Jdi na obsah Jdi na menu
 

Skokovská stezka

Dokumentární film o Skokovské poutní stezce, který vznikl v rámci projektů gymnázia Přírodní škola.

 

skokovska-stezka_pruvodce_1.09-1-_stranka_1.jpg
Stáhněte si průvodce

V roce 2009 proběhl "zkušební" provoz, poutníci a ostatní návštěvníci mohli využít značené trasy a stávajících dostupných služeb. Program svého putování si musí připravit sami a rovněž si zajistit nezbytné služby, zejména ubytování. Kapacita ubytovacích zařízení po trase je v některých místech malá a nemusí vyhovovat některým požadavkům, zejména pokud jde o ceny, bohužel zatím zde zcela chybí laciné poutnické ubytovny. Rovněž je třeba počítat s tím, že některé úseky trasy jsou dosud neupravené a obtížně schůdné (bujná vegetace, překážky, přechody vodních toků bez lávek a mostů), na úpravě a vylepšení těchto úseků usilovně pracujeme s podporou Karlovarského kraje, obcí regionu a zejména s pomocí dobrovolníků z řad přátel Skoků a poutnictví. Délka trasy z Teplé do Skoků je 57,6 km, až do Žlutic potom 66,5 km. Pro případný návrat do Teplé lze využít trasy Žlutice-Bečov nad Teplou-Teplá, a to po železnici. V Bečově nad Teplou, kde je přestup na vlak ve směru na Mariánské Lázně, doporučujeme navštívit místní státní hrad a zámek s expozicí významné kultovní památky - relikviáře sv. Maura.

Trasa poutní stezky je z ideových důvodů značena pouze jednosměrně, směr pouti je z Teplé do Skoků a dále do Žlutic s návratem po železnici přes Bečov nad Teplou do Teplé. Putování proti vyznačenému směru poutní cesty tedy nedoporučujeme!

Vykonání řádné "velké" a mimořádné "malé" pouti po Skokovské stezce - k obdržení certifikátu je potřeba absolvovat celou poutní trasu z Teplé do Skoků, na základě předložení poutnického pasu - kredenciálu - s potvrzením z míst na trase získá poutník u kostelní služby ve Skocích potvrzení - certifikát - o vykonání řádné pouti k P. Marii Pomocnici ze Skoků. Při významných příležitostech (jako jsou mariánské svátky, hlavní poutě a další významné akce ve Skocích) jsou vyhlašovány mimořádné , tzv. "malé", zkrácené poutě, kdy pro získání certifikátu postačí absolvovat pouze trasu z Toužimi do Skoků.

Pro případný přístup do Skoků  ve směru od Žlutic bude možno využít prozatímního zvláštního značení - modré kruhové značky. Ve spolupráci s KČT připravujeme nové značení této trasy.  

 

 

POUTNÍ SEZÓNA 2017 

Tradiční zahájení hlavní letní poutní sezóny 2017 ve Skocích a na Skocké stezce proběhne ve čtvrtek 29. června 2017 v klášteře premonstrátů v Teplé, kdy opět společnou poutí vyrazí poutníci s poutní kopií dobrotivého obrazu P. Marie Pomocnice ze Skoků na Skockou stezku. K letošnímu významnému výročí připravujeme vyhlášení mimořádných, tj. zkrácených poutí. Vysvěcení Skokovské kaple a vznik zdejšího dobrotivého obrazu si připomeneme slavnou poutí na konci září. V rámci oslav výročí připravujeme také další duchovní a kulturní aktivity. Upozornění k aktuálnímu stavu stezky najdete níže.

V Teplé Vám doporučujeme návštěvu nově otevřené zrekonstruované části kláštera a nových prohlídkových tras.  

kk_logo.jpg  Karlovarský kraj poskytl v roce 2016 dotaci ze svého rozpočtu ve výši 15.000 Kč na projekt Propagační materiály pro poutní místo Skoky u Žlutic a poutní Skokovskou stezku. Poutníci se tedy mohou o letošní poutní sezóně těšit na nové průvodce a další informační materiály. 

MIMOŘÁDNÁ POUTNÍ AKCE - VYKONÁNÍ "MALÉ" POUTI DO SKOKŮ OD SRPNA DO ZÁŘÍ 2017 - více v příspěvku ZDE.

SPOLEČNÉ PUTOVÁNÍ S PoUtNíKeM PO SKOKOVSKÉ STEZCE 7.-9.9.2017 - více  příspěvku ZDE.

 

AKTUÁLNÍ UPOZORNĚNÍ A SDĚLENÍ POUTNÍKŮM

Úsek Toužim - Radyně. POZOR! Trasa stezky je v tomto úseku nově vedena po silnici směr Žlutice (původní trasu kolem Toužimských rybníků se nepodařilo zprůchodnit a je tedy zrušena). 

Odbočka k bývalému radaru v Přílezích. Odbočka je zrušena z důvodu  zboření objektu v roce 2015. 

V roce 2017 jsme dokončili další etapu projektu Skokovské stezky, a to vytvořením zpáteční trasy ze Skoků do Teplé, která vede přes Žlutice a Bečov nad Teplou. V Bečově nad Teplou je uložen relikviář sv. Maura, čímž duchovní rozměr pouti obohacujeme právě o možnost uctění ostatků sv. Maura. Pro Vaší cestu a orientaci v terénu můžete také využít našich mapek (viz níže, nebo si jí stáhněte  zde).

Od května budou k dispozici nové tištěné průvodce po stezce, v české a německé mutaci. 

V rámci připrav na letošní poutní sezónu postupně odstraňujeme případné závady. Děkujeme za Vaše zprávy ke stavu stezky a také za případnou pomoc při údržbě stezky (plánované brigády na stezce budou uveřejňovány v Aktualitách)

 

Průvodce po Skokovské stezce (skládací mapa) je možno stáhnout zde (nebo v pravém sloupci kliknutím na obrázek) ve formátu PDF (vhodný pro tisk na velký formát A3),  pro tisk v praktičtějším formátu A4 je průvodce ke stažení a tisku na těchto odkazech:

    Průvodce po Skokovské stezce (brožurka) (mapky a popis trasy, soubor v PDF pro tisk na formát A4, )

   Mapky trasy Skokovské stezky (3 mapky, soubor JPG upravené pro tisk na formát A4)

Průvodce v tištěné podobě lze zakoupit v pokladně návštěvnického provozu kláštera premonstrátů v Teplé (od května 2017). 

Mapka trasy poutní stezky je ke stažení rovněž zde - klikni na obrázek mapky (vhodná pouze pro velkoformátový tisk na formát A3, pro tisk na menší formát použijte upravené mapky - viz odkaz výše):

 

Mapka Skocké stezky vhodná pro velkoformátový tisk na formát A3

 

Nové značení trasy od roku 2015 představuje bílá mariánská hvězna na modrém čtvercovém podkladu.  Toto speciální značení je pouze ve směru pouti z Teplé do Skoků, putování opačným směrem z hlediska dobré orientace a dodržení smyslu  poutě poutníkům ani dalším návštěvníkům rozhodně nedoporučujeme!

 

stezka_znacka.gif

Značka trasy Skokovské stezky

 

Poutnické pasy a certifikáty - od roku 2010 jsou na poutní stezce v průběhu poutní sezóny zavedeny pro zájemce poutnické pasy a vydávání certifikátů o vykonání poutě. Pasy jsou vydávány poutníkům v Teplé, v pokladně "starého" návštěvnického provozu kláštera. K pasům obdržíte označení poutníka, modrou stužku, nebo si lze zakoupit placku - odznak poutníka. Certifikáty vydává po předložení potvrzených poutnických pasů služba v kostele ve Skocích.  Při vyhlášení mimořádné, tj. "malé", zkrácené poutě, jsou poutnickém pasy vydávány v toužimském turistickém infocentru nebo na jiném určeném místě. Ve Skocích je pak opět vydán zvláštní certifikát. Více informací naleznete v článku Poutnické pasy a certifikáty.

 

motiv-kredencialcertifikat2016.jpg

 

Průvodce po Davidově naučné stezce lze stáhnout ZDE.

Informace o nabídce ubytovacích a stravovacích služeb najdete zatím na těchto webech:

                                        http://www.cestazmesta.cz

                                        http://www.klastertepla.cz

                                        http://www.novydvur.cz

Pro kontakt ohledně organizace poutnického provozu využívejte během léta a poutní sezóny této emailové adresy (mimo období kolem poutní sezóny však nemusí být pravidelně obsluhována, v tomto případě raději využijte kontaktu přímo na naše sdružení):

stezkaskoky@email.cz

 

 

Příspěvky ze zahájení poutních sezón na Skokovské stezce v minulých letech naleznete zde (klikni na příslušný rok): 2012, 2013, 2014, 2015, 2016.

 

stezka-slav.-tepla-2010.jpg

 Slavnostní otevření poutní stezky v tepelském kláštěře 1.7. 2010 administrátorem tepelské kanonie P. Augustinem Kováčikem, předsedou Pod střechou, o. s., Jiřím Schierlem a biskupem plzeňským Mons. Františkem Radkovským.


**********************************************************************************************

 Zájemcům o problematiku poutnictví můžeme doporučit web občanského sdružení ULTREIA

ultreia.-o.-s._logo.jpg

 http://www.ultreia.cz

 

Návštěvníkům Karlovarského kraje doporučujeme navštěvu krajského turistického portálu ŽIVÝ KRAJ

zivy-kraj_logo-gif-.gif

 

 

 

Příspěvky

Mimořádná poutní akce k 300. výročí poutního místa

30. 9. 2017

Při příležitosti letošního výročí 300 let od vzniku poutního místa ve Skocích vyhlašujeme mimořádnou poutní sezónu. V době od srpna do konce září lze vykonat mimořádnou "malou" pěší pouť do Skoků. Více v celém příspěvku.

POZOR! Od úterý 26. do středy 27. září nedoporučujeme putovat do Skoků - kostel bude dočasně uzavřen!

 

Putování do Skoků s PoUtNíKeM 7.-9.9.2017

8. 8. 2017

Petr PoUtNíK Hirsch připravuje na začátku září při příležitosti letošního Skockého jubilea společné putování po poutní Skokovské stezce. To by mělo proběhnout ve dnech 7 až 9 září 2017. Více na stránkách PoUtNíKa.

 

Zahájení poutní sezóny 2017 - společné putování z Teplé do Skoků

29. 6. 2017

stezka-pout-2017.06a--13-minis.jpgTradiční zahájení poutní sezóny na Skokovské stezce a ve Skocích proběhne v letošním jubilejním roce 2017 ve čtvrtek 29. června v Teplé, kdy se zde opět sejdou poutníci, aby společně putovali s poutním obrazem do Skoků. Bližší informace k organizaci poutě najdete v celém příspěvku.

putovani-po-stezce2017_plakjpg.jpg

 

Stav stezky v roce 2017

9. 5. 2017

Pro poutní sezónu 2017 platí změny a upozornění pro tyto úseky:
Úsek Toužim - Radyně.
Odbočka k bývalému radaru v Přílezích.
Zpáteční trasa Žlutice-Bečov nad Teplou-Teplá.

Více informací v celém příspěvku.

 

 

Mimořádná malá pouť po stezce 24. a 25. září 2016

10. 9. 2016

Při příležitosti pouti k P. Marií Skokovské za uzdravení nemocných vyhlašujeme na sobotu 24. a neděli 25. září 2016 konání mimořádné "malé" poutě z Toužimi do Skoků. V tento termín bude možné vykonat pouť po stezce v úseku Toužim-Skoky a obdržet příslušný certifikát. Zájemci si vyzvednou poutní pas - kredenciál v Infocentru Toužim, v sobotu od 9:00 do 18:00 a v neděli od 9:00 do 12:00 hodin. Putování není organizované a pas získáte pouze v době provozu infocentra. Certifikát obdrží poutník po předložení poutního pasu v kostele ve Skocích. 

 

Putování s PoUtNíKeM a malá pouť v září 2016

10. 8. 2016

poutnik2016_nwebmal.jpg

Petr Hirsch, známý také jako PoUtNíK, pořádá ve dnech 1. až 4. září 2016 společnou pouť po Skokovské stezce z Teplé do Skoků.

Při této příležitosti vyhlašujeme na sobotu 3. a neděli 4. září 2016 také malou pouť po Stezce z Toužimi do Skoků.

Více informací k této akci najdete v celém příspěvku. 

 

Zahájení poutní sezóny 2016 a společné putování do Skoků

22. 6. 2016

Zahájení letošní poutní sezóny na mariánské poutní Skokovské stezce proběhne ve čtvrtek 30. června 2016 v Teplé, a to tradiční společnou poutí s kopií dobrotivého obrazu P. Marie Pomocnice ze Skoků. Sraz účastníků poutě je v 10:00 hodin před klášterním kostelem. Bližší informace k organizaci akce v celém příspěvku.

PŘIHLÁŠKA NA POUŤ ZDE

 

Vykonání mimořádné pouti po Skokovské stezce z Toužimi do Skoků 2. a 3. července 2016

21. 6. 2016

Při příležitosti skokovské poutní slavnosti a historického titulárního svátku skokovského kostela vyhlašujeme konání mimořádné pouti po poutní stezce z Toužimi do Skoků na sobotu 2. a neděli 3. července 2016. Putuje se individuálně, poutníci musí dorazit do Skoků do neděle 3.7. Na základě potvrzeného poutnického pasu, který poutníci získají v toužimském infocentru v sobotu 2.7. od 9:00 do 18:00 hodin a v neděli 3.7. od 9:00 do 12:00 hodin, a absolvování poutní trasy z Toužimi do Skoků získají poutníci ve Skocích příslušný certifikát o vykonání pouti. 

V sobotu 2. července se lze připojit k poutníkům, kteří jdou společně z Teplé do Skoků s obrazem. Sraz je v 9:00 hodin u toužimského kostela.

 

Zahájení poutní sezóny 2015 a společné putování do Skoků

17. 6. 2015

Tradiční zahájení hlavní letní poutní sezóny 2015 ve Skocích a na Skocké stezce proběhne 2. července 2015 v klášteře premonstrátů v Teplé. Sraz účastníků akce bude v 9:45 hodin.

Více k organizaci putování naleznete v celém příspěvku.

 

 

Záhájení poutnické sezóny a společné putování z Teplé do Skoků 2014

14. 5. 2014

Letošní poutní sezóna na Skokovské stezce byla zahájena tradiční společnou poutí z Teplé do Skoků ve čtvrtek 3. července 2014 v klášteře premonstrátů v Teplé. Více informací o zahájení poutnické sezóny najdete v celém příspěvku.