Jdi na obsah Jdi na menu
 

Aktuality

Příspěvky

Změny ve spolku Pod střechou

4. 12. 2015

skoky--adventni-pout-2015--21-.jpgSpolek Pod střechou, prošel v roce 2015 transformací z občanského sdružení na zapsaný spolek, současně s tím byly nejvyšším orgánem spolku přijaty nové stanovy, kde byly provedeny některé změny, které se dotknou aktivit  kolem Skoků. Sídlo spolku bude nově přímo ve Skocích, v bývalém Schopfově hostinci čp. 21, na podporu Skoků vzniklo "Poutní bratrstvo Mariánských Skoků". Více v celém příspěvku. 

 

První adventní neděle ve Skokách (29.11.), aleje a věci příští

30. 11. 2015

skoky--aleje-2015.11--1-.jpgVe vskutku adventním, sychravém počasí jsme se sešli ve Skokách, abychom společně prožili letošní První adventní neděli. Mnohé z Vás jistě překvapily aleje ovocných stromků, nově vysazené podél cesty do Skoků. Je to projekt majitele pozemků pana Baláka, až o něm budeme mít více informací, rádi se s Vámi o ně podělíme. Děkujeme Vám všem, kteří jste i přes značnou nepřízeň počasí do Skoků dorazili a těšíme se na příští setkání. Program na příští rok právě připravujeme, brzy zveřejníme plán příštích poutních mší. Fotografie Jiřího Schierla, přibližující atmosféru prožitého svátku najdete zde.

 

VKF ve Skocích

1. 11. 2015

vkf-ve-skocich-2015.11--14-minis.jpgV neděli 1. listopadu 2015 navštívila Skoky delegace VKF - Verein zur Kunst- und Kulturförderung in den Neuen Ländern e.V., aby se na místě seznámila s podmínkami pro plánovaný workshop v roce 2016.

 

Zaniklou obcí Skoky - turistický prohlídkový okruh

1. 11. 2015

Díky našemu spolupracovníkovi Tomášovi Andreasovi získaly Skoky oficiálně vyznačenou okružní prohlídkovou trasu, která vede areálem zaniklé vesnice. Prohlídková trasa provede turistu všemi význačnými zachovalými fragmenty bývalého osídlení a nabídne mu mnoho nezvyklých pohledů jak na poutní kostel, tak do okolní krajiny. Trasa je 1,3 km dlouhá, na internetu najdete její mapku například zde - http://mapy.cz/s/miyG. Východiště trasy je u bývalého Schopfova hostince čp. 21 naproti kostelu. 

img_9619-vyrez.jpg

 

Slavnost Všech Svatých v neděli 1. 11.

19. 10. 2015

slavnost-vsech-svatych-001-001.jpgV neděli 1. listopadu, v den Slavnosti Všech Svatých, proběhla ve Skokách tradiční podzimní pouť k Panně Marii se zvláštní prosbou za naše zemřelé.
Po mši svaté následovalo procesí na místní hřbitov a pobožnost za všechny věrné zesnulé.

Poutní mši celebroval rektor ADS ČVUT Praha P. Vladimír Slámečka. 

Děkujeme všem poutníkům za společné sdílení slunečného podzimního odpoledne!

 

 

Veni Creator Spiritus - Praha, 14.10.

12. 10. 2015

V pražském kostele sv. Bartoloměje proběhla ve středu 14.10. slavnost Veni creator spiritus při příležitosti začátku akademického roku. Pozval nás na ni celebrant skokovských poutních mší a zároveň rektor Akademické duchovní správy ČVUT P. Vladimír Slámečka. Slavnostní mši sloužil plzeňský biskup Mons. Radkovský. Potěšilo nás, že během svých promluv také ocenil rozvoj poutního místa ve Skokách a poděkoval také P. Slámečkovi za jeho duchovní angažmá ve skokovském poutním kostele.

ads_veni_cr-2.jpg

 

CITO SKOKY - PODZIM 2015 a 72HODIN v sobotu 10.10.2015

10. 10. 2015

logo-2x.pngPodzimní geocachingové setkání CITO 2015 se uskutečnilo v sobotu 10. října 2015. Tentokráte bylo součástí dobrovolnického projektu 72hodin. Více o programu a akci v celém příspěvku.

 

Pouť ke cti Panny Marie Růžencové v neděli 4.10.

4. 10. 2015

pout-ke-cti-panny-marie-ruzencove-001-001.jpgŘíjnová poutní mše ve Skokách proběhla v neděli 4.10. při příležitosti svátku Panny Marie Růžencové. Prastarý mariánský svátek byl ustanovený jako poděkování za vítězství křesťanských vojsk v bitvě u Lepanta. Poutní mši celebroval rektor ADS ČVUT Praha P. Vladimír Slámečka. Skoky navštívila padesátka poutníků, zájem o obnovený duchovní život ve skokovském poutním kostele nás opravdu těší!

 

Svátek Jména Panny Marie s Lužanskou mší Antonína Dvořáka v neděli 13.9.

10. 9. 2015

jmena-panny-marie-001-001.jpgV neděli 13. září proběhla ve Skokách poutní mše při příležitosti svátku Jména Panny Marie. 

Součástí liturgie bylo provedení mše D dur (Lužanská) opus 86 Antonína Dvořáka pro smíšený sbor, sóla a varhany v provedení souboru Bach-Collegium Praha pod vedením Jiřího Mátla.

Bohoslužba, propojená s krásnou hudbou, přilákala do Skoků více než 70 poutníků.

Fotoalbum najdete zde.

 

EDH - Dny Evropského dědictví též ve Skocích

3. 9. 2015

ehd-logo.gifDny evropského dědictví ( European Heritage Days, dále EHD ) každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.

Téma: Památky znovuzrozené
Národní zahájení: Český Krumlov, 5. září 2015

Více o EHD najdete na webu ZDE.

Také Skoky se letos již tradičně připojují k EHD a díky dobrovolníkům bude kostel zpřístupněn a bude možné si prohlédnout nejen interiér kostela, ale i krovy nebo věž, ale také se od průvodců dozvědět řadu zajímavostí o historii poutního místa i stavbě kostela. Kostel bude zpřístupněn po oba víkendy 5.-6. a 12.-13. září 2015 od 09:00 do 18:00 hodin. 

 

MOTUS HARMONICUS - koncert v sobotu 29.8.

8. 8. 2015

motus-harmonicus-2015-001-001.jpgLetní koncertní cyklus Živé Skoky 2015 završil v sobotu 29.8. koncert souboru Motus Harmonicus. Soubor vznikl jako sdružení hudebníků, usilujících o historicky poučenou interpretaci hudby renesance, baroka a klasicismu. Ve Skokách vystoupil Motus Harmonicus s programem mariánských písní. Cyklus Vita Mariae zazněl v provedení mezzosopranistky Isabelly Shaw, na violu da gamba jí doprovodil Jakub Michl, na virginal Tomáš Flégr.

 

 

Ludmila Kristová - ZA HRANICI TICHA

7. 8. 2015

Komorní výstava ve vstupních prostorách poutního kostela
Navštívení Panny Marie ve Skokách, léto 2015.

orez.jpgJsem svobodný poutník po duchovních stezkách a velmi mě zajímá to, co je za jejich učeními, to co nás sjednocuje, to je Víra, Boží Přítomnost, samotné Bytí, Život sám, neboť jsme-li všichni Boží, neseme si Boha v sobě, každá živá bytost vyzařuje tuto esenci, živoucí jiskru, v soucítění ji zahlédneme v jejích očích, ať už ji prozradí náhlý strach o život, světlo usmiřující vděčnosti, záblesk radosti a uvědomění, nebo přímá záře lásky. Proto si s vlídností a porozuměním naslouchejme a dívejme se častěji vzájemně až do duše. Dokážeme-li se otevřít až do takové hloubky, uvidíme, jak je vše křehké, zranitelné, živé, propojené, na sobě závislé, jak nám prospívá si pomáhat, důvěřovat, namísto veškerého ubližování, pak i strach se stane zbytečným a celý náš svět se může změnit. Proud Světla, Lásky, Moudrosti a Síly - nekončící spirála energie vyzařování Živého Krista - to je kvalita, která léčí, živí a oživuje naše srdce, naše nitro. Tak to vnímám, a pak, je-li čas, meditací a radostí z tvořivé práce se snažím tuto myšlenku přenášet a stahovat do tvaru, barvy, do hmoty, aby její připomínka zůstávala s námi a aby probouzela naši laskavější tvář...   (LK)

Ludmila Kristová je výtvarnicí výstavního oddělení Západočeského muzea v Plzni. Ve své volné tvorbě se v současné době věnuje především dřevořezbě, často polychromované plastiky a reliéfy s oblibou doprovází plochým obrazem olejovou malbou, který výrazově rozšiřuje jejich energii a celkový vjem. Inspirace pramení ve starém umění doby byzantské, románské a gotické, ale i ve výrazové zkratce, symbolice a jednoduchosti tvorby rozličných etnik.

Komorní výstava ve Skokách je umístěna ve vstupních částech kostela Navštívení Panny Marie, autorka podřídila výběr prací z širšího časového období tomu, aby rozsahem, strukturou i tématickým obsahem vyhovoval prostoru a podporoval prostředí. Je k vidění několik kreseb, některé dřevořezby jsou zde zastoupeny přímo, další pak na působivých fotografiích, které přibližují propojení řezby a obrazu. O prostředí poutního místa ve Skokách Ludmila Kristová říká: „Mám ráda tamní klid, tiché vlídné vyzařování produchovnělého poutního místa i s jeho příběhy, s touhou a nadějí po zázracích i vírou v sílu Mariánského kouzla.“

 

T´N´T - sprituály a gospely ve Skokách v sobotu 8.8.

2. 8. 2015

tnt-2015-001-001.jpgDuo T´N´T tvoří Tereza Bečičková a Tomáš Ludvíček. Síla dynamitu či trinitrotoluenu a pak zase zklidnění jarního vánku - takovými výrazovými prostředky nešetřila dvojice zpěváků, jejichž hudba sahá ke kořenům blues, gospelu, rock'n'rollu, country a bluegrassu - tedy k černošským spirituálům. Strhující vystoupení skvěle doplnilo průvodní slovo, které posluchače vtáhlo do příběhu vzniku dnešních žánrů - včetně vyprávění o propojení spirituálů s tvorbou Antonína Dvořáka během jeho pobytu v Americe.
Krásný koncert!

 

Petr Linhart, recitál písničkáře v sobotu 1.8.

1. 8. 2015

petr-linhart-2015-001-001.jpgsobotu 1.8. proběhl ve Skokách koncert písničkáře Petra Linharta, inspirovaného  krajinami a jejich příběhy – v několika případech také příběhy a zážitky z jeho působení ve Skokách v řadách členů spolku Pod střechou, který zdejší poutní místo dlouhodobě oživuje. Linhartovy písně jsou výsostně propojeny s pohraničními krajinami bývalých Sudet. Ve Skokách se představil v komorním recitálu, v doprovodu hudebníků ze své doprovodné skupiny 29 Saiten. Zazněly především písně z nedávno dokončeného, v pořadí třetího alba Rozhledna.

 

Návštěva dobrovolníků z Regensburgu

28. 7. 2015

V červenci 2015 navštívila Skoky skupina dobrovolníků z Bavorska, z organizace Jugendbauhütte Regensburg, která organizuje dobrovolnické aktivity v oblasti péče o památky.

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24

následující »