Jdi na obsah Jdi na menu
 

Historické mapy

1.

Díky panu Ing. Janu Pacinovi, Ph.D. a studentům UJEP a také díky panu Ondřeji Fáberovi Vám můžeme nabídnout aplikaci letecké mapy, která v sobě skrývá vrstvy historických map - II. vojenské mapování a III. vojenské mapování. Mapa je při prvním spuštění centrována na Žlutice, nicméně hned v první levé ikoně horní hnědé lišty si můžete v záložkách zadat vycentrování na další, povětšinou zaniklé obce v okolí Žlutické přehrady. Jednou z nich jsou samozřejmě i Skoky.

Ovládání aplikace je velmi intuitivní, zájemci si však mohou projít instruktážní video:
 

vstup do aplikace

 

 

2.

Díky panu Petrovi Beranovi zveřejňujeme předválečnou mapu Žluticka, obsahující německé názvy míst a popisující tehdejší zeměpisnou realitu. V plné velikosti se mapa otevře po kliknutí na obrázek, odtud je také možné si ji stáhnout.

 

mapa-zlutice-zmensena.jpg


 

 

3.

Podobu Skoků na sklonku feudalismu zachycuje mapa stabilního katastru z roku 1841  Stavby spalné jsou vyznačeny žlutou barvou, nespalné stavby vyznačeny karmínovou a červenou barvou (Ústřední archiv zeměměřictví a katastru (ÚAZK) v Praze). V plné velikosti se mapa otevře po kliknutí na obrázek nebo lze mapu prohlížet ZDE v mapové aplikaci Archivní mapy ÚAZK, kde lze najít také další historické mapy Skoků a okolí. Další staré mapy lze prohlížet v aplikaci Oldmaps-geolab (I., II. a III. vojenské mapování a Müllerova mapa).  

 

Skoky-SK.jpg