Jdi na obsah Jdi na menu
 

Aktuality

Příspěvky

Živé Skoky 2013

8. 7. 2013

Milí přátelé a příznivci Skoků, program každoročního letního cyklu Živé Skoky je již v definitivní verzi. Přehled dění ve Skokách obsahuje níže připojený plakát, který si můžete poklikáním otevřit do plné velikosti, případně stáhnout v různých formátech v pravém sloupci stránek v sekci "Plakáty 2013 ke stažení". zive_skoky_2013-001-001.jpg

 

Noc světel se zpěvy z Taizé v sobotu 6. července zaplnila poutní kostel

7. 7. 2013

taize-001-001.jpg
Formát pdf Formát jpg
 

Už čtvrtým rokem, letos v sobotu 6. července v předvečer hlavní poutě proběhla ve Skokách Noc světel se zpěvy z Taizé. Zpívané modlitby z francouzské klášterní komunity přednesl improvizovaný soubor dvou desítek zpěváků a hudebníků, který řídil Vít Kofroň. Působivé setkání ve zšeřelém, svíčkami osvětleném poutním kostele přilákalo více než 150 návštěvníků. Děkujeme jim i všem, kteří se realizace Noci světel aktivně zúčastnili. Během večera byla rovněž pořízena nahrávka, která bude podkladem pro hudební CD. Premiéru mělo CD s nahrávkou z Noci světel 2012, které si mohli návštěvníci poprvé pořídit.

chramy_skoky-text.jpgNa sobotní večer byla připravena ještě další událost, vernisáž fotografické výstavy Chrámy krále Lalibely a biblická místa. Fotografie Václava Müllera a Zdenka Svánovského z fotografické skupiny B4K zavádějí k pozoruhodným křesťanským památkám dávné Etiopie i do míst, o nichž hovoří Písmo. Vernisáž doprovodil písničkář Petr Linhart.

Plakát v plném rozlišení si můžete prohlédnout zde.

Událost má svůj profil také na facebooku na odkazu https://www.facebook.com/#!/events/325438797588200/

Děkujeme Tomášovi Kožíkovi, který z Noci světel pořídil zdařilý videozáznam! 

Mnoho fotografií od různých autorů najdete  v naší fotogalerii, a také na serveru Picasa:
https://picasaweb.google.com/LucijkaH/NocSvetelSkokyMariaStock2013#

 

 

V neděli 23. června byla ve Skokách Svatojánská pouť

23. 6. 2013

svatojanska_pout-001-001.jpg
Formát pdf Formát jpg
Formát zip/doc

Poutní sezóna 2013 ve Skokách pokračovala v neděli 23. června Svatojánskou poutí. Mše svatá byla tentokrát celebrovaná milým hostem P. Vladimíra Slámečky P. Vlastimilem Janem Kadlecem OMI z nedalekých Plas. Páter Slámečka nás ovšem díky soudobým technologickým možnostem mohl alespoň virtuálně pozdravit až z daleké Florencie.

Po mši svaté následoval koncert pěveckého sboru Chrástochor s repertoárem duchovní hudby, lidových písní, české i světové klasiky.

Pro poutníky bylo jako vždy připraveno posezení s občerstvením, tentokráte na bývalé farní zahradě. Milým zpestřením pak byla oslava padesátých narozenin předsedy našeho občanského sdružení pana Jiřího Schierla. Také bylo možno zakoupit drobné suvenýry ze Skoků - pohlednice, turistické známky, knihu Kantor z Mářina Dvora pana Miroslava Dědiče, hudební CD nahraná ve Skokách nebo jimi inspirovaná.
 

Nyní je před námi hlavní skokovská pouť, konaná k svátku Navštívení Panny Marie, letos v neděli 7. července. Ještě před ní, v sobotu 6. července zazní ve slavnostně osvětleném kostele zpěvy z Taizé. Brzy Vás už budeme o těchto nadcházejících událostech informovat podrobněji.
 

Událost můžete sledovat i na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/661833783833342/
 

Fotografie ze Svatojánské pouti si můžete prohlédnout v galerii.

 

Voda ukázala svoji sílu i ve Skocích

5. 6. 2013

Velká voda se projevila i ve Skocích, i když trochu jinak než v ostatních částech naší země. Znovu se zde totiž objevil tajemný silný pramen vody nad kostelem. Tradičnější podobu měla velká voda v údolích, třeba na Ratibořském potoce.

 

Kostel Skoky hlásí: Od června otvíráme každý den!

28. 5. 2013

Letos bude poutnická sezóna v kostele Navštívení P. Marie ve Skocích zahájena již 1. června, kostel tedy bude otevřen veřejnosti denně od 9 do 18 hodin, případné změny budou oznámeny zde, na webových stránkách. Na poutní Skokovské stezce však bude oficiální poutní sezóna zahájena až 4. července tradičním společným putováním z kláštera v Teplé do Skoků. 

 

Pouť ke cti Nejsvětější Trojice v neděli 26. května

26. 5. 2013

pout-ke-cti-nejsvetejsi-trojice-001-001.jpg
Formát pdf    Formát jpg

O páteční Noci kostelů jsme si s organizátory říkali, že horší počasí už nemůže být. Mýlili jsme se. V neděli v okolí Skoků snad nepřestalo pršet ani na chvíli. Přesto se na "trojiční" mši svaté sešla dvacítka poutníků. Hlavním celebrantem byl tentokrát host P. Vladimíra, otec Jaroslav Ptáček, novicmistr rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou. Milým překvapením byla také návštěva pana opata tepelského kláštera, P. Filipa Zdeňka Lobkowicze. Poutníci se po mši svaté sešli ve sakristii u teplých kamen, nápojů a malého občerstvení....Premiérově byly představeny naše nové turistické vizitky Skoků.

Fotografie ze svatotrojiční pouti najdete zde.

 

Noc kostelů 2013 ve Skokách

24. 5. 2013

noc_kostelu_2014_udrc_skoky-001-001.jpgV deštivý večer, v pátek 24. května,  se ve Skokách sešlo několik desítek příznivců mariánského poutního místa. Přivítal je svíčkami osvětlený interiér a během večera proběhla vernisáž fotografií Heleny Kalendové s názvem Tachovsko bretaňské, po které následoval hudební recitál Petra Linharta. Poutníci se v tento chladný květnový den mohli ohřát a občerstvit v nedávno upravené sakristii, která se pro tuto chvíli změnila v poutnickou kavárnočajovnu.

Děkujeme všem, kdo se na příjemném večeru jakkoli organizačně podíleli i všem odvážným, kteří se do Skoků vypravili! 

Fotografie z Noci kostelů 2013 ve Skokách si můžete prohlédnout zde.


Noc kostelů ve Skokách zachycuje také video Tomáše Kožíka - děkujeme!
 

 

Turistická vizitka Skoků je na světě!

8. 5. 2013

Právě nám došly poštou turistické vizitky, budou samozřejmě k mání přímo ve Skokách za pouhých 12 Kč za kus. Premiérově patrně během Noci kostelů v pátek 24. května. Více povídání o turistických vizitkách najdete na stránkách http://www.turisticky-denik.cz/. 

vizitka.jpg

 

Pozvánka na Evropský festival duchovní hudby (Šumava / Bayerischer Wald)

6. 5. 2013

Pokud jste navštívili ve středu 1. května Pouť českoněmeckého porozumění ve Skokách, byli jste patrně podobně jako my nadšeni liturgickou hudbou a následným koncertem souboru Kolegium pro duchovní hudbu. Tento soubor a jeho vedoucí pan Vít Aschenbrenner hraje také významnou roli v Evropském festivalu duchovní hudby, který se v rozmezí dnů 8.5. až 2.6. koná v různých místech Šumavy a Bavorského lesa. Rádi tento koncertní cyklus doporučujeme i všem příznivcům Skoků. Přesný program festivalu najdete na odkazu http://www.fdh.sumavanet.cz/fdh/cs/program13.html

efdh-001-001.jpg

 

VRSTVY a SKOKY

2. 5. 2013

img_1502.jpgSoučástí Pouti českoněmeckého porozumění, konané ve Skokách 1.5.2013, byly také drobné výtvarné intervence autorek Anety Grňákové, Zuzany Mazáčové a Kláry Syrůčkové. Projekt VRSTVY a SKOKY, který studentky pražské DAMU realizovaly pod vedením dr. Andrey Králové upozorňuje na genius loci i paměť místa zaniklé vesnice. Inspirací jsou dávné i nedávné příběhy, které se bezprostředně dotýkají Mariánských Skoků. Působivé instalace se nacházejí v bývalém gasthausu, ve stráni stoupající k vyhlídce (Houpačka), v tůňce nad kostelem (Tůňka), v ruinách nad tůňkou (Světnice) a ve stráni na trase Skokovské cesty (Portrét). Místa jsou pro snažší nalezení označena bílými fáborky. Ale pospěšte si, landart nemívá dlouhého trvání a pomalu splývá s přírodou i s minulostí...
Fotografie instalací si můžete prohlédnout zde.

 

Pouť česko-německého porozumění 1. 5. 2013

1. 5. 2013

Květnové poutě ve Skokách mají dlouhou tradici. Ačkoliv hlavní pouť se zde slaví až v létě na začátku července, bývaly Skoky každoročně malým ostrůvkem víry i svobody už prvního května – tedy právě v den, který si přisvojila komunistická moc a naplnila jej povinnými průvody s hesly a pochybnou vlajkoslávou po celé zemi. Dnes se už s úsměvem vzpomíná na překážky, které byly tehdy českým i německým poutníkům státní mocí kladeny – vytvářením zátarasů na přístupové cestě do Skoků počínaje a zákazem prodeje pouťového zboží konče.

I letos se ve středu 1. května otevřely brány skokovského kostela Navštívení Panny Marie asi 150 poutníkům obou národností. Poutní slavnost tradičně zahájilo v 10 hodin procesí, na které pak navázala v 11 hodin mše svatá. Tu opět, jako hlavní celebrant, sloužil velký příznivec Skoků, biskup Plzeňské diecéze Mons. František Radkovský. Spolu s ním celebrovali i zástupci Kanonie premonstrátů v Teplé, pod jejichž duchovní správu kostel nyní spadá, v čele s opatem tepelské kanonie P. Filipem Zdeňkem Lobkowiczem, OPraem., rektorem kostela P. Augustinem Jánem Kováčikem, OPraem., a také další velký příznivec Skoků, rektor Akademické farnosti ČVUT v Praze, P. Vladimír Slámečka. Slavnostní ráz bohoslužby podpořila i Missa Brevis a moll F. X. Brixiho v podání klatovského Kolegia pro duchovní hudbu.

Po skončení duchovní slavnosti bylo pro poutníky přichystáno občerstvení, bylo možné si také zakoupit drobné suvenýry. Poutní program pak ve 14:00 zakončilo samostatným koncertem Kolegium pro duchovní hudbu, které vedl Vít Aschenbrenner. Na programu byly barokní autoři Arcangelo Corelli, Antonio Caldara, Giovanni Battista Pergolesi, Johann Sebastian Bach a Georg Friedrich Händel, respektive jejich díla ze sbírky mariánského poutního kostela v Klatovech. 

Během celého dne se návštěvníci Skoků mohli setkávat s drobnými výtvarnými intervencemi autorek Anety Grňákové, Zuzany Mazáčové a Kláry Syrůčkové. Projekt VRSTVY a SKOKY, který studentky pražské DAMU realizovali pod vedením dr. Andrey Králové chce upozornit na genius loci i paměť místa zaniklé vesnice. Inspirací jsou dávné i nedávné příběhy, které se bezprostředně dotýkají Mariánských Skoků.

Po celý den byl kostel zpřístupněn nejen poutníkům k modlitbám u zdejšího obrazu Panny Marie Pomocnice, ale i ostatním návštěvníkům k prohlídkám. Během celého dne navštívilo Skoky asi 190 poutníků a návštěvníků. Mezi nimi byli také významní zahraniční hosté v čele s Dr. Ludwigem Spaenle, ministrem kultury Svobodného státu Bavorsko, dále vedoucí památníku v koncentračním táboře Flossenbürg pan Jörg Skreigeleit, předseda bavorské centrály pro politické vzdělávání pan Werner Karg, evropský poslanec CSU pan Bernd Posselt, jednatel Paneuropaunion pan Johannes Kijas a parlamentní sekretářka paní Stephanie WaldburgV rámci kostelní sbírky bylo rovněž možno podpořit finančním příspěvkem záchranu kostela. Celkem bylo kanonii předáno 5.487 Kč a 284 EUR. Všem dárcům tímto děkujeme.  

 

 

 

 

 

 

 

Fotografie z letošní poutě najdete v odkazu Fotografie, video pak najdete níže nebo v odkazu Ohlasy/Filmy a videa.

 

Pouť českoněmeckého porozumění proběhla ve Skokách ve středu 1. května

1. 5. 2013


Formát pdf                  Formát jpg

Květnová pouť ve Skokách má dlouhou tradici, i letos se tu setkalo zhruba 200 poutníků z blízka i z dáli. Hlavním celebrantem byl plzeňský biskup Mons. František Radkovský, ten se u oltáře setkal s dalšími duchovními, kteří mají ke Skokům blízko, nejen geograficky. Patřil k nim opat Kanonie premonstrátů v Teplé P. Filip Zdeněk Lobkowicz se svými spolubratry, rektor ADS ČVUT Praha P. Vladimír Slámečka i příslušníci řádu oblátů z Plas. Patrně po mnoha dlouhých letech zde byla během mše svaté udělena svátost biřmování, z čehož máme velkou radost. O důstojný hudební doprovod bohoslužby se postaralo Kolegium pro duchovní hudbu pod vedením Víta Aschenbrennera, které se pak odpoledne blíže představilo svým hudebním recitálem. Skoky uvítaly také mnoho německých krajanů, mezi nimi i významné hosty. Navštívili nás Dr. Ludwig Spaenle, ministr kultury Svobodného státu Bavorsko, vedoucí památníku v koncentračním táboře Flossenbürg pan Jörg Skreigeleit, předseda bavorské centrály pro politické vzdělávání pan Werner Karg, evropský poslanec CSU pan Bernd Posselt, jednatel Paneuropaunion pan Johannes Kijas a parlamentní sekretářka paní Stephanie Waldburg. 
Během celého dne se návštěvníci Skoků setkávali s drobnými výtvarnými intervencemi projektu Vrstvy a Skoky, který realizovaly studentky pražské DAMU Aneta Grňáková, Zuzana Mazáčová a Klára Syrůčková. Nápadité instalace upozorňují na genia loci i paměť místa zaniklé vesnice. Poděkování za průběh celého dne patří zvláště bratřím premonstrátům z Teplé, členům občanského sdružení Pod střechou, panu Richardu Šulkovi a mnoha dalším skokovským příznivcům.
Fotografie z pouti naleznete zde.

 

Návštěva Würzburgu 20.4.2013

20. 4. 2013

wur1.jpgV sobotu 20. dubna 2013 se zástupci sdružení Pod střechou a chebské organizace Svazu Němců v Čechách zúčastnili diecézního setkání würzburgské organizace Ackermann Gemeinde, aby referovali o novinkách ve Skocích. 

 

Pouť Božího Milosrdenství

8. 4. 2013

img_1192.jpg

Druhá neděle velikonoční, Slavnost Božího Milosrdenství. To se i ve Skokách projevilo mnoha způsoby - zejména skrze povzbudivé kázání P. Vladimíra či hudební doprovod mše svaté Skokovským ordináriem pro scholu a lid. Milosrdenství se ale projevilo i jinak - kupř. přispěním manželů Weilgunyových a jejich přátel ku zvelebení sakristie výmalbou a instalací kamen a zkrášlení interiéru kostela květinovou výzdobou. Panu Jiráskovi z Dobré Vody děkujeme za rozšíření mobiliáře kostela o křeslo pro hlavního celebranta a kříž,  a v neposlední řadě budiž poděkování vysloveno všem, kdo jakkoli přispěli k pestrému velikonočnímu pohoštění po skončení bohoslužby, které bylo k dispozici všem poutníkům na sluncem zalité terase kostela. Sešlo se nás tentokrát jedenačtyřicet, a to je vzhledem k mrazivému počasí tohoto jarního(!) dne opravdu potěšující. Všichni jsou zváni na pouť příští, která se bude konat 1. května, kdy hlavním celebrantem bude plzeňský biskup František Radkovský.

Galerii fotografií Lucie Haschkové a Heleny Kalendové najdete zde.

 

Živé Skoky 2013 - předběžný program

28. 3. 2013

Pomalu se začíná rýsovat program letošního koncertního cyklu Živé Skoky 2013. V sobotu 6.7. nás čeká tradiční Noc světel se zpěvy z Taizé (v předvečer hlavní skokovské pouti), v pátek 19.7. malý festival písničkářů (Oldřich Janota, Jiří Smrž, Slávek Klecandr a velký objev z Vysočiny - kapela Žalozpěv). Ve středu 31.7. přivítáme ve Skokách opět po dvou letech Lenku Dusilovou, v sobotu 10.8. nás bude čekat koncert naprosto mimořádného slovenského dua Longital. A koncertní sezónu uzavře v sobotu 31.8. koncert harfenistky Kateřiny Ghannudi s jejím souborem Ensemble In Cordis. Jakmile doladíme potřebné detaily, připravíme plakát s celým letním programem.

Už dnes můžeme poděkovat našim významným podporovatelům. Živé Skoky 2013 finančně podpořil Karlovarský kraj, Město Žlutice, Nadace Život umělce a Město Bochov. Právě probíhá jednání s Nadací Český hudební fond.

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25

následující »