Jdi na obsah Jdi na menu
 

Skokovská stezka

Dokumentární film o Skokovské poutní stezce, který vznikl v rámci projektů gymnázia Přírodní škola.

 

skokovska-stezka_pruvodce_1.09-1-_stranka_1.jpg
Stáhněte si průvodce

V roce 2009 proběhl "zkušební" provoz, poutníci a ostatní návštěvníci mohli využít značené trasy a stávajících dostupných služeb. Program svého putování si musí připravit sami a rovněž si zajistit nezbytné služby, zejména ubytování. Kapacita ubytovacích zařízení po trase je v některých místech malá a nemusí vyhovovat některým požadavkům, zejména pokud jde o ceny, bohužel zatím zde zcela chybí laciné poutnické ubytovny. Rovněž je třeba počítat s tím, že některé úseky trasy jsou dosud neupravené a obtížně schůdné (bujná vegetace, překážky, přechody vodních toků bez lávek a mostů), na úpravě a vylepšení těchto úseků usilovně pracujeme s podporou Karlovarského kraje, obcí regionu a zejména s pomocí dobrovolníků z řad přátel Skoků a poutnictví. Délka trasy z Teplé do Skoků je 57,6 km, až do Žlutic potom 66,5 km. Pro případný návrat do Teplé lze využít trasy Žlutice-Bečov nad Teplou-Teplá, a to po železnici. V Bečově nad Teplou, kde je přestup na vlak ve směru na Mariánské Lázně, doporučujeme navštívit místní státní hrad a zámek s expozicí významné kultovní památky - relikviáře sv. Maura.

Trasa poutní stezky je z ideových důvodů značena pouze jednosměrně, směr pouti je z Teplé do Skoků a dále do Žlutic s návratem po železnici přes Bečov nad Teplou do Teplé. Putování proti vyznačenému směru poutní cesty tedy nedoporučujeme!

Vykonání řádné a mimořádné pouti po Skokovské stezce - k obdržení certifikátu je potřeba absolvovat celou poutní trasu z Teplé do Skoků, na základě předložení poutnického pasu - kredenciálu - s potvrzením z míst na trase získá poutník u kostelní služby ve Skocích potvrzení - certifikát - o vykonání řádné pouti k P. Marii Pomocnici ze Skoků. Při významných příležitostech (jako jsou mariánské svátky, hlavní poutě a další významné akce ve Skocích) jsou vyhlašovány mimořádné , tzv. "malé", zkrácené poutě, kdy pro získání certifikátu postačí absolvovat pouze trasu z Toužimi do Skoků.

Pro případný přístup do Skoků  ve směru od Žlutic bude možno využít zvláštního značení - modré kruhové značky.   

 

 

POUTNÍ SEZÓNA 2016 PRODLOUŽENA 

Tradiční zahájení hlavní letní poutní sezóny 2016 ve Skocích a na Skocké stezce proběhlo ve čtvrtek 30. června 2016 v klášteře premonstrátů v Teplé, kdy opět společnou poutí vyrazili poutníci s poutní kopií dobrotivého obrazu P. Marie Pomocnice ze Skoků na Skockou stezku.

Letošní poutní sezóna je díky zajištěním služeb v kostele prodloužena až do 2. října 2016.

Další novinkou letošní poutní sezóny je získání ruiny býv. hostince čp. 21 ve Skocích do vlastnictví spolku Pod střechou. Zde by měl postupně vzniknout Poutnický dům se zázemím pro dobrovolníky i poutníky.

V Teplé Vám doporučujeme návštěvu nově otevřené zrekonstruované části kláštera a nových prohlídkových tras.  

kk_logo.jpgKarlovarský kraj poskytl dotaci ze svého rozpočtu ve výši 15.000 Kč na projekt Propagační materiály pro poutní místo Skoky u Žlutic a poutní Skokovskou stezku.

 

VYHLAŠUJEME MIMOŘÁDNOU POUŤ PO SKOKOVSKÉ STEZCE Z TOUŽIMI DO SKOKŮ 24. a 25. ZÁŘÍ 2016 - více informací v příspěvku ZDE.

 

AKTUÁLNÍ UPOZORNĚNÍ A SDĚLENÍ POUTNÍKŮM

POZOR! V úseku z Toužimi do Radyně je dlouhodobě neprůchodný úsek trasy kolem Toužimských rybníků. Tento úsek je nutné obejít po silnici směr Žlutice!  Zrušena je odbočka v Přílezích k bývalému radaru - radar byl bohužel v roce 2015 zbořen! Pro Vaší cestu a orientaci v terénu můžete využít našich mapek (viz níže, nebo si jí stáhněte  zde).

Dočasně nejsou k dispozici tištěné průvodce po stezce. Využijte prosím náhradní materiály, které si lze stáhnout níže, případně budou v Teplé k dispozici provizorní tištěné materiály. Poutníkům se též omlouváme za některé neupravené úseky stezky, z technických důvodů se je nepodařilo před zahájením sezóny včas připravit.

Děkujeme za pochopení.smiley

 

Průvodce po Skokovské stezce (skládací mapa) je možno stáhnout zde (nebo v pravém sloupci kliknutím na obrázek) ve formátu PDF (vhodný pro tisk na velký formát A3),  pro tisk v praktičtějším formátu A4 je průvodce ke stažení a tisku na těchto odkazech:

    Průvodce po Skokovské stezce (brožurka) (mapky a popis trasy, soubor v PDF pro tisk na formát A4, )

   Mapky trasy Skokovské stezky (3 mapky, soubor JPG upravené pro tisk na formát A4)

Průvodce v tištěné podobě lze zakoupit v pokladně návštěvnického provozu kláštera premonstrátů v Teplé, momentálně jsou však již vyprodané a dotisk se připravuje. Zatím si prosím stáhněte a vytiskněte průvodce z této stránky - viz výše. Vytištěné provizorní průvodce budou k dispozici v Teplé od 5.8. Děkujeme za pochopení.

Mapka trasy poutní stezky je ke stažení rovněž zde - klikni na obrázek mapky (vhodná pouze pro velkoformátový tisk na formát A3, pro tisk na menší formát použijte upravené mapky - viz odkaz výše):

 

Mapka Skocké stezky vhodná pro velkoformátový tisk na formát A3

 

Nové značení trasy od roku 2015 představuje bílá mariánská hvězna na modrém čtvercovém podkladu.  Poutníkům a dalším návštěvníkům Skokovské stezky nedoporučujeme putování proti stanovenému směru z Teplé přes Skoky do Žlutic - značení je pouze v tomto směru! 

 

stezka_znacka.gif

Značka trasy Skokovské stezky

 

Poutnické pasy a certifikáty - od roku 2010 jsou na poutní stezce v průběhu poutní sezóny zavedeny pro zájemce poutnické pasy a vydávání certifikátů o vykonání poutě. Pasy jsou vydávány poutníkům v Teplé, v pokladně "starého" návštěvnického provozu kláštera. K pasům obdržíte označení poutníka, modrou stužku, nebo si lze zakoupit placku - odznak poutníka. Certifikáty vydává po předložení potvrzených poutnických pasů služba v kostele ve Skocích.  Při vyhlášení mimořádné, tj. "malé", zkrácené poutě, jsou poutnickém pasy vydávány v toužimském turistickém infocentru nebo na jiném určeném místě. Ve Skocích je pak opět vydán zvláštní certifikát. Více informací naleznete v článku Poutnické pasy a certifikáty.

 

motiv-kredencialcertifikat2016.jpg

 

Průvodce po Davidově naučné stezce lze stáhnout ZDE.

Informace o nabídce ubytovacích a stravovacích služeb najdete zatím na těchto webech:

                                        http://www.cestazmesta.cz

                                        http://www.klastertepla.cz

                                        http://www.novydvur.cz

Pro kontakt ohledně organizace poutnického provozu využívejte během léta a poutní sezóny této emailové adresy (mimo období kolem poutní sezóny však nemusí být pravidelně obsluhována, v tomto případě raději využijte kontaktu přímo na naše sdružení):

stezkaskoky@email.cz

 

 

Příspěvky ze zahájení poutních sezón na Skokovské stezce v minulých letech naleznete zde (klikni na příslušný rok): 2012, 2013, 2014, 2015, 2016.

 

stezka-slav.-tepla-2010.jpg

 Slavnostní otevření poutní stezky v tepelském kláštěře 1.7. 2010 administrátorem tepelské kanonie P. Augustinem Kováčikem, předsedou Pod střechou, o. s., Jiřím Schierlem a biskupem plzeňským Mons. Františkem Radkovským.


**********************************************************************************************

 Zájemcům o problematiku poutnictví můžeme doporučit web občanského sdružení ULTREIA

ultreia.-o.-s._logo.jpg

 http://www.ultreia.cz

 

Návštěvníkům Karlovarského kraje doporučujeme navštěvu krajského turistického portálu ŽIVÝ KRAJ

zivy-kraj_logo-gif-.gif

 

 

 

Příspěvky

Mimořádná malá pouť po stezce 24. a 25. září 2016

10. 9. 2016

Při příležitosti pouti k P. Marií Skokovské za uzdravení nemocných vyhlašujeme na sobotu 24. a neděli 25. září 2016 konání mimořádné "malé" poutě z Toužimi do Skoků. V tento termín bude možné vykonat pouť po stezce v úseku Toužim-Skoky a obdržet příslušný certifikát. Zájemci si vyzvednou poutní pas - kredenciál v Infocentru Toužim, v sobotu od 9:00 do 18:00 a v neděli od 9:00 do 12:00 hodin. Putování není organizované a pas získáte pouze v době provozu infocentra. Certifikát obdrží poutník po předložení poutního pasu v kostele ve Skocích. 

 

Putování s PoUtNíKeM a malá pouť v září 2016

10. 8. 2016

poutnik2016_nwebmal.jpg

Petr Hirsch, známý také jako PoUtNíK, pořádá ve dnech 1. až 4. září 2016 společnou pouť po Skokovské stezce z Teplé do Skoků.

Při této příležitosti vyhlašujeme na sobotu 3. a neděli 4. září 2016 také malou pouť po Stezce z Toužimi do Skoků.

Více informací k této akci najdete v celém příspěvku. 

 

Zahájení poutní sezóny 2016 a společné putování do Skoků

22. 6. 2016

Zahájení letošní poutní sezóny na mariánské poutní Skokovské stezce proběhne ve čtvrtek 30. června 2016 v Teplé, a to tradiční společnou poutí s kopií dobrotivého obrazu P. Marie Pomocnice ze Skoků. Sraz účastníků poutě je v 10:00 hodin před klášterním kostelem. Bližší informace k organizaci akce v celém příspěvku.

PŘIHLÁŠKA NA POUŤ ZDE

 

Vykonání mimořádné pouti po Skokovské stezce z Toužimi do Skoků 2. a 3. července 2016

21. 6. 2016

Při příležitosti skokovské poutní slavnosti a historického titulárního svátku skokovského kostela vyhlašujeme konání mimořádné pouti po poutní stezce z Toužimi do Skoků na sobotu 2. a neděli 3. července 2016. Putuje se individuálně, poutníci musí dorazit do Skoků do neděle 3.7. Na základě potvrzeného poutnického pasu, který poutníci získají v toužimském infocentru v sobotu 2.7. od 9:00 do 18:00 hodin a v neděli 3.7. od 9:00 do 12:00 hodin, a absolvování poutní trasy z Toužimi do Skoků získají poutníci ve Skocích příslušný certifikát o vykonání pouti. 

V sobotu 2. července se lze připojit k poutníkům, kteří jdou společně z Teplé do Skoků s obrazem. Sraz je v 9:00 hodin u toužimského kostela.

 

Zahájení poutní sezóny 2015 a společné putování do Skoků

17. 6. 2015

Tradiční zahájení hlavní letní poutní sezóny 2015 ve Skocích a na Skocké stezce proběhne 2. července 2015 v klášteře premonstrátů v Teplé. Sraz účastníků akce bude v 9:45 hodin.

Více k organizaci putování naleznete v celém příspěvku.

 

 

Záhájení poutnické sezóny a společné putování z Teplé do Skoků 2014

14. 5. 2014

Letošní poutní sezóna na Skokovské stezce byla zahájena tradiční společnou poutí z Teplé do Skoků ve čtvrtek 3. července 2014 v klášteře premonstrátů v Teplé. Více informací o zahájení poutnické sezóny najdete v celém příspěvku.

 

Záhájení poutnické sezóny a společné putování z Teplé do Skoků 2013

3. 7. 2013

Již tradiční zahájení poutnické sezóny na Skokovské stezce společnou třídenní poutí z kláštera premonstrátů v Teplé do Skoků proběhlo 4. července 2013, kdy první poutníci vyrazili na I. etapu pouti.  Více o společném putování v celém příspěvku.

 

Poutnické pasy a certifikáty

1. 1. 2013

motiv-kredencialcertifikat2016.jpgOd poutní sezóny 2010 je zavedeno pro poutníky po Skokovské stezce vydávání poutnických pasů a certifikátů - potvrzení o vykonání poutě. 

Pasy jsou k dostání v Teplé, v pokladně návštěvnického provozu kláštera premonstrátů Teplá. Při konání mimořádných malých poutí dle předchozího oznámení, také v Toužimi (např. při příležitosti mariánských poutí). 

 

Skokovská stezka - provoz zahájen 1. července 2010

1. 5. 2010

Obrazek1.7. 2010 v 9.00 hodin v klášteře premonstrátů proběhlo, za účasti administrátora Kanonie premonstrátů v Teplé P. Jána Augustina Kováčika, Opraem., a hostů v čele s plzeňským biskupem Mons. Františkem Radkovským, slavnostní otevření poutní trasy, které bylo spojeno s bohoslužbou, posvěcením kopie poutního obrazu, požehnáním poutníkům a se společným putováním prvních 13 poutníků po stezce na pouť do Skoků.

 

Projekt Skokovská stezka - popis projektu

4. 6. 2008

Nástin projektu poutní a naučné stezky mikroregionem Toužimska.