Jdi na obsah Jdi na menu
 

Živé Skoky

Projekt Živé Skoky směřuje k návratu života do areálu bývalé obce Skoky a především k oživení poutního chrámu Navštívení Panny Marie jako místa setkávání. Projekt probíhá od roku 2008 a přímou inspirací k němu byly paradoxně události ze září 2006, kdy zloději měděného plechu zničili báně obou věží i sanktusník. Obvyklý povzdech či argument tehdy zněl: "Tam už nemá cenu nic investovat, to se stejně rozkrade a zničí, protože to nikomu neslouží". Uvědomili jsme si, že zachránit Skoky znamená především vrátit jim alespoň nějakým způsobem život.

Živé Skoky dnes zahrnují tyto okruhy:

1) Cyklus koncertů duchovní hudby a hudby blízkých žánrů. Koncerty probíhají přímo v kostele Navštívení Panny Marie.

2) Další kulturní a společenské akce jako např. výstavy, přednášky, workshopy, setkání poutníků a pod.

3) Tradiční skokovské česko-německé mariánské poutě, konané podle historické tradice 1. května a první červencovou neděli. Pouť vrcholí vždy bohoslužbou v kostele Navštívení Panny Marie, návštěvníkům nabízíme také možnost společného setkání s posezením a základním občerstvením, dále zajišťujeme kulturní program a další atraktivity spojené s tradicí poutě (např. jarmark). Duchovní aktivity doplňujeme akcí Písně z Taizé. Krom toho se snažíme připravovat další poutní mše, zejména na mariánské svátky (např. v srpnu na svátek Nanebevzetí Panny Marie či v září na svátek Narození Panny Marie).

4) Dobrovolnické aktivity, zejména chrámová a průvodcovská služba, jejíž cílem je zpřístupnit skokovský kostel Navštívení Panny Marie návštěvníkům po celou letní poutní sezónu, a pracovní aktivity směřované na údržbu kostela, jeho okolí a na poutní Skokovskou stezku. Kulturní odkaz Skoků je prezentován formou netradičního prohlídkového okruhu objektem chrámu („od podzemí až do věže“) s výkladem k dějinám, duchovnímu a kulturnímu rozměru Skoků a stavebně historickému vývoji chrámu. Je zde i malá expozice věnovaná minulosti a přítomnosti Skoků. Volné termíny a obsazení služeb najdete ZDE.

5) Pořádání netradičních letních nočních návštěv a prohlídek chrámu s navazujícími duchovními a kulturními aktivitami včetně Noci kostelů.

6) Materiální a technická podpora pracovně zážitkových mládežnických táborů, konaných podle zájmu jednotlivých organizací, z české strany např. Hnutí Brontosaurus, skautů, ze strany německé např. Junge-Aktion der Ackermann-Gemeinde. Aktivity těchto táborů jsou zaměřeny mimo jiné také na zajištění návštěvnického provozu v chrámu, a také na údržbu a zvelebování místa.

 

Projekt Živé Skoky realizuje občanské sdružení Pod střechou.