Jdi na obsah Jdi na menu
 

Archiv aktualit

Příspěvky

Festival písničkářů v sobotu 26. července

26. 7. 2014

Hned následující víkend nás čeká ve Skokách další pestrý koncertní večer - malý každoroční Festival písničkářů. Začínáme tradičně v 18:00, profil na Facebooku zde, plakáty ke stažení zde - a kdo letos bude hrát? 

Jiří Smrž je čerstvým držitelem andělského ocenění svého aktuálního alba Kořeny a zcela právem bývá nazýván českým Bobem Dylanem.  www.jirismrz.com


Přemysl Rut, písničkář, muzikolog a muž mnoha dalších uměleckých profesí, představí ve Skokách osobitý písničkářský žánr - mariánské písně. Bohužel žádné video ve slibovaném žánru k dispozici zatím nemáme, tedy alespoň jedno v rovině pro Přemysla Ruta typické... cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99emysl_Rut


Slávek Klecandr
a jeho kapela OBOROH skvěle a osobitě propojuje píseň s vírou a víru s písní. www.oboroh.cz

 

 

Oldřich Janota / SOL ET LUNA (PL) - sobota 19.7.

19. 7. 2014

Zveme Vás na další koncert cyklu Živé Skoky 2014!

   V sobotu 19. července v 18:00 nás čekají vlastně koncerty dva, propojené do společného večera. Jeho první polovina patří Oldřichu Janotovi, písničkáři a básníkovi, který svojí tvorbou propojuje žánry a inspiruje široké okolí nejen na poli hudebním. Ve Skokách není poprvé a jistě ani naposledy, jeho koncert je pokaždé jiný, nechme se proto zatím překvapit, zda nás čeká Oldřichův sólový koncert nebo zda OJ vystoupí společně s kapelou Ora Pro Nobis. 

   Druhá půlka sobotního večera bude patřit polské dvojici SOL ET LUNA. Tvoří ji Saba Zuzanna Krasoczko (zpěv, flétna, daf) a  Mieczysław Eligiusz Litwiński (zpěv, harmonium, housle, tar, zither a další nástroje).
   Dva magické doplňující se hlasy o mistrovském rozsahu se zvuky hranými jednou rukou na klávesách malého kufříkového harmonia – z tak základních prostředků budují Sol et Luna téměř celý koncert skládající se z Litwinského podmanivě krásných písní. Ten ve svých kompozicích mísí kultury, jazyky, věky, přesto ani na chvíli nemizí pocit jejich povědomosti a blízkosti. Sol et Luna dokonale propojují tradici se současností, každý jejich koncert je prožitkem vesmíru.
   Duo vystupuje od roku 2000, jeho hudba zahrnuje Litwinského vlastní kompozice na texty mystických básníků různých epoch a kultur (jako např. cyklus zhudebněné poezie Jallaludina Rúmího, perského básníka a mystika z 13. století, cyklus na texty Angela Silesia, cyklus písní Akh na texty ze sbírky papyrů Sestry Kai z Egyptské knihy mrtvých, zhudebněné básně Novalise, Adama Mickiewicze, Konstantina Balmonta), tradiční písně mnoha národů (zejména litevské, perské, židovské) i středověkou hudbu.
   Texty jsou zpívány v originálních jazycích, živých i mrtvých, nebo v polských překladech. Během koncertu tak zazní starořečtina, perština, litevština, němčina, hebrejština, a samozřejmě i polština.  

 Plakát koncertu (i ostatních událostí Živých Skoků 2014) si můžete stáhnout zde.

 Fotografie z koncertu naleznete ve Fotoalbu.

 

Pouť ke cti Panny Marie Karmelské proběhla v neděli 20.7.

18. 7. 2014

pout-ke-cti-p.-marie-karmelske-001-001.jpgV měsíci, kdy církev slaví jak Matku Boží z hory Karmel, tak také svaté sestry z Betánie, Marii a Martu, vzory kontemplativního a aktivního života, budeme ve Skokách rozjímat o modlitbě a jejím místě v životě každého z nás. Mši svatou za účasti více než třicítky poutníků celebrolal rektor ADS ČVUT Praha P. Vladimír Slámečka.

Plakát poutě je ke stažení ve formátu jpg i ve formátu pdf.

Událost má svůj profil také na Facebooku.

Fotografie z pouti ve Fotoalbu.

 

Svatodušní pouť v neděli 8. června

8. 7. 2014

svatodusni-pout-001-001.jpgV neděli 8. června proběhne ve Skokách Svatodušní pouť - Letnice ve Skokách. S apoštoly a Pannou Marií poprosíme ve večeřadle o plnost darů Ducha svatého pro nás a pro celý svět. Zvláště pro ty, kteří v ten den přijmou svátost biřmování.

Mše svatá začne ve 14:00. Celebruje P. Vladimír Slámečka. Jako vždy se na Vás budeme těšit po mši před kostelem nebo v sakristii, kde bude pro Vás přichystáno malé občerstvení.

Kliknutím na obrázek si můžete stáhnout plakát Svatodušní poutě ve formátu pdf.

Událost má také svůj profil na Facebooku.

 

 

Zahájení poutnické sezóny 2014 na Skokovské stezce - mimořádná pouť 2014

5. 7. 2014

img_5789-m25.jpgLetošní poutní sezóna na mariánské poutní Skokovské stezce byla zahájena ve čtvrtek 3. července v 10:00 hodin v klášteře premonstrátů v Teplé, odkud ve 12:00 hodin vyšli na třídenní pouť do Skoků první oficiální poutníci. Z Teplé do Skoků budou putovat s kopií obrazu P. Marie Skokovské v doprovodu Poutníka Hrocha, do Skoků dorazí v předvečer hlavní skokovské poutní slavnosti, na Noc světel v sobotu 5. července.

Při příležitosti hlavní pouti ve Skocích je vyhlášena mimořádná "zkrácená" pouť po Skokovské stezce v úseku Toužim-Skoky (16 km). Pouť lze vykonat v sobotu 5.7 s poutníky z Teplé nebo v neděli ráno 6.7. Poutnícké pasy budou k vyzvednutí v toužimském infocentru (sobota 09.00-17:00, neděle 09.00-12:00).

Více k organizaci akce najdete v celém článku nebo v rubrice Poutní stezka.

 

Program na víkend - Noc světel (sobota 5.7.) a Skokovská pouť (neděle 6.7.)

30. 6. 2014

Noc světel

taize-2014-001-001.jpgV sobotu 5. července proběhne v poutním kostele Navštívení Panny Marie ve Skokách už popáté Noc světel se zpěvy z klášterní komunity v Taizé v podání improvizovaného sboru zpěváků, hudebníků a členů skokovské kostelní scholy. Kostel bude v tento předvečer hlavní skokovské pouti slavnostně osvětlen stovkami svíček. Organizátoři Noci světel rádi uvítají další zpěváky či hudebníky, kteří se budou chtít Noci světel zúčastnit aktivně. Mohou nás kontaktovat prostřednictvím e-mailové adresy lucie(zavináč)spiritualy.cz .

Noc světel začíná ve 20:30, ale už v 19:30 jí bude předcházet vernisáž výstavy fotografií Heleny Kalendové nazvané Pozapomenutá zjevení. Fotografie přibližují několik málo známých míst mariánských zjevení na našem území. Více informací o výstavě najdete na stránce www.miracula.cz.

Noc světel na Facebooku: https://www.facebook.com/#!/events/294696437358770/


Skokovská pouť k svátku Navštívení Panny Marie

ceskonemecka-hlavni-001-001.jpgV neděli 6. července se bude ve Skokách konat tradiční hlavní pouť, slavená ke dni svátku Navštívení Panny Marie (podle předkoncilního liturgického kalendáře) již od dob vzniku zdejšího mariánského poutního kostela. Pouť nese podtitul Českoněmecká pouť porozumění, zúčastní se jí také krajané z Německa. Poutní slavnost začne v 10:00 procesím u křížku nad bývalou obcí a bude pokračovat v 11:00 poutní mší.
Hlavním celebrantem bude opat Kanonie premonstrátů v Teplé P. Zdeněk Filip Lobkowicz OPraem. V rámci liturgie zazní Missa in C od Franze Josepha Aumanna v podání Kolegia pro duchovní hudbu.
Pro poutníky bude přichystáno polední občerstvení v bývalé farské zahradě i odpolední komentované prohlídky kostela.

Skokovská pouť na Facebooku:
https://www.facebook.com/#!/events/554789584630114/

Plakáty jednotlivých akcí si můžete stáhnout zde.

Těšíme se na Vás!

 

Hledáme zpěváky i pomocníky pro letošní Noc světel 5.7.

25. 6. 2014

p7062179.jpgMilí přátelé, i letos, už popáté, chystáme NOC SVĚTEL - večer se ZPĚVY Z TAIZÉ. Ta se bude konat v sobotu 5. července od 20.30. Zkouška bude probíhat přímo na místě tentýž den od 15.30.

Jelikož nás není mnoho a kostel je veliký, SHÁNÍME dalsi ZPĚVÁKY všech hlasů (sboristy i sólisty) a HUDEBNÍKY (například flétna - zobcová i příčná, hoboj, klarinet, trubka, violoncello), kteří by chtěli zažít neobyčejný večer či celý víkend v pozapomenutých Skokách. Vítáni jsou i ti, kteří by chtěli POMOCI s výzdobou a úpravou kostela nebo DOPRAVOU či jinak organizačně.

Loni tento večer Skoky krom muzikantů navštívilo cca 150 návštěvníků, jejich počet stále roste.

Atmosféru večera mohou přiblížit například tyto snímky.

Hlavní organizátorkou letošní Noci světel je členka našeho spolku Lucie Haschková, máte-li chuť k aktivní účasti, napište jí pokud možno co nejdříve na e-mail
lucie(zavináč)spiritualy.cz.

Budeme rádi také za případné šíření této zvěsti dál...

 

Pozvánka do Ostrovce u Velečína - sobota 28. června

23. 6. 2014

Podobně jako Skoky se k životu navrací pěkný gotický kostelík v Ostrovci u Velečína (mezi Blatnem a Žihlí). Dlužno podotknout, že povstává ze skutečných trosek. V sobotu 28. června se zde opět po 45 letech bude konat poutní mše. Začíná v 18:30, následovat bude v 19:30 pořad Když farář hraje něco jako blues - P. Martin Sedloň, OMI bude hrát vlastní songy a povídat o svém hledání Boha. Ve 21:00 pak bude následovat divadelní představení - komedie Postel pro Anděla v podání Divadelního souboru Tyl z Čisté.

Držíme našim kolegům palce a rádi předáváme jejich pozvání.

ostrovec.jpg

 

Noc kostelů ve Skokách a Skoky v TV Noe - pátek 23. května

22. 5. 2014

noc-k.jpgJako každým rokem se těšíme na setkání s Vámi během Noci kostelů. Kostel a spolu s ním poutnická kavárna v sakristii budou otevřeny od 18:00 do 24:00. Ve stejné době budou probíhat komentované prohlídky. Přijďte si užít kostel slavnostně osvětlený stovkou svíček. Po cestě můžete navštívit také krásně nově opravený kostel sv. Linharta v Údrči.

Skoky na stránkách Noci kostelů                   Údrč na stránkách Noci kostelů

V rámci letošní Noci kostelů se televize NOE rozhodla podpořit naši činnost odvysíláním filmů z cyklu ZACHRAŇME KOSTELY! - dílů Skoky, Zahrádka a kaple sv. Barbory v Pelhřimově. Všechny z Vás, kteří nebudete moci o Noci kostelů do Skoků dorazit osobně, zveme tedy k návštěvě virtuální! Komponovaný pořad bude začínat v pátek 23.5. ve 20 hodin a bude možné ho sledovat také na internetu na stránkách TV Noe.

 

Pražské Svatojanské Navalis ve čtvrtek 15.5. - tentokráte v propojení s poutním kostelem ve Skokách

19. 5. 2014

navalis2014plakat.jpgLetos již po 286. oslaví Praha svátek českého světce, Jana Nepomuckého. Na hladině Vltavy pod Karlovým mostem vyroste ve čtvrtek 15. 5. plovoucí podium a na něm proběhne koncert barokní hudby a světelný špektákl. Tímto vodním představením bude slavnostně zakončen šestý ročník obnovené tradice vodní slavnosti, jež nemá ve světě obdoby.

Podobně jako v předchozích pěti letech zahájí obnovenou tradici v 18:00 mše svatá celebrovaná kardinálem Dominikem Dukou ve svatovítské katedrále. Později v 19:00 se vydá slavné procesí poutníků z katedrály až na Karlův most, kde pan kardinál ve 20:00 odstartuje regatu historických a dračích lodí, které si pojedou pro pohár sv. Jana Nepomuckého. Tečkou za sakrální částí oslav bude mše na Křižovnickém náměstí. Od 21:00 čeká diváky neopakovatelný koncert barokní hudby na plovoucím podiu pod Karlovým mostem. Do Prahy opět dorazí gondoliéři z Itálie a veslaři z dalších zemí, které tradičně slaví Jana Nepomuckého jako patrona všech lidí od vody. 

Šestý ročník obnovených slavností je výjimečný založením svatojánské sbírky na obnovu poutních míst. Letošní, první sbírka, bude určena na obnovu a zviditelnění poutního kostela Navštívení Panny Marie ve Skokách.
 

Současně budou zástupci poutníků a přátel skokovského poutního místa poctěni možností nést jednu z relikvií v procesí z Pražského hradu na Karlův most. 


Více najdete na www.navalis.cz.

Tisková zpráva o akci ZDE.

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18

následující »