Jdi na obsah Jdi na menu
 

Aktuality

Příspěvky

V neděli 18. srpna proběhla ve Skokách poutní Slavnost Nanebevzetí Panny Marie

18. 8. 2013

nanebevzeti-panny-marie-001-001.jpg
Formát pdf  Formát jpg 
Formát zip/doc
 

U příležitosti hlavní mariánské slavnosti liturgického roku - Nanebevzetí Panny Marie - proběhla v neděli 18. srpna ve skokovském poutním kostele poutní mše. Jako tradičně ji celebroval P. Vladimír Slámečka. Navštívila nás také redaktorka Radia Proglas paní Jana Beránková a tak se můžeme těšit na další pořad o Skokách na vlnách této sympatické stanice. O vysílání pořadu Vás budeme včas informovat.

Tématem posezení po poutní mši pak byla diskuze o přípravě štědrovečerní Půlnoční mše a také o realizaci Rybovy vánoční mše, která by měla ve Skokách zaznít začátkem ledna. 

Pár snímků z tohoto dne najdete zde, celou fotogalerii pak tady.

Proběhlou událost můžete sledovat i na Facebooku.


 

 

Rozhovor s P. Vladimírem Slámečkou na vlnách Proglasu

15. 8. 2013

proglas.jpgRozhovor s P. Vladimírem Slámečkou, rektorem Akademické duchovní správy ČVUT v Praze, díky němuž skokovský poutní kostel Navštívení Panny Marie znovu ožívá duchovním životem, si můžete poslechnout na vlnách Radia Proglas. Premiéra je v pátek 16.8., ve 22:00, repríza pak v neděli 18.8. v 17:30. Hovořit se bude samozřejmě především o Skokách. Pokud Radio Proglas nemůžete naladit, připomínáme, že vysílá i po internetu, stačí zajít na jeho stránky - www.proglas.cz.

 

Skvělý koncert skvělých Longital (10.8.)

12. 8. 2013

longital-v2-001-001.jpg
Formát pdf    Formát jpg
Formát zip/doc

V sobotu 10.8. jsme si ve Skokách užili nádherný koncert dua Longital. Longital jsou dva zvukoví cestovatelé: Shina (zpěv, basová kytara, smyčec) a Daniel Salontay (ve Skokách zpěv, kytara). Obvyklý virtuální elektronický spoluhráč Xi Di Nim (laptop & Lemur Jazz Mutant) zůstal tentokráte doma. Přesto nezbývalo než žasnout nad tím, kolik hudby dá ve dvou lidech a dvou nástrojích zahrát a prožít. Křídla a energie, velký originál.

Bylo to krásné, děkujeme Shině i Danovi, vám, kteří jste přišli i Vám, kteří jste byli s organizací koncertu nápomocni.

Další informace o Longital najdete například na oficiálních webových stránkách www.longital.com. Událost má svůj profil i na Facebooku.

Protože koncert Longital ve Skokách byl krásný i na pohled, vznikly hned dvě fotogalerie. Volume 1 je dílem Lucie Haschkové, volume 2 je dílem Jiřího Schierla. Setřih videa Heleny a Václava Kalendových pak najdete v odkazu Ohlasy/Filmy a videa.img_2433.jpg

 

Lenka Dusilová ve Skokách 31.7. - skvělý koncert skvělé zpěvačky!

31. 7. 2013

lenka-dusilova-001-001.jpg
Formát pdf Formát jpg
Formát zip/doc

Před několika hodinami skončil ve Skokách skvělý recitál Lenky Dusilové. Děkujeme Lence i Vám všem, kteří jste přišli a zaplnili skokovský kostel doslova až pod střechu. Lenka Dusilová je nejen skvělá zpěvačka, ale také výborná kytaristka. Velkým zážitkem byla její práce se samplery, kdy se postupně z jednoho hlasu rodila velká a bohatá hudba. Recitál se díky mnoha přídavkům protáhl na téměř dvouhodinové představení. Během něho zazněly především písně z aktuálního alba Baromantika, věci starší, ale i zcela nové, které na svá alba teprve čekají. Bylo to krásné.

Kdo jste nemohli přijít, můžete si poslechnout Lenku třeba na jejích stránkách http://lenkad.com/.

Událost ve Skokách můžete sledovat i na Facebooku.

 

 

dsc00783aa.jpg


 

 

Děkujeme úderce Gabriely Bártové za posečený hřbitov!

22. 7. 2013

Trochu opožděně - zpomaleni letním vedrem - ale o to více děkujeme Gabriele Bártové a jejím blízkým za posečení skokovského hřbitova, který už opět mizel v divoké vegetaci...

p7170020.jpg

 

V neděli 21.7. proběhla ve Skokách Prázdninová pouť ke cti svaté Maří Magdalény

21. 7. 2013

prazdninova-pout-001-001.jpg
Formát pdf  Formát jpg 
Formát zip/doc

 

V neděli 21.7. proběhla ve Skokách Prázdninová pouť ke cti svaté Maří Magdalény. Poutní mši svatou celebroval už opět z cest se navrátivší P. Vladimír Slámečka. 

Po poutní mši bylo jako obvykle přichystáno posezení s občerstvením pro příchozí poutníky. V nabídce skokovských suvenýrů se zároveň objevily novinky - například látkové tašky s motivem Skoků a také reprinty starých pohlednic z let 1910 - 1930.

Událost má svůj profil i na Facebooku, fotografie z Prázdninové pouti si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Příští poutní mše se ve Skokách bude konat v neděli 18. srpna u příležitosti slavnosti Nanebevzetí Panny Marie.

 

 

Festival písničkářů ve Skokách v pátek 19.7.

19. 7. 2013

festival-pisnickaru-001-001.jpg
Formát pdf  Formát jpg 
Formát zip/doc

V pátek 19. července proběhl ve Skokách Festival písničkářů, který nabídl čtyři recitály čtyř velkých osobností české hudební scény. Večer zahájil Oldřich Janota se svým především vokálním souborem Ora Pro Nobis. Krásné harmonie jejich hudby zazněly v chrámové lodi zcela akusticky. Slávek Klecandr zahrál průřez svojí tvorbou - zhudebněné žalmy i autorské písně, některé i z repertoáru jeho domovské skupiny Oboroh. Hvězdou večera pro skokovské publikum byl nepochybně Jiří Smrž - tak lze alespoň soudit podle vřelých reakcí a dvou vytleskaných přídavků. Výborné Smržovy písně dokonale souzněly s prostředím. Žalozpěv v čele s protagonistou Jiřím Nohelem zakončil večer krásnou a zpěvnou hudbou, ze které dýchá krajina jejího původu - Vysočina. Více informací o jednotlivých umělcích najdete přímo na jejich stránkách:

Jiří Smrž - www.jirismrz.estranky.cz
Oldřich Janota - www.oldrichjanota.com
Slávek Klecandr - www.oboroh.cz
Žalozpěv - www.zalozpev.cz

První fotografie z večera si můžete prohlédnout na veřejně přístupné fotogalerii na  Facebooku nebo přímo na našich stránkách.

jiri-smrz-zm.jpg

oldrich-jantota-zm.jpg

slavek-klecandr-zm.jpg

zalozpev-zm.jpg

Jiří Smrž Oldřich Janota Slávek Klecandr Žalozpěv

 

Skokovská pouť k svátku Navštívení Panny Marie proběhla v neděli 7. července

8. 7. 2013

navstiveni-panny-marie-001-001.jpg
Formát pdf Formát jpg
Formát zip/doc

Každoročním vyvrcholením poutního cyklu ve Skokách je červencová pouť, konaná k svátku Navštívení Panny Marie. Takové zasvěcení má totiž i skokovský poutní kostel a tak navazujeme na téměř třísetletou tradici. Pozváni jsou vždy i rodáci ze Skoků, skokovská hlavní pouť je zároveň poutí českoněmeckého porozumění. Letos jsme se ve Skokách sešli v neděli 7. července. Pouť začala procesím v 10:00. V 11:00 pak slavnost pokračovala  v kostele poutní mší svatou. Hlavním celebrantem byl P. Zdeněk Filip Lobkowicz OPraem, opat Kanonie premonstrátů v Teplé. Bohoslužbu doprovodil žesťový kvartet Caecilia pod vedením Bohumíra Hájka. Po poutní mši bylo pro všechny připraveno posezení s občerstvením před kostelem. Pozapomenutou lidovou kulturu našich předchůdců v tomto kraji nám přitom připomnělo  vystoupení Richarda a Vojtěcha Šulkových s pásmem písní a poezie v egerlandském nářečí.
Účast na letošní Skokovské pouti byla opravdu veliká - jen v kostele jsme během bohoslužby napočítali více než 250 poutníků.

Událost má také svůj profil na Facebooku na odkazu 
https://www.facebook.com/#!/events/477033412373948/
 

 

Živé Skoky 2013

8. 7. 2013

Milí přátelé a příznivci Skoků, program každoročního letního cyklu Živé Skoky je již v definitivní verzi. Přehled dění ve Skokách obsahuje níže připojený plakát, který si můžete poklikáním otevřit do plné velikosti, případně stáhnout v různých formátech v pravém sloupci stránek v sekci "Plakáty 2013 ke stažení". zive_skoky_2013-001-001.jpg

 

Noc světel se zpěvy z Taizé v sobotu 6. července zaplnila poutní kostel

7. 7. 2013

taize-001-001.jpg
Formát pdf Formát jpg
 

Už čtvrtým rokem, letos v sobotu 6. července v předvečer hlavní poutě proběhla ve Skokách Noc světel se zpěvy z Taizé. Zpívané modlitby z francouzské klášterní komunity přednesl improvizovaný soubor dvou desítek zpěváků a hudebníků, který řídil Vít Kofroň. Působivé setkání ve zšeřelém, svíčkami osvětleném poutním kostele přilákalo více než 150 návštěvníků. Děkujeme jim i všem, kteří se realizace Noci světel aktivně zúčastnili. Během večera byla rovněž pořízena nahrávka, která bude podkladem pro hudební CD. Premiéru mělo CD s nahrávkou z Noci světel 2012, které si mohli návštěvníci poprvé pořídit.

chramy_skoky-text.jpgNa sobotní večer byla připravena ještě další událost, vernisáž fotografické výstavy Chrámy krále Lalibely a biblická místa. Fotografie Václava Müllera a Zdenka Svánovského z fotografické skupiny B4K zavádějí k pozoruhodným křesťanským památkám dávné Etiopie i do míst, o nichž hovoří Písmo. Vernisáž doprovodil písničkář Petr Linhart.

Plakát v plném rozlišení si můžete prohlédnout zde.

Událost má svůj profil také na facebooku na odkazu https://www.facebook.com/#!/events/325438797588200/

Děkujeme Tomášovi Kožíkovi, který z Noci světel pořídil zdařilý videozáznam! 

Mnoho fotografií od různých autorů najdete  v naší fotogalerii, a také na serveru Picasa:
https://picasaweb.google.com/LucijkaH/NocSvetelSkokyMariaStock2013#

 

 

V neděli 23. června byla ve Skokách Svatojánská pouť

23. 6. 2013

svatojanska_pout-001-001.jpg
Formát pdf Formát jpg
Formát zip/doc

Poutní sezóna 2013 ve Skokách pokračovala v neděli 23. června Svatojánskou poutí. Mše svatá byla tentokrát celebrovaná milým hostem P. Vladimíra Slámečky P. Vlastimilem Janem Kadlecem OMI z nedalekých Plas. Páter Slámečka nás ovšem díky soudobým technologickým možnostem mohl alespoň virtuálně pozdravit až z daleké Florencie.

Po mši svaté následoval koncert pěveckého sboru Chrástochor s repertoárem duchovní hudby, lidových písní, české i světové klasiky.

Pro poutníky bylo jako vždy připraveno posezení s občerstvením, tentokráte na bývalé farní zahradě. Milým zpestřením pak byla oslava padesátých narozenin předsedy našeho občanského sdružení pana Jiřího Schierla. Také bylo možno zakoupit drobné suvenýry ze Skoků - pohlednice, turistické známky, knihu Kantor z Mářina Dvora pana Miroslava Dědiče, hudební CD nahraná ve Skokách nebo jimi inspirovaná.
 

Nyní je před námi hlavní skokovská pouť, konaná k svátku Navštívení Panny Marie, letos v neděli 7. července. Ještě před ní, v sobotu 6. července zazní ve slavnostně osvětleném kostele zpěvy z Taizé. Brzy Vás už budeme o těchto nadcházejících událostech informovat podrobněji.
 

Událost můžete sledovat i na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/661833783833342/
 

Fotografie ze Svatojánské pouti si můžete prohlédnout v galerii.

 

Voda ukázala svoji sílu i ve Skocích

5. 6. 2013

Velká voda se projevila i ve Skocích, i když trochu jinak než v ostatních částech naší země. Znovu se zde totiž objevil tajemný silný pramen vody nad kostelem. Tradičnější podobu měla velká voda v údolích, třeba na Ratibořském potoce.

 

Kostel Skoky hlásí: Od června otvíráme každý den!

28. 5. 2013

Letos bude poutnická sezóna v kostele Navštívení P. Marie ve Skocích zahájena již 1. června, kostel tedy bude otevřen veřejnosti denně od 9 do 18 hodin, případné změny budou oznámeny zde, na webových stránkách. Na poutní Skokovské stezce však bude oficiální poutní sezóna zahájena až 4. července tradičním společným putováním z kláštera v Teplé do Skoků. 

 

Pouť ke cti Nejsvětější Trojice v neděli 26. května

26. 5. 2013

pout-ke-cti-nejsvetejsi-trojice-001-001.jpg
Formát pdf    Formát jpg

O páteční Noci kostelů jsme si s organizátory říkali, že horší počasí už nemůže být. Mýlili jsme se. V neděli v okolí Skoků snad nepřestalo pršet ani na chvíli. Přesto se na "trojiční" mši svaté sešla dvacítka poutníků. Hlavním celebrantem byl tentokrát host P. Vladimíra, otec Jaroslav Ptáček, novicmistr rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou. Milým překvapením byla také návštěva pana opata tepelského kláštera, P. Filipa Zdeňka Lobkowicze. Poutníci se po mši svaté sešli ve sakristii u teplých kamen, nápojů a malého občerstvení....Premiérově byly představeny naše nové turistické vizitky Skoků.

Fotografie ze svatotrojiční pouti najdete zde.

 

Noc kostelů 2013 ve Skokách

24. 5. 2013

noc_kostelu_2014_udrc_skoky-001-001.jpgV deštivý večer, v pátek 24. května,  se ve Skokách sešlo několik desítek příznivců mariánského poutního místa. Přivítal je svíčkami osvětlený interiér a během večera proběhla vernisáž fotografií Heleny Kalendové s názvem Tachovsko bretaňské, po které následoval hudební recitál Petra Linharta. Poutníci se v tento chladný květnový den mohli ohřát a občerstvit v nedávno upravené sakristii, která se pro tuto chvíli změnila v poutnickou kavárnočajovnu.

Děkujeme všem, kdo se na příjemném večeru jakkoli organizačně podíleli i všem odvážným, kteří se do Skoků vypravili! 

Fotografie z Noci kostelů 2013 ve Skokách si můžete prohlédnout zde.


Noc kostelů ve Skokách zachycuje také video Tomáše Kožíka - děkujeme!
 

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24

následující »