Jdi na obsah Jdi na menu
 

Archiv aktualit

Příspěvky

Pouť ke cti Nejsvětější Trojice v neděli 26. května

25. 5. 2013

pout-ke-cti-nejsvetejsi-trojice-001-001.jpg
Formát pdf    Formát jpg

Po hojně navštívené Pouti českoněmeckého porozumění nás ve Skokách čeká v neděli 26.5. ještě další květnová pouť, a sice Pouť ke cti Nejsvětější Trojice. Patří k nově budované poutní tradici, kdy každý měsíc (nad rámec hlavních poutí) se ve Skokách koná jedna poutní mše. Celebrovat ji bude opět P. Vladimír Slámečka, díky kterému Skoky  ožívají novým duchovním životem. Začátek poutní mše je stanoven na 14:00. Po poutní mši je jako vždy připraveno posezení s občerstvením ve vytápěné sakristii, či před kostelem. Nabídneme i drobné suvenýry ze Skoků - pohlednice, turistické známky, kniha pana Miroslava Dědiče, hudební CD nahraná ve Skokách (či jinak s nimi propojená) a nově také premiérově turistické vizitky Skoků.

 

Noc kostelů v pátek 24. května, dva kostely na jedné cestě

11. 5. 2013

noc_kostelu_2014_udrc_skoky-001-001.jpg

Jako každý rok, tak i letos Vás srdečně zveme na Noc kostelů. Při jedné cestě můžete navštívit rovnou kostely dva. Nejprve Vás uvítá kostel sv. Linharta v Údrči s expozicí historie obnovy této krásné stavby i  historie Údrče. Bude otevřen od 18:00 do 21:00. Na konci cesty pak čeká poutní kostel Navštívení Panny Marie v bývalých Skokách. Ten bude otevřen od 18:00 až do půlnoci.  Během této doby jsou pro Vás nachystány prohlídky kostela, promítání filmů s tématikou Skoků a bude také otevřena improvizovaná kostelní čajovna a kavárna.

 Dále jsme zde pro Vás připravili:

19:00 - vernisáž výstavy fotografií Heleny Kalendové nazvané Tachovsko bretaňské
20:00 - recitál písničkáře Petra Linharta
21:00 - Světlo pro Skoky - večerní putování se světly kolem Skoků do kostela

Podrobnější informace o celém dění najdete přímo na stránkách Noci kostelů.
Plakát ve formátu pdf, plakát ve formátu jpg.

 

Pozvánka na pouť do Mostce v sobotu 4.5.2013

3. 5. 2013

Již řadu let se u Mostce, který leží na opačném břehu Žlutické přehrady, koná u obnovené mariánské kapličky pouť k poctě Panny Marie Prostřednice všech milostí. Ta letošní proběhne v sobotu 4. května 2013 od 13 hodin. Pořadatelé této poutě srdečně zvou i všechny přátele Skoků.

 

 

Pouť Českoněmeckého porozumění ve Skokách se koná ve středu 1. května, mši svatou bude celebovat Mons. František Radkovský

1. 5. 2013


Formát pdf                  Formát jpg

Květnové poutě ve Skokách mají dlouhou tradici. Ačkoliv hlavní pouť se zde slaví až v létě na začátku července, bývaly Skoky každoročně malým ostrůvkem víry i svobody už prvního května – tedy právě v den, který si přisvojila komunistická moc a naplnila jej povinnými průvody s hesly a pochybnou vlajkoslávou po celé zemi. Dnes se už s úsměvem vzpomíná na překážky, které byly tehdy českým i německým poutníkům státní mocí kladeny – vytvářením zátarasů na přístupové cestě do Skoků počínaje a zákazem prodeje pouťového zboží konče.

I letos se ve středu 1. května otevřou brány skokovského kostela Navštívení Panny Marie poutníkům obou národností. Poutní slavnost bude zahájena tradičně v 10 hodin procesím, na které pak naváže v 11 hodin mše svatá. Skoky letos uvítají svého velkého příznivce, kterého našly v biskupovi Plzeňské diecéze Mons. Františkovi Radkovském. Ten bude hlavním celebrantem poutní mše svaté, chybět nebudou ani zástupci Kanonie premonstrátů v Teplé, pod jejichž duchovní správu kostel nyní spadá. Během mše svaté zazní Missa Brevis a moll F. X. Brixiho v podání klatovského Kolegia pro duchovní hudbu.

Po skončení duchovní slavnosti bude pro poutníky přichystáno občerstvení, bude možné si také zakoupit drobné suvenýry. Poutní program pak ve 14:00 zakončí samostatným koncertem Kolegium pro duchovní hudbu, které vede Vít Aschenbrenner. Na programu budou barokní autoři Arcangelo Corelli, Antonio Caldara, Giovanni Battista Pergolesi, Johann Sebastian Bach a Georg Friedrich Händel, respektive jejich díla ze sbírky mariánského poutního kostela v Klatovech. 

Během celého dne se návštěvníci Skoků budou setkávat s drobnými výtvarnými intervencemi autorek Anety Grňákové, Zuzany Mazáčové a Kláry Syrůčkové. Projekt VRSTVY a SKOKY, který studentky pražské DAMU realizují pod vedením dr. Andrey Králové chce upozornit na genius loci i paměť místa zaniklé vesnice. Inspirací jsou dávné i nedávné příběhy, které se bezprostředně dotýkají Mariánských Skoků.

Po celý den bude kostel zpřístupněn nejen poutníkům k modlitbám u zdejšího obrazu Panny Marie Pomocnice, ale i ostatním návštěvníkům k prohlídkám. Při kostelní sbírce lze finančním příspěvkem podpořit záchranu kostela.

 

Mimořádná pouť po Skokovské stezce 1.5. 2013

27. 4. 2013

Při příležitosti květnové pouti ve Skocích, která se koná 1. května 2013, se uskuteční mimořádná, zkrácená pouť po Skokovské poutní stezce, a to v úseku Toužim-Skoky. Poutníkům bude vydán poutnický pas a certifikát. Více v celém příspěvku.

 

Brigáda k přípravě kostela na pouť bude v sobotu 27. dubna

26. 4. 2013

V sobotu 27. dubna 2013 se od 13 do 18 hodin koná brigáda, jejímž cílem je příprava kostela na blížící se významnou poutní slavnost 1. května. Začátek úklidové brigády je ve 13:00 hodin. 

 

Jarní brigády ve Skocích začínají

24. 4. 2013

Také do Skoků již konečně dorazilo jaro a též se blíží letošní první z hlavních poutních slavností, prvomájová skokovská pouť. Po dlouhé zimě je třeba vše připravit na tuto akci i na blížící se sezónu. Práce je zde dost a tak začínáme již koncem dubna! První brigáda je ve čtrvrtek 25.4.2013. Další v sobotu 27.4. a v neděli 28.4.2013. Více podrobností k možnosti pomoci v celém příspěvku.

 

Pouť Božího Milosrdenství v neděli 7.4.

2. 4. 2013

pout-boziho-milosrdenstvi-001-001.jpg
Formát pdf Formát jpg

Poutní sezóna 2013 ve Skokách pokračuje v březnu Poutí Božího Milosrdenství, konanou 7.dubna v den 2. neděle velikonoční. Mše svatá tradičně celebrovaná P. Vladimírem Slámečkou začne v obvyklých 14:00. Během poutní mše poprvé zazní i některé části z připravované Skokovské mše. Po poutní mši je připraveno posezení s občerstvením ve vytápěné sakristii. * * * Ještě je na místě jedno upozornění technického rázu - sníh pravděpodobně odtaje, pokud by však v den poutní mše sněžilo, nebo se ke sněžení právě schylovalo, případně by cesta do Skoků byla již pod výraznou sněhovou pokrývkou, doporučujeme ponechat auto v Polomu a do Skoků dojít pěšky (cca 2 km). Sledujte prosím při cestě do Skoků nástěnku v Údrči vedle kostela sv. Linharta - v případě nutnosti zde vyvěsíme aktuální doplňující informace.

 

Velikonoční přání ze Skoků

31. 3. 2013

a

 

Postní pouť v neděli 10. března

21. 2. 2013

postni-pout-001-001.jpg
Formát pdf    Formát jpg

Poutní sezóna 2013 ve Skokách pokračuje opět  v březnu Postní poutí, konanou v neděli 10.3. u příležitosti 4. neděle postní, zvané Radostná. Mše svatá tradičně celebrovaná P. Vladimírem Slámečkou začne v obvyklých 14:00. Po poutní mši je připraveno posezení s občerstvením ve vytápěné sakristii. * * * Ještě je na místě jedno upozornění technického rázu - sníh pravděpodobně odtaje, pokud by však v den poutní mše sněžilo, nebo se ke sněžení právě schylovalo, případně by cesta do Skoků byla již pod výraznou sněhovou pokrývkou, doporučujeme ponechat auto v Polomu a do Skoků dojít pěšky (cca 2 km). Sledujte prosím při cestě do Skoků nástěnku v Údrči vedle kostela sv. Linharta - v případě nutnosti zde vyvěsíme aktuální doplňující informace.  

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16

následující »