Jdi na obsah Jdi na menu
 

Skokovská stezka

Dokumentární film o Skokovské poutní stezce, který vznikl v rámci projektů gymnázia Přírodní škola.

 

skokovska-stezka_pruvodce_1.09-1-_stranka_1.jpg
Stáhněte si průvodce

V roce 2009 proběhl "zkušební" provoz, poutníci a ostatní návštěvníci mohli využít značené trasy a stávajících dostupných služeb. Program svého putování si musí připravit sami a rovněž si zajistit nezbytné služby, zejména ubytování. Kapacita ubytovacích zařízení po trase je v některých místech malá a nemusí vyhovovat některým požadavkům, zejména pokud jde o ceny, bohužel zatím zde zcela chybí laciné poutnické ubytovny. Rovněž je třeba počítat s tím, že některé úseky trasy jsou dosud neupravené a obtížně schůdné (bujná vegetace, překážky, přechody vodních toků bez lávek a mostů), na úpravě a vylepšení těchto úseků usilovně pracujeme s podporou Karlovarského kraje, obcí regionu a zejména s pomocí dobrovolníků z řad přátel Skoků a poutnictví. Délka trasy z Teplé do Skoků je 57,6 km, až do Žlutic potom 66,5 km. Pro případný návrat do Teplé lze využít trasy Žlutice-Bečov nad Teplou-Teplá, a to po železnici. V Bečově nad Teplou, kde je přestup na vlak ve směru na Mariánské Lázně, doporučujeme navštívit místní státní hrad a zámek s expozicí významné kultovní památky - relikviáře sv. Maura.

Trasa poutní stezky je z ideových důvodů značena pouze jednosměrně, směr pouti je z Teplé do Skoků a dále do Žlutic s návratem po železnici přes Bečov nad Teplou do Teplé. Putování proti vyznačenému směru poutní cesty tedy nedoporučujeme!

 

POUTNÍ SEZÓNA 2016

Tradiční zahájení hlavní letní poutní sezóny 2016 ve Skocích a na Skocké stezce proběhne ve čtvrtek 30. června 2016 v klášteře premonstrátů v Teplé, kdy opět společnou poutí vyrazíme s poutní kopií dobrotivého obrazu P. Marie Pomocnice ze Skoků na Skockou stezku. Pobrobnosti k organizaci této pouti budou uveřejněny v průběhu června.

Uvítáme Vaší pomoc při přípravě a údržbě stezky na letošní sezónu, bez pomoci dobrovolníků se neobejdeme jak v kostele, tak na stezce. 

Nové značení trasy od roku 2015 představuje bílá mariánská hvězna na modrém čtvercovém podkladu.  Poutníkům a dalším návštěvníkům Skokovské stezky nedoporučujeme putování proti stanovenému směru z Teplé přes Skoky do Žlutic - značení je pouze v tomto směru! 

 

stezka_znacka.gif

Značka trasy Skokovské stezky

 

Pro případný přístup do Skoků  ve směru od Žlutic bude možno využít zvláštního značení - modré kruhové značky.   

POZOR! V úseku z Toužimi do Radyně je dlouhodobě neprůchodný úsek trasy kolem Toužimských rybníků. Tento úsek je nutné obejít po silnici směr Žlutice!  Zrušena je odbočka v Přílezích k bývalému radaru - radar byl bohužel v roce 2015 zbořen! Pro Vaší cestu a orientaci v terénu můžete využít našich mapek (viz níže, nebo si jí stáhněte  zde).

V Teplé Vám doporučujeme návštěvu nově otevřené zrekonstruované části kláštera a nových prohlídkových tras.  

Další novinkou letošní poutní sezóny je získání ruiny býv. hostince čp. 21 ve Skocích do vlastnictví spolku Pod střechou. Zde by měl postupně vzniknout Poutnický dům se zázemím pro dobrovolníky i poutníky.

Příspěvky ze zahájení poutních sezón na Skokovské stezce v minulých letech naleznete zde (klikni na příslušný rok): 2012, 2013, 2014, 2015.

 

stezka-slav.-tepla-2010.jpg

 Slavnostní otevření poutní stezky v tepelském kláštěře 1.7. 2010 administrátorem tepelské kanonie P. Augustinem Kováčikem, předsedou Pod střechou, o. s., Jiřím Schierlem a biskupem plzeňským Mons. Františkem Radkovským.

 

Průvodce po Skokovské stezce je možno stáhnout zde (nebo v pravém sloupci kliknutím na obrázek) ve formátu .pdf (pro tisk ve velkém formátu A3),  pro tisk v praktičtějším formátu A4 je průvodce ke stažení a tisku zde:

   Průvodce po Skokovské stezce (aktuální vydání, pro tisk na formát A4 - připravujeme)

   Mapky trasy Skokovské stezky (pro tisk na formát A4)

Průvodce v tištěné podobě lze zakoupit v pokladně návštěvnického provozu kláštera premonstrátů v Teplé.

Mapka trasy poutní stezky je ke stažení rovněž zde - klikni na obrázek mapky (vhodná pro velkoformátový tisk na formát A3):

 

Mapka Skocké stezky vhodná pro velkoformátový tisk na formát A3

 

Poutnické pasy a certifikáty - od roku 2010 jsou na poutní stezce v průběhu poutní sezóny zavedeny pro zájemce poutnické pasy a vydávání certifikátů o vykonání poutě. Pasy jsou vydávány poutníkům v Teplé, v pokladně návštěvnického provozu kláštera. Certifikáty vydává po předložení potvrzených pasů služba v kostele ve Skocích.  Více informací naleznete v článku Poutnické pasy a certifikáty.

Průvodce po Davidově naučné stezce lze stáhnout ZDE.

Informace o nabídce ubytovacích a stravovacích služeb najdete zatím na těchto webech:

                                        http://www.cestazmesta.cz

                                        http://www.klastertepla.cz

                                        http://www.novydvur.cz

Pro kontakt ohledně organizace poutnického provozu využívejte během léta a poutní sezóny této emailové adresy (mimo období kolem poutní sezóny však nemusí být pravidelně obsluhována, v tomto případě raději využijte kontaktu přímo na naše sdružení):

stezkaskoky@email.cz

**********************************************************************************************

 Zájemcům o problematiku poutnictví můžeme doporučit web občanského sdružení ULTREIA

ultreia.-o.-s._logo.jpg

 http://www.ultreia.cz

 

Návštěvníkům Karlovarského kraje doporučujeme navštěvu krajského turistického portálu ŽIVÝ KRAJ

zivy-kraj_logo-gif-.gif

 

 

 

Příspěvky

Mimořádná pouť z Toužimi do Skoků 2. a 3. července 2016

22. 6. 2016

Při příležitosti skokovské poutní slavnosti vyhlašujeme konání mimořádné pouti z Toužimi do Skoků na sobotu 2. a neděli 3. července 2016. Na základě potvrzeného poutnického pasu, který poutníci získají v toužimském infocentru v sobotu 2.7. od 9:00 do 18:00 hodin a v neděli 3.7. od 9:00 do 12:00 hodin, a absolvování poutní trasy z Toužimi do Skoků získají poutníci ve Skocích příslušný certifikát o vykonání pouti. 

 

Zahájení poutní sezóny 2016 a společné putování do Skoků

22. 6. 2016

Zahájení letošní poutní sezóny na mariánské poutní Skokovské stezce proběhne ve čtvrtek 30. června 2016 v Teplé, a to tradiční společnou poutí s kopií dobrotivého obrazu P. Marie Pomocnice ze Skoků. Sraz účastníků poutě je v 10:00 hodin před klášterním kostelem. Bližší informace k organizaci akce v celém příspěvku.

 

Zahájení poutní sezóny 2015 a společné putování do Skoků

17. 6. 2015

Tradiční zahájení hlavní letní poutní sezóny 2015 ve Skocích a na Skocké stezce proběhne 2. července 2015 v klášteře premonstrátů v Teplé. Sraz účastníků akce bude v 9:45 hodin.

Více k organizaci putování naleznete v celém příspěvku.

 

 

Záhájení poutnické sezóny a společné putování z Teplé do Skoků 2014

14. 5. 2014

Letošní poutní sezóna na Skokovské stezce byla zahájena tradiční společnou poutí z Teplé do Skoků ve čtvrtek 3. července 2014 v klášteře premonstrátů v Teplé. Více informací o zahájení poutnické sezóny najdete v celém příspěvku.

 

Záhájení poutnické sezóny a společné putování z Teplé do Skoků 2013

3. 7. 2013

Již tradiční zahájení poutnické sezóny na Skokovské stezce společnou třídenní poutí z kláštera premonstrátů v Teplé do Skoků proběhlo 4. července 2013, kdy první poutníci vyrazili na I. etapu pouti.  Více o společném putování v celém příspěvku.

 

Poutnické pasy a certifikáty

1. 1. 2013

Od poutní sezóny 2010 je zavedeno pro poutníky po Skokovské stezce vydávání poutnických pasů a certifikátů - potvrzení o vykonání poutě. 

Pasy jsou k dostání v Teplé, v pokladně návštěvnického provozu kláštera premonstrátů Teplá. Ve vyjímečných případech, dle předchozího oznámení, také v Toužimi (např. při příležitosti mariánských poutí). 

 

Skokovská stezka - provoz zahájen 1. července 2010

1. 5. 2010

Obrazek1.7. 2010 v 9.00 hodin v klášteře premonstrátů proběhlo, za účasti administrátora Kanonie premonstrátů v Teplé P. Jána Augustina Kováčika, Opraem., a hostů v čele s plzeňským biskupem Mons. Františkem Radkovským, slavnostní otevření poutní trasy, které bylo spojeno s bohoslužbou, posvěcením kopie poutního obrazu, požehnáním poutníkům a se společným putováním prvních 13 poutníků po stezce na pouť do Skoků.

 

Projekt Skokovská stezka - popis projektu

4. 6. 2008

Nástin projektu poutní a naučné stezky mikroregionem Toužimska.