Jdi na obsah Jdi na menu
 

Živé Skoky 2010

V roce 2010 jsme ve Skokách přivítali mnoho návštěvníků, táborníků i hudebníků.

V sobotu 5. června vystoupil smíšený pěvecký sbor Orbis pictus Ostrov, který je již tradičním naším hostem na začátku letní sezóny. S repertoárem starých duchovních písní uvítal ve Skokách první návštěvníky.

V sobotu 26. června do Skoků zavítal akapelový soubor Geshem se repertoárem složeným z černošských spirituálů a hebrejských písní. Soubor patří ve svém oboru ke špičkovým tělesům a jeho výkon byl pro všechny velikým zážitkem. Do odlehlých Skoků dorazilo přes padesát návštěvníků.

Ve čtvrtek 1. července byl slavnostně zahájen provoz na poutní Skokovské stezce za účasti Mons. Františka Radkovského, biskupa plzeňské diecéze.

V sobotu 3. července, v předvečer hlavní skokovské pouti, si návštěvníci Skoků během večerního stmívání mohli vyslechnout zpěvy z Taizé. Chvalozpěvy pocházející z francouzské klášterní ekumenické komunity zazněly v podání improvizovaného souboru zpěváků a hudebníků. To vše ve chvíli, kdy slábnocí denní světlo ustoupilo tiché záři svíček, které interiéru kostela Navštívení Panny Marie daly rozměr takřka nadpozemský. Noc světel se zpěvy z Taizé. Účast návštěvníků byla hojná - mnozí se zúčastnili ještě noční prohlídky a přespali do druhého dne.

V neděli 4. července následovala tradiční mariánská pouť, konaná podle staré tradice první neděli v červenci. Na tento den totiž připadal svátek Navštívení Panny Marie v barokní liturgii. Ráno do Skoků dorazili po Skokovské stezce poutníci, kteří nesli z Tepelského kláštera posvěcenou kopii Panny Marie Skokovské. Do Skoků dojeli též němečtí rodáci a tak následující mše byla sloužena i zpívána dvojjazyčně. Mši celebroval páter Peter Fořt společně s bratry premonstráty z kláštera v Teplé, chybějící varhany nahradily žestě - zazněla Německá mše Franze Schuberta v podání žesťového souboru Caecillia. Po skončení duchovní části pouti následovala ta světská - posezení u guláše, klobás, piva a limonád. Pouť navštívilo pět stovek návštěvníků.

V době od 5. do 14. července probíhal ve Skokách tábor Hnutí Brontosaurus nazvaný Zapomenuté světlo.

V sobotu 17. července vystoupil ve Skokách Oldřich Janota s Lubicou Christophory a Romanou Šilhavou. Oldřich Janota, originální básník a písničkář vystoupil ve Skokách již podruhé, tentokráte s písněmi ze svého nového "mariánského" alba Ora pro nobis. Oldřich se svými přáteli krom toho pobyl ve Skokách ještě týden jako dobrovolný průvodce. Sobotní koncert navštívilo přes šedesát posluchačů.

V sobotu 7.srpna přivítaly Skoky kytaristu Michala Hromka a jeho soubor Michal Hromek Consort. Michal Hromek je znám svým zpracovnáním staré hudby Irska a Anglie pro kytaru, v souboru Consort ho doprovázeli především vynikající harfistka a zpěvačka Kateřina Doležalová, violista a houslista René Vácha, flétnista Jakub Klár a percussionista Daniel Mikolášek. Michal Hromek Consort zahráli pro osmdesát posluchačů.

V době od 7. do 15. srpna probíhal ve Skokách skautský tábor ProSkoky 2010. 

V sobotu 14. srpna proběhla mše svatá celebrovaná páterem Vladimírem Slámečkou k poctě svátku Nanebevzetí Panny Marie. Návštěvníci se krom běžného zpřístupnění kostela mohli zúčasnit také dvou nočních prohlídek.

Ve čtvrtek 19. srpna  vystoupila ve Skokách známá zpěvačka a písničkářka Lenka Dusilová. S akustickou kytarou a samplerem zahrála k velké spokojenosti publika především písně ze svého nového projektu Eternal Seekers. S Lenkou se o večer podělil písničkář Petr Linhart se svými songy, inspirovanými Skoky a příběhy ze Sudet. Koncert sledovalo rekordně přes 200 posluchačů.

V sobotu 11. září proběhla mše svatá celebrovaná páterem Vladimírem Slámečkou k poctě svátku Narození Panny Marie.

Během července a srpna byl skokovský kostel Navštívení Panny Marie každodenně zpřístupněn veřejnosti. Během té doby jej navštívilo 2 120 návštěvníků.

Na provoz a obnovu kostela přispěli návštěvníci dary v celkové výši 61 180 Kč a 133 eur.

Projekt Živé Skoky 2010 finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Nadace Život umělce. Za podporu děkujeme.Fotografie z průběhu projektu Živé Skoky 2010 hledejte ve Fotoalbu v kapitole Skoky v roce 2010.