Jdi na obsah Jdi na menu
 

Aktuality

Příspěvky

Dušičková pouť (2.11.) byla propojena s koncertem festivalu Musica Sacra

3. 11. 2014

V den památky všech věrných zemřelých jsme oslavili mši svatou za všechny zesnulé obyvatele Skoků, za nesčíslné zástupy poutníků, za kněze, kteří zde sloužili, ale i za ty, kteří přispěli k devastaci tohoto místa a k rozvratu kraje, s prosbou o smíření a odpuštění. Mši svatou celebroval rektor ADS ČVUT Praha P. Vladimír Slámečka.

Součástí liturgie bylo Requiem pro defuncto in c moll J. M. Haydna v excelentním podání souborů Consortium musicum a Kolegium pro duchovní hudbu pod vedením Víta Aschenbrennera v rámci projektu Europamusicale - Musica Sacra. Na mši svatou navázal krátký festivalový koncert dvěma světovými premiérami děl současných umělců. Ve Skokách zazněla skladba Laß kommen Trübsal, Angst und Not, jejímž autorem je Holmer Becker (1955), a dále Hymnus o usmíření Jiřího Bezděka (1961), napsaný přímo pro tuto příležitost. Po následovalo procesí na místní hřbitov a tradiční dušičková pobožnost.

Do Skoků došlo a dojelo kolem stovky poutníků.


Fotografie ze slunného podzimního dne Dušičkové pouti si můžete prohlédnout
ve veřejné fotogalerii na Facebooku.

Festival Musica Sacra bude probíhat ještě v dalších kostelech Plzeňského kraje až do půlky listopadu - vřele doporučujeme!

musica_sacra_plakat_skoky-001-001.jpg

 

Misijní neděle proběhla 19. října

20. 10. 2014

Poprvé v novodobé historii Skoků jsme ve Skokách prožili misijní neděli. Byl krásný slunný podzimní den a na mši svaté se sešlo zhruba padesát poutníků, kteří se mohli mimo jiné pokochat pohledem i procházkou v částečně již rekultivovaném prostoru bývalé obce ve stráni nad kostelem. V misijní sbírce bylo vybráno 3.665,- Kč, částku jsme ještě týž den zaslali na účet Papežských misijních děl. Děkujeme všem, kdo doputovali!
Fotografie z Misijní neděle najdete ve veřejně přístupné galerii na Facebooku.

skoky-misijni.jpg

 

Dny Evropského dědictví završila ve Skokách poutní mše v neděli 14. září.

16. 9. 2014

Týden od 7. do 14. září byl ve Skokách zasvěcen Dnům evropského dědictví - European Heritage Days (EHD). Během celého týdne byl kostel přístupný návštěvníkům. V neděli 14. září evropský týden vyvrcholil poutní mší, konané k svátkům Povýšení svatého kříže a Panny Marie Bolestné. Poutní mši, celebrovanou P. Vladimírem Slámečkou, navštívilo více jak 50 poutníků.
Do Skoků už zavítal podzim, jak si můžete prohlédnou na fotografiích Heleny Kalendové a Lucie Haschkové ve volně přístupné galerii na Facebooku.

svatek.jpg

 

Skvělý koncert Martiny Trchové a Adama Kubáta

25. 8. 2014

Letošní letní, v pořadí sedmá koncertní sezóna ve Skokách měla opravdu velkolepý závěr. Postarala se o něj zpěvačka, písničkářka a výtvarnice Martina Trchová spolu s kytaristou Adamem Kubátem. Jejich Vzpomínka na Zuzanu Navarovou, recitál sestavený z písní předčasně zesnulé autorky, nadchl skokovské publikum v míře nebývalé. Není divu, podání obou protagonistů je natolik skvělé a zároveň pokorné vůči předloze, že je zcela srovnatelné s autentickým zážitkem dávných Zuzaniných koncertů. Martino a Adame, díky Vám. Zbývá snad ještě dodat, že koncert navštívilo 140 diváků a připomenout, že do konce září si mohou návštěvníci Skoků prohlédnout i výstavu maleb Martiny Trchové Deník z cesty do Santiago de Compostela.
Skvělé fotografie z večera pořídil pan René Volfík, najdete je na jeho stránkách a také na našem Facebooku. Děkujeme za poskytnutí fotografií!
A ještě zbývá upozornit na neméně zajímavé webové  stránky Martiny Trchové, které zachycují její tvorbu v celé renesanční šíři -  www.martinatrchova.com .

martina.jpg 

 

 

Deník z cesty do Santiago de Compostela

10. 8. 2014

V chodbě schodiště západní věže skokovského kostela před několika dny instalovala svoji výstavu Deník z cesty do Santiaga de Compostela výtvarnice a písničkářka Martina Trchová. Výstava je souborem reprodukcí obrazů, které vznikaly přímo během autorčina putování po nejslavnější evropské poutní stezce. Do prostoru výstavy (a též o patro výše, kde najdete výstavu Pozapomenutá zjevení  Heleny Kalendové) Vás rád na požádání dovede průvodce.
Více se o Martině Trchové dozvíte na jejích stránkách www.martinatrchova.com a rozhodně si nenechte ujít její koncert ve Skokách v sobotu 23. srpna!

martina-vystava.jpg

 

Ve Skokách vystoupil americký bluesman Lee Andrew Davison

9. 8. 2014

V sobotu 9. srpna jsme ve Skokách uvítali amerického bluesmana Lee Andrew Davisona. Vystoupil v triu společně s klavíristou Jiřím Růžičkou a kytaristou Jaro Šindlerem. Jeho koncert byl strhující od samého začátku a během koncertu propojení mezi zpěvákem a publikem stále gradovalo. Lee Andrew Davison byl ve skvělé formě a koncert před plným kostelem si zjevně užíval, stejně tak jako jeho vynikající spoluhráči. Repertoár sestavený ze spirituálů a gospelů Lee Andrew glosoval obstojnou češtinou a tak publiku přiblížil atmosféru oklahomské farmy, odkud pochází a kde žili také jeho prarodiče, od kterých se naučil mnohé z písní, které ve Skokách zazněly. Ostatně pastviny mezi Údrčí a Skoky prý jeho rodný kraj značně připomínají...  Počet nadšených a spokojených diváků se přiblížil ke dvěma stům. V jejich řadách jsme uvítali také hejtmana Karlovarského kraje, pana doktora Josefa Novotného.

lee-skoky.jpg

Více fotografií najdete ve veřejné galerii na Facebooku.

 

Festival písničkářů je právě za námi

27. 7. 2014

V sobotu 26.7. proběhl ve Skokách tradiční malý festival písničkářů. Jiří Smrž představil mimo jiné písně ze svého "andělského" alba Kořeny. Přemysl Rut spolu s Markétou Potužákovou a Martinou Kafkovou nás provedli historií starého písničkářského žánru - mariánské písně. A nádherným zakončením byl koncert kapely OBOROH. Díky patří všem skvělým muzikantům, ale i Vám všem, kteří jste do Skoků doputovali!
fest.jpg

Více fotografií najdete ve veřejné galerii na Facebooku.

 

Oldřich Janota & ORA PRO NOBIS, SOL ET LUNA a poutní mše ke cti Panny Marie Karmelské

20. 7. 2014

V sobotu 19.7. proběhl ve Skokách dvojkoncert Oldřicha Janoty v doprovodu souboru ORA PRO NOBIS a polského dua SOL ET LUNA. Skvělý večer podpořila téměř stovka návštěvníků. Hned druhý den v neděli 20.7. následovala poutní mše ke cti Panny Marie Karmelské, celebrovaná P. Vladimírem Slámečkou. Děkujeme všem, kteří přišli! Fotografie z koncertního večera, jejichž autorem je Jaroslav Řešetka, si můžete prohlédnout zde. Fotografie z nedělní pouti od různých autorů hledejte zde.

img_7084.jpg

 

Pozapomenutá zjevení

17. 7. 2014

Ve Skokách proběhla Noc světel a Pouť ke svátku Navštívení Panny Marie

7. 7. 2014

skok.jpg
Noc světel 2014 a hlavní skokovská pouť je za námi. Děkujeme všem, kdo se jakkoli zapojili do příprav i všem poutníkům za návštěvu!

Vše začalo vlastně už ve čtvrtek 3.7., kdy se z Teplé do Skoků vydali poutníci s obrazem Panny Marie Skokovské, aby tak zahájili letní poutní sezónu na Skokovské stezce. Putovali po tři dny, až v sobotu (5.7.) odpoledne došli do Skoků.

V sobotu nejprve ve Skokách proběhla vernisáž výstavy fotografií Heleny Kalendové Pozapomenutá zjevení. Následovala Noc světel, společná modlitba se zpěvy z klášterní komunity v Taizé v podání improvizovaného sboru. Kostel byl plný, napočítali jsme více než 150 poutníků a návštěvníků. Z Noci světel vznikla nahrávka, která bude časem dostupná i na CD.

V neděli proběhla tradiční Pouť ke svátku Navštívení Panny Marie, hlavní pouť ve Skokách. Začala v 10 hodin procesím jdoucím od křížku nad obcí a pokračovala poutní mší svatou, celebrovanou opatem Kanonie premonstrátů v Teplé Zdeňkem Filipem Lobkowiczem OPraem. Během obřadu zazněla skvostná Missa in C Franze Josepha Aumanna a další skladby v podání Kolegia pro duchovní hudbu, které řídil Vít Aschenbrenner. Návštěvníci Skoků se pak mohli občerstvit v bývalé farní zahradě a zde je na místě poděkovat manželům Prchalovým, kteří se o pohoštění vzorně postarali. V krásném slunečním dni Skoky navštívilo více než 300 návštěvníků.

Fotografie z putování, Noci světel i z nedělní pouti brzy zveřejníme.

 

Poutník Petr Hirsch doputoval do Skoků

21. 6. 2014

poutnik-skoky-2014--43-mini.jpgV sobotu 21. června navštívil Skoky známý poutník Petr Hirsch, který je právě na své pěší pouti kolem světa.  Ve Žluticích se k němu přidala dvacítka spolupoutníků, kteří s ním došli do Skoků. Zde se po občerstvení uskutečnila beseda s Petrem Hirschem o jeho poutích, povídání doplnilo promítání obrázků z jeho cest. Poté byl u kostela zasazen již sedmý strom míru na jeho cestě kolem světa.

 

 

Boží Tělo opět po delší době ve Skokách - čtvrtek 19. června

19. 6. 2014

img_5492mm.jpgPo desetiletích jsme poděkovali ve skokovské bazilice v podvečer slavnosti Těla a Krve Páně za dar Eucharistie. Mši sv. celebroval P. Vladimír Slámečka, a na slavnosti se sešlo 12 poutníků z Čech i Německa.   

Zde si můžete stáhnout plakát Svatodušní poutě ve formátu pdf.

Událost má také svůj profil na Facebooku.
 
 

 

Svatodušní pouť ve Skokách

9. 6. 2014

skoky.jpgV neděli 8. června proběhla za účasti asi třiceti poutníků ve Skokách Svatodušní pouť, celebrovaná P. Vladimírem Slámečkou, s hudebním doprovodem skokovské scholy, kterou řídil Martin Beran. Počasí bylo takřka tropické a tak tradiční posezení proběhlo tentokrát ve stínu kostelní lodi.
Fotografie Heleny Kalendové ze Svatodušní pouti si můžete prohlédnout na facebooku bez nutnosti registrace.

 

Kostel zpřístupněn denně již od června!

7. 6. 2014

Již od 1. června 2014 je kostel ve Skocích otevřen denně od 9 do 18 hodin! Je to možné díky našim dobrovolným "kostelníkům", kteří zde drží pravidelné denní služby. Více v celém příspěvku. 

 

Živé Skoky 2014 - program zveřejněn!

21. 5. 2014

zive-skoky-2014-001-001.jpgVážení a milí přátelé Skoků, program letošního koncertního cyklu Živé Skoky je zde!

Budeme Vám samozřejmě vděční za pomoc s propagací letošního léta ve Skokách. Plakáty ve třech formátech najdete vždy v pravém sloupci stránek v boxu "Plakáty ke stažení".

Těšíme se na Vás.

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25

následující »