Jdi na obsah Jdi na menu
 

Poutnické pasy a certifikáty

1. 1. 2013

Poutnický pas - kredenciál - slouží jako doklad o absolvování celé trasy poutní mariánské Skokovské stezky a jako podklad pro vydání poutního certifikátu o vykonání poutě k Paně Marii Pomocnici ve Skocích. Do poutnického pasu si poutník nechá potvrdit razítkem a datumem návštěvu některého z etapových míst na trase stezky (např. v místě ubytování, v restauraci, infocentru, obchodě, provozovně služeb...), po dokončení poutě pas předloží službě u poutního kostela ve Skocích, kde získá certifikát o vykonání poutě.  Poutnický pas si lze i s označením poutníka (modrou stužkou či poutní plackou) vyzvednout ve "staré" pokladně návštěvnického provozu tepelského kláštera (ve vchodu vedle kostela). Zde lze také zakoupit průvodce po poutní stezce. Pro vykonání mimořádné, tzv. "malé" pouti je využíván zvláštní poutnický pas a certifikát, tento zvláštní pas je zpravidla možné vyzvednout v turistickém Infocentru Toužim (budova historické radnice na nám. Jiřího z Poděbrad 35), případně na jiném oznámeném místě.

motiv-kredencialcertifikat2016.jpg

Vzhledem k sezónnímu provozu poutního místa je možné certifikát o vykonání řádné pouti získat pouze v době poutní sezóny (v době obsazení kostela službami, zpravidla červenec-srpen), mimo ní jen ve vyhlášených a oznámených termínech, kdy je služba u kostela zajištěna. Mimo poutní sezónu a vyhlášené termíny lze certifikát vydat jen po předchozí domluvě.

V budoucnu počítáme se zapojením dalších subjektů do projektu poutní stezky, kdy by poutní pasy měly sloužit i jako doklad pro poskytování vybraných služeb nebo slev poutníkům. O dalším vývoji projektu Vás budeme průběžně informovat na těchto stránkách.