Jdi na obsah Jdi na menu
 

Aktuality

Příspěvky

Děkujeme úderce Gabriely Bártové za posečený hřbitov!

22. 7. 2013

Trochu opožděně - zpomaleni letním vedrem - ale o to více děkujeme Gabriele Bártové a jejím blízkým za posečení skokovského hřbitova, který už opět mizel v divoké vegetaci...

p7170020.jpg

 

V neděli 21.7. proběhla ve Skokách Prázdninová pouť ke cti svaté Maří Magdalény

21. 7. 2013

prazdninova-pout-001-001.jpg
Formát pdf  Formát jpg 
Formát zip/doc

 

V neděli 21.7. proběhla ve Skokách Prázdninová pouť ke cti svaté Maří Magdalény. Poutní mši svatou celebroval už opět z cest se navrátivší P. Vladimír Slámečka. 

Po poutní mši bylo jako obvykle přichystáno posezení s občerstvením pro příchozí poutníky. V nabídce skokovských suvenýrů se zároveň objevily novinky - například látkové tašky s motivem Skoků a také reprinty starých pohlednic z let 1910 - 1930.

Událost má svůj profil i na Facebooku, fotografie z Prázdninové pouti si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Příští poutní mše se ve Skokách bude konat v neděli 18. srpna u příležitosti slavnosti Nanebevzetí Panny Marie.

 

 

Festival písničkářů ve Skokách v pátek 19.7.

19. 7. 2013

festival-pisnickaru-001-001.jpg
Formát pdf  Formát jpg 
Formát zip/doc

V pátek 19. července proběhl ve Skokách Festival písničkářů, který nabídl čtyři recitály čtyř velkých osobností české hudební scény. Večer zahájil Oldřich Janota se svým především vokálním souborem Ora Pro Nobis. Krásné harmonie jejich hudby zazněly v chrámové lodi zcela akusticky. Slávek Klecandr zahrál průřez svojí tvorbou - zhudebněné žalmy i autorské písně, některé i z repertoáru jeho domovské skupiny Oboroh. Hvězdou večera pro skokovské publikum byl nepochybně Jiří Smrž - tak lze alespoň soudit podle vřelých reakcí a dvou vytleskaných přídavků. Výborné Smržovy písně dokonale souzněly s prostředím. Žalozpěv v čele s protagonistou Jiřím Nohelem zakončil večer krásnou a zpěvnou hudbou, ze které dýchá krajina jejího původu - Vysočina. Více informací o jednotlivých umělcích najdete přímo na jejich stránkách:

Jiří Smrž - www.jirismrz.estranky.cz
Oldřich Janota - www.oldrichjanota.com
Slávek Klecandr - www.oboroh.cz
Žalozpěv - www.zalozpev.cz

První fotografie z večera si můžete prohlédnout na veřejně přístupné fotogalerii na  Facebooku nebo přímo na našich stránkách.

jiri-smrz-zm.jpg

oldrich-jantota-zm.jpg

slavek-klecandr-zm.jpg

zalozpev-zm.jpg

Jiří Smrž Oldřich Janota Slávek Klecandr Žalozpěv

 

Skokovská pouť k svátku Navštívení Panny Marie proběhla v neděli 7. července

8. 7. 2013

navstiveni-panny-marie-001-001.jpg
Formát pdf Formát jpg
Formát zip/doc

Každoročním vyvrcholením poutního cyklu ve Skokách je červencová pouť, konaná k svátku Navštívení Panny Marie. Takové zasvěcení má totiž i skokovský poutní kostel a tak navazujeme na téměř třísetletou tradici. Pozváni jsou vždy i rodáci ze Skoků, skokovská hlavní pouť je zároveň poutí českoněmeckého porozumění. Letos jsme se ve Skokách sešli v neděli 7. července. Pouť začala procesím v 10:00. V 11:00 pak slavnost pokračovala  v kostele poutní mší svatou. Hlavním celebrantem byl P. Zdeněk Filip Lobkowicz OPraem, opat Kanonie premonstrátů v Teplé. Bohoslužbu doprovodil žesťový kvartet Caecilia pod vedením Bohumíra Hájka. Po poutní mši bylo pro všechny připraveno posezení s občerstvením před kostelem. Pozapomenutou lidovou kulturu našich předchůdců v tomto kraji nám přitom připomnělo  vystoupení Richarda a Vojtěcha Šulkových s pásmem písní a poezie v egerlandském nářečí.
Účast na letošní Skokovské pouti byla opravdu veliká - jen v kostele jsme během bohoslužby napočítali více než 250 poutníků.

Událost má také svůj profil na Facebooku na odkazu 
https://www.facebook.com/#!/events/477033412373948/
 

 

Živé Skoky 2013

8. 7. 2013

Milí přátelé a příznivci Skoků, program každoročního letního cyklu Živé Skoky je již v definitivní verzi. Přehled dění ve Skokách obsahuje níže připojený plakát, který si můžete poklikáním otevřit do plné velikosti, případně stáhnout v různých formátech v pravém sloupci stránek v sekci "Plakáty 2013 ke stažení". zive_skoky_2013-001-001.jpg

 

Noc světel se zpěvy z Taizé v sobotu 6. července zaplnila poutní kostel

7. 7. 2013

taize-001-001.jpg
Formát pdf Formát jpg
 

Už čtvrtým rokem, letos v sobotu 6. července v předvečer hlavní poutě proběhla ve Skokách Noc světel se zpěvy z Taizé. Zpívané modlitby z francouzské klášterní komunity přednesl improvizovaný soubor dvou desítek zpěváků a hudebníků, který řídil Vít Kofroň. Působivé setkání ve zšeřelém, svíčkami osvětleném poutním kostele přilákalo více než 150 návštěvníků. Děkujeme jim i všem, kteří se realizace Noci světel aktivně zúčastnili. Během večera byla rovněž pořízena nahrávka, která bude podkladem pro hudební CD. Premiéru mělo CD s nahrávkou z Noci světel 2012, které si mohli návštěvníci poprvé pořídit.

chramy_skoky-text.jpgNa sobotní večer byla připravena ještě další událost, vernisáž fotografické výstavy Chrámy krále Lalibely a biblická místa. Fotografie Václava Müllera a Zdenka Svánovského z fotografické skupiny B4K zavádějí k pozoruhodným křesťanským památkám dávné Etiopie i do míst, o nichž hovoří Písmo. Vernisáž doprovodil písničkář Petr Linhart.

Plakát v plném rozlišení si můžete prohlédnout zde.

Událost má svůj profil také na facebooku na odkazu https://www.facebook.com/#!/events/325438797588200/

Děkujeme Tomášovi Kožíkovi, který z Noci světel pořídil zdařilý videozáznam! 

Mnoho fotografií od různých autorů najdete  v naší fotogalerii, a také na serveru Picasa:
https://picasaweb.google.com/LucijkaH/NocSvetelSkokyMariaStock2013#

 

 

V neděli 23. června byla ve Skokách Svatojánská pouť

23. 6. 2013

svatojanska_pout-001-001.jpg
Formát pdf Formát jpg
Formát zip/doc

Poutní sezóna 2013 ve Skokách pokračovala v neděli 23. června Svatojánskou poutí. Mše svatá byla tentokrát celebrovaná milým hostem P. Vladimíra Slámečky P. Vlastimilem Janem Kadlecem OMI z nedalekých Plas. Páter Slámečka nás ovšem díky soudobým technologickým možnostem mohl alespoň virtuálně pozdravit až z daleké Florencie.

Po mši svaté následoval koncert pěveckého sboru Chrástochor s repertoárem duchovní hudby, lidových písní, české i světové klasiky.

Pro poutníky bylo jako vždy připraveno posezení s občerstvením, tentokráte na bývalé farní zahradě. Milým zpestřením pak byla oslava padesátých narozenin předsedy našeho občanského sdružení pana Jiřího Schierla. Také bylo možno zakoupit drobné suvenýry ze Skoků - pohlednice, turistické známky, knihu Kantor z Mářina Dvora pana Miroslava Dědiče, hudební CD nahraná ve Skokách nebo jimi inspirovaná.
 

Nyní je před námi hlavní skokovská pouť, konaná k svátku Navštívení Panny Marie, letos v neděli 7. července. Ještě před ní, v sobotu 6. července zazní ve slavnostně osvětleném kostele zpěvy z Taizé. Brzy Vás už budeme o těchto nadcházejících událostech informovat podrobněji.
 

Událost můžete sledovat i na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/661833783833342/
 

Fotografie ze Svatojánské pouti si můžete prohlédnout v galerii.

 

Voda ukázala svoji sílu i ve Skocích

5. 6. 2013

Velká voda se projevila i ve Skocích, i když trochu jinak než v ostatních částech naší země. Znovu se zde totiž objevil tajemný silný pramen vody nad kostelem. Tradičnější podobu měla velká voda v údolích, třeba na Ratibořském potoce.

 

Kostel Skoky hlásí: Od června otvíráme každý den!

28. 5. 2013

Letos bude poutnická sezóna v kostele Navštívení P. Marie ve Skocích zahájena již 1. června, kostel tedy bude otevřen veřejnosti denně od 9 do 18 hodin, případné změny budou oznámeny zde, na webových stránkách. Na poutní Skokovské stezce však bude oficiální poutní sezóna zahájena až 4. července tradičním společným putováním z kláštera v Teplé do Skoků. 

 

Pouť ke cti Nejsvětější Trojice v neděli 26. května

26. 5. 2013

pout-ke-cti-nejsvetejsi-trojice-001-001.jpg
Formát pdf    Formát jpg

O páteční Noci kostelů jsme si s organizátory říkali, že horší počasí už nemůže být. Mýlili jsme se. V neděli v okolí Skoků snad nepřestalo pršet ani na chvíli. Přesto se na "trojiční" mši svaté sešla dvacítka poutníků. Hlavním celebrantem byl tentokrát host P. Vladimíra, otec Jaroslav Ptáček, novicmistr rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou. Milým překvapením byla také návštěva pana opata tepelského kláštera, P. Filipa Zdeňka Lobkowicze. Poutníci se po mši svaté sešli ve sakristii u teplých kamen, nápojů a malého občerstvení....Premiérově byly představeny naše nové turistické vizitky Skoků.

Fotografie ze svatotrojiční pouti najdete zde.

 

Noc kostelů 2013 ve Skokách

24. 5. 2013

noc_kostelu_2014_udrc_skoky-001-001.jpgV deštivý večer, v pátek 24. května,  se ve Skokách sešlo několik desítek příznivců mariánského poutního místa. Přivítal je svíčkami osvětlený interiér a během večera proběhla vernisáž fotografií Heleny Kalendové s názvem Tachovsko bretaňské, po které následoval hudební recitál Petra Linharta. Poutníci se v tento chladný květnový den mohli ohřát a občerstvit v nedávno upravené sakristii, která se pro tuto chvíli změnila v poutnickou kavárnočajovnu.

Děkujeme všem, kdo se na příjemném večeru jakkoli organizačně podíleli i všem odvážným, kteří se do Skoků vypravili! 

Fotografie z Noci kostelů 2013 ve Skokách si můžete prohlédnout zde.


Noc kostelů ve Skokách zachycuje také video Tomáše Kožíka - děkujeme!
 

 

Turistická vizitka Skoků je na světě!

8. 5. 2013

Právě nám došly poštou turistické vizitky, budou samozřejmě k mání přímo ve Skokách za pouhých 12 Kč za kus. Premiérově patrně během Noci kostelů v pátek 24. května. Více povídání o turistických vizitkách najdete na stránkách http://www.turisticky-denik.cz/. 

vizitka.jpg

 

Pozvánka na Evropský festival duchovní hudby (Šumava / Bayerischer Wald)

6. 5. 2013

Pokud jste navštívili ve středu 1. května Pouť českoněmeckého porozumění ve Skokách, byli jste patrně podobně jako my nadšeni liturgickou hudbou a následným koncertem souboru Kolegium pro duchovní hudbu. Tento soubor a jeho vedoucí pan Vít Aschenbrenner hraje také významnou roli v Evropském festivalu duchovní hudby, který se v rozmezí dnů 8.5. až 2.6. koná v různých místech Šumavy a Bavorského lesa. Rádi tento koncertní cyklus doporučujeme i všem příznivcům Skoků. Přesný program festivalu najdete na odkazu http://www.fdh.sumavanet.cz/fdh/cs/program13.html

efdh-001-001.jpg

 

VRSTVY a SKOKY

2. 5. 2013

img_1502.jpgSoučástí Pouti českoněmeckého porozumění, konané ve Skokách 1.5.2013, byly také drobné výtvarné intervence autorek Anety Grňákové, Zuzany Mazáčové a Kláry Syrůčkové. Projekt VRSTVY a SKOKY, který studentky pražské DAMU realizovaly pod vedením dr. Andrey Králové upozorňuje na genius loci i paměť místa zaniklé vesnice. Inspirací jsou dávné i nedávné příběhy, které se bezprostředně dotýkají Mariánských Skoků. Působivé instalace se nacházejí v bývalém gasthausu, ve stráni stoupající k vyhlídce (Houpačka), v tůňce nad kostelem (Tůňka), v ruinách nad tůňkou (Světnice) a ve stráni na trase Skokovské cesty (Portrét). Místa jsou pro snažší nalezení označena bílými fáborky. Ale pospěšte si, landart nemívá dlouhého trvání a pomalu splývá s přírodou i s minulostí...
Fotografie instalací si můžete prohlédnout zde.

 

Pouť česko-německého porozumění 1. 5. 2013

1. 5. 2013

Květnové poutě ve Skokách mají dlouhou tradici. Ačkoliv hlavní pouť se zde slaví až v létě na začátku července, bývaly Skoky každoročně malým ostrůvkem víry i svobody už prvního května – tedy právě v den, který si přisvojila komunistická moc a naplnila jej povinnými průvody s hesly a pochybnou vlajkoslávou po celé zemi. Dnes se už s úsměvem vzpomíná na překážky, které byly tehdy českým i německým poutníkům státní mocí kladeny – vytvářením zátarasů na přístupové cestě do Skoků počínaje a zákazem prodeje pouťového zboží konče.

I letos se ve středu 1. května otevřely brány skokovského kostela Navštívení Panny Marie asi 150 poutníkům obou národností. Poutní slavnost tradičně zahájilo v 10 hodin procesí, na které pak navázala v 11 hodin mše svatá. Tu opět, jako hlavní celebrant, sloužil velký příznivec Skoků, biskup Plzeňské diecéze Mons. František Radkovský. Spolu s ním celebrovali i zástupci Kanonie premonstrátů v Teplé, pod jejichž duchovní správu kostel nyní spadá, v čele s opatem tepelské kanonie P. Filipem Zdeňkem Lobkowiczem, OPraem., rektorem kostela P. Augustinem Jánem Kováčikem, OPraem., a také další velký příznivec Skoků, rektor Akademické farnosti ČVUT v Praze, P. Vladimír Slámečka. Slavnostní ráz bohoslužby podpořila i Missa Brevis a moll F. X. Brixiho v podání klatovského Kolegia pro duchovní hudbu.

Po skončení duchovní slavnosti bylo pro poutníky přichystáno občerstvení, bylo možné si také zakoupit drobné suvenýry. Poutní program pak ve 14:00 zakončilo samostatným koncertem Kolegium pro duchovní hudbu, které vedl Vít Aschenbrenner. Na programu byly barokní autoři Arcangelo Corelli, Antonio Caldara, Giovanni Battista Pergolesi, Johann Sebastian Bach a Georg Friedrich Händel, respektive jejich díla ze sbírky mariánského poutního kostela v Klatovech. 

Během celého dne se návštěvníci Skoků mohli setkávat s drobnými výtvarnými intervencemi autorek Anety Grňákové, Zuzany Mazáčové a Kláry Syrůčkové. Projekt VRSTVY a SKOKY, který studentky pražské DAMU realizovali pod vedením dr. Andrey Králové chce upozornit na genius loci i paměť místa zaniklé vesnice. Inspirací jsou dávné i nedávné příběhy, které se bezprostředně dotýkají Mariánských Skoků.

Po celý den byl kostel zpřístupněn nejen poutníkům k modlitbám u zdejšího obrazu Panny Marie Pomocnice, ale i ostatním návštěvníkům k prohlídkám. Během celého dne navštívilo Skoky asi 190 poutníků a návštěvníků. Mezi nimi byli také významní zahraniční hosté v čele s Dr. Ludwigem Spaenle, ministrem kultury Svobodného státu Bavorsko, dále vedoucí památníku v koncentračním táboře Flossenbürg pan Jörg Skreigeleit, předseda bavorské centrály pro politické vzdělávání pan Werner Karg, evropský poslanec CSU pan Bernd Posselt, jednatel Paneuropaunion pan Johannes Kijas a parlamentní sekretářka paní Stephanie WaldburgV rámci kostelní sbírky bylo rovněž možno podpořit finančním příspěvkem záchranu kostela. Celkem bylo kanonii předáno 5.487 Kč a 284 EUR. Všem dárcům tímto děkujeme.  

 

 

 

 

 

 

 

Fotografie z letošní poutě najdete v odkazu Fotografie, video pak najdete níže nebo v odkazu Ohlasy/Filmy a videa.

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25

následující »