skokovský kostel Navštívení Panny Marie zatím ne zcela pravidelně zpřístupěn veřejnosti. Během té doby jej navštívilo cca 300 návštěvníků, kteří na záchranu kostela darovali částku  9 204 Kč.
 

Fotografie z průběhu projektu Živé Skoky 2008 hledejte ve Fotoalbu v kapitole Skoky v roce 2008.