Jdi na obsah Jdi na menu
 

Archiv aktualit

Příspěvky

Lenka Dusilová ve Skokách - ve středu 31. července!

23. 7. 2013

lenka-dusilova-001-001.jpg
Formát pdf Formát jpg
Formát zip/doc

Na středu 31. července je pro vás připraven recitál vynikající, originální zpěvačky a písničkářky Lenky Dusilové. Naposledy jsme jí ve Skokách uvítali v roce 2010. Bylo to krátce poté, co vyšlo její zlomové album Eternal Seekers. Mezitím Lenka, mimochodem rodačka z nedalekých Karlových Varů, natočila další výborné album - jmenuje se Baromantika a podobně jako to předchozí získalo mnohá ocenění včetně Anděla, tedy Ceny akademie pro populární hudbu. Stejně jako v roce 2010 zavítá zpěvačka do Skoků jen s kytarou a se svým neopakovatelným hlasem. A jistě i s písněmi, které v roce 2010 ve Skokách ještě nezazněly.

Lenčin sólový recitál začne v 18:00.

Další informace najdete například na oficiálních webových stránkách Lenky Dusilové http://lenkad.com/.

Událost můžete sledovat i na Facebooku.


lenkadusilova3-martina-vercakova.jpg

Foto Martina Věrčáková

 

Festival písničkářů v pátek 19. července

10. 7. 2013

festival-pisnickaru-001-001.jpg
Formát pdf  Formát jpg 
Formát zip/doc

V pátek 19. července se návštěvníci Skoků mohou těšit na Festival písničkářů, který začne v 18:00. Nabídne čtyři recitály čtyř velkých osobností naší hudební scény. Vystoupí Jiří Smrž, Oldřich Janota, Slávek Klecandr a skupina Žalozpěv. Tvorba všech zúčastněných umělců má i výrazný duchovní rozměr, propojený s duchem a posláním poutního místa. Jiří Smrž bývá často právem nazýván českým Bobem Dylanem, jeho album Poslední láska ocenila Akademie populární hudby a v současné době se mohou příznivci těšit na album nové, právě dokončované. Oldřich Janota, muž procházející žánry, je velkým originálem, který svojí tvorbou ovlivnil řadu svých současníků i následovníků. Zvláštní postavení na české scéně má Slávek Klecandr, často vystupující i se svou skupinou Oboroh. Jádrem jeho tvorby je práce s biblickými texty, s žalmy, které vynikajícím způsobem zhudebňuje. Zůstává však dost prostoru i pro jeho vlastní textovou tvorbu. Skupina Žalozpěv a především její frontman Jiří Nohel patří k nemnoha novým výrazným osobnostem žánru. Hudebně i textově vyrůstá z Vysočiny, z kraje Jakuba Demla, Otakara Březiny a Bohuslava Reynka, výsledkem je zvukově bohatá, barevná, nezaměnitelná hudba s výbornými Nohelovými texty.

Více informací i hudební ukázky pak najdete přímo na stránkách jednotlivých umělců:

Jiří Smrž - www.jirismrz.estranky.cz
Oldřich Janota - www.oldrichjanota.com
Slávek Klecandr - www.oboroh.cz
Žalozpěv - www.zalozpev.cz

Událost můžete sledovat i na Facebooku. Fotografie písničkářů od různých autorů se po rozkliknutí zobrazí v plné velikosti.

jiri-smrz-zm.jpg

oldrich-jantota-zm.jpg

slavek-klecandr-zm.jpg

zalozpev-zm.jpg

Jiří Smrž Oldřich Janota Slávek Klecandr Žalozpěv

 

 

Zahájení poutnické sezóny na Skokovské stezce - II. etapa pouti 5.7. 2013

3. 7. 2013

Společná třídenní pouť z kláštera premonstrátů v Teplé do Skoků po poutní Skokovské stezce, zahájená ve čtvrtek 4. července 2013, pokračuje v pátek 5. července II. etapou z Nežichova do Toužimi a bude odstartována v 8:00 hodin.  Více informací v příslušném příspěvku v rubrice Skokovská stezka

 

Noc světel se zpěvy z Taizé v sobotu 6. července nabídne i vernisáž zajímavé výstavy

26. 6. 2013

taize-001-001.jpg
Formát pdf Formát jpg
 

Už čtvrtým rokem proběhne v sobotu 6. července v předvečer hlavní poutě ve Skokách Noc světel se zpěvy z Taizé. Zpívané modlitby z francouzské klášterní komunity přednese improvizovaný soubor zpěváků a hudebníků, který bude řídit Vít Kofroň. Působivé setkání ve zšeřelém, svíčkami osvětleném poutním kostele začíná ve 20:30. Pokud byste se chtěli tohoto setkání zúčastnit aktivně, přečtěte si prosím tento článek.

chramy_skoky-text.jpgNa sobotní večer jsme pro Vás připravili ještě další událost, která celý program otevře. Od 19:30 se bude konat vernisáž fotografické výstavy Chrámy krále Lalibely a biblická místa. Fotografie Václava Müllera a Zdenka Svánovského z fotografické skupiny B4K nás zavedou k pozoruhodným křesťanským památkám dávné Etiopie i do míst, o nichž hovoří Písmo. Vernisáž doprovodí písničkář Petr Linhart.

Plakát v plném rozlišení si můžete prohlédnout zde.

Událost můžete sledovat také na facebooku na odkazu https://www.facebook.com/#!/events/325438797588200/

 

Hledáme zpěváky, hudebníky a pomocníky pro skokovskou Noc světel

8. 6. 2013

taiz-c-1.jpgI letos, už počtvrté, chystáme Noc světel - večer se zpěvy z Taizé. Letos se  setkáme v poutním kostele Navštívení Panny Marie ve Skokách v sobotu 6. července. Modlitební večer se bude konat v předvečer letošní hlavní pouti, začátek je stanoven na 20:30. Zkouška bude probíhat přímo na místě od 16 hodin.

Jelikož nás není mnoho a kostel je veliký, SHÁNÍME další ZPĚVÁKY všech hlasů (sboristy i sólisty) a HUDEBNÍKY, kteří by chtěli zažit neobyčejný večer či celý víkend na tomto lidmi zapomenutém mistě. Vítáni jsou i ti, kteři by chtěli pomoci s výzdobou a úpravou kostela nebo s dopravou či jinak organizačně.

Pokud vás tato informace zaujala, ozvěte se na e-mailovou lucie@spiritualy.cz, jakékoliv dotazy rádi zodpovíme. Těšíme se na vaše zprávy a setkáni s vámi!
 

 

Pouť ke cti Nejsvětější Trojice v neděli 26. května

25. 5. 2013

pout-ke-cti-nejsvetejsi-trojice-001-001.jpg
Formát pdf    Formát jpg

Po hojně navštívené Pouti českoněmeckého porozumění nás ve Skokách čeká v neděli 26.5. ještě další květnová pouť, a sice Pouť ke cti Nejsvětější Trojice. Patří k nově budované poutní tradici, kdy každý měsíc (nad rámec hlavních poutí) se ve Skokách koná jedna poutní mše. Celebrovat ji bude opět P. Vladimír Slámečka, díky kterému Skoky  ožívají novým duchovním životem. Začátek poutní mše je stanoven na 14:00. Po poutní mši je jako vždy připraveno posezení s občerstvením ve vytápěné sakristii, či před kostelem. Nabídneme i drobné suvenýry ze Skoků - pohlednice, turistické známky, kniha pana Miroslava Dědiče, hudební CD nahraná ve Skokách (či jinak s nimi propojená) a nově také premiérově turistické vizitky Skoků.

 

Noc kostelů v pátek 24. května, dva kostely na jedné cestě

11. 5. 2013

noc_kostelu_2014_udrc_skoky-001-001.jpg

Jako každý rok, tak i letos Vás srdečně zveme na Noc kostelů. Při jedné cestě můžete navštívit rovnou kostely dva. Nejprve Vás uvítá kostel sv. Linharta v Údrči s expozicí historie obnovy této krásné stavby i  historie Údrče. Bude otevřen od 18:00 do 21:00. Na konci cesty pak čeká poutní kostel Navštívení Panny Marie v bývalých Skokách. Ten bude otevřen od 18:00 až do půlnoci.  Během této doby jsou pro Vás nachystány prohlídky kostela, promítání filmů s tématikou Skoků a bude také otevřena improvizovaná kostelní čajovna a kavárna.

 Dále jsme zde pro Vás připravili:

19:00 - vernisáž výstavy fotografií Heleny Kalendové nazvané Tachovsko bretaňské
20:00 - recitál písničkáře Petra Linharta
21:00 - Světlo pro Skoky - večerní putování se světly kolem Skoků do kostela

Podrobnější informace o celém dění najdete přímo na stránkách Noci kostelů.
Plakát ve formátu pdf, plakát ve formátu jpg.

 

Pozvánka na pouť do Mostce v sobotu 4.5.2013

3. 5. 2013

Již řadu let se u Mostce, který leží na opačném břehu Žlutické přehrady, koná u obnovené mariánské kapličky pouť k poctě Panny Marie Prostřednice všech milostí. Ta letošní proběhne v sobotu 4. května 2013 od 13 hodin. Pořadatelé této poutě srdečně zvou i všechny přátele Skoků.

 

 

Pouť Českoněmeckého porozumění ve Skokách se koná ve středu 1. května, mši svatou bude celebovat Mons. František Radkovský

1. 5. 2013


Formát pdf                  Formát jpg

Květnové poutě ve Skokách mají dlouhou tradici. Ačkoliv hlavní pouť se zde slaví až v létě na začátku července, bývaly Skoky každoročně malým ostrůvkem víry i svobody už prvního května – tedy právě v den, který si přisvojila komunistická moc a naplnila jej povinnými průvody s hesly a pochybnou vlajkoslávou po celé zemi. Dnes se už s úsměvem vzpomíná na překážky, které byly tehdy českým i německým poutníkům státní mocí kladeny – vytvářením zátarasů na přístupové cestě do Skoků počínaje a zákazem prodeje pouťového zboží konče.

I letos se ve středu 1. května otevřou brány skokovského kostela Navštívení Panny Marie poutníkům obou národností. Poutní slavnost bude zahájena tradičně v 10 hodin procesím, na které pak naváže v 11 hodin mše svatá. Skoky letos uvítají svého velkého příznivce, kterého našly v biskupovi Plzeňské diecéze Mons. Františkovi Radkovském. Ten bude hlavním celebrantem poutní mše svaté, chybět nebudou ani zástupci Kanonie premonstrátů v Teplé, pod jejichž duchovní správu kostel nyní spadá. Během mše svaté zazní Missa Brevis a moll F. X. Brixiho v podání klatovského Kolegia pro duchovní hudbu.

Po skončení duchovní slavnosti bude pro poutníky přichystáno občerstvení, bude možné si také zakoupit drobné suvenýry. Poutní program pak ve 14:00 zakončí samostatným koncertem Kolegium pro duchovní hudbu, které vede Vít Aschenbrenner. Na programu budou barokní autoři Arcangelo Corelli, Antonio Caldara, Giovanni Battista Pergolesi, Johann Sebastian Bach a Georg Friedrich Händel, respektive jejich díla ze sbírky mariánského poutního kostela v Klatovech. 

Během celého dne se návštěvníci Skoků budou setkávat s drobnými výtvarnými intervencemi autorek Anety Grňákové, Zuzany Mazáčové a Kláry Syrůčkové. Projekt VRSTVY a SKOKY, který studentky pražské DAMU realizují pod vedením dr. Andrey Králové chce upozornit na genius loci i paměť místa zaniklé vesnice. Inspirací jsou dávné i nedávné příběhy, které se bezprostředně dotýkají Mariánských Skoků.

Po celý den bude kostel zpřístupněn nejen poutníkům k modlitbám u zdejšího obrazu Panny Marie Pomocnice, ale i ostatním návštěvníkům k prohlídkám. Při kostelní sbírce lze finančním příspěvkem podpořit záchranu kostela.

 

Mimořádná pouť po Skokovské stezce 1.5. 2013

27. 4. 2013

Při příležitosti květnové pouti ve Skocích, která se koná 1. května 2013, se uskuteční mimořádná, zkrácená pouť po Skokovské poutní stezce, a to v úseku Toužim-Skoky. Poutníkům bude vydán poutnický pas a certifikát. Více v celém příspěvku.

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16

následující »