Jdi na obsah Jdi na menu
 

Zahájení poutní sezóny 2016 a společné putování do Skoků

22. 6. 2016

Ve čtvrtek 30. června bude tradiční společnou poutí s dobrotivým obrazem P. Marie Skokovské z Teplé do Skoků zahájena letošní poutní sezóna na poutní mariánské Skokovské stezce.

Poutníci se sejdou ve čtvrtek v 10:00 hodin v Teplé před klášterním kostelem. Poutníci si budou moci prohlédnout klášter a před cestou posilnit obědem. Před zahájením náročné třídenní cesty do Skoků je přijmou představitelé tepelské kanonie premonstrátů a dostane se jim požehnání v konventní kapli u dobrotivého obrazu Panny Marie ze Skoků.

Ve 13:00 hodin pak s poutní kopií dobrotivého obrazu vyrazí na I. etapu po Skokovské stezce, aby po 16 kilometrech dorazili do Nežichova, kde je čeká nocleh. II. etapa, nejdelší a nejnáročnější, z Nežichova do Toužimi měří 27 km a bude zahájena v 7:30 hod. na biofarmě Belina. Na III. etapu o délce 14 km z Toužimi do Skoků vyrazí poutníci v 9:00 hodin od toužimského kostela.

 

UBYTOVÁNÍ - nocleh bude zajištěn podle požadavků účastníků v Nežichově a Toužimi. Nutno počítat s jednoduchým a společným ubytováním. V zásadě se nabízí možnost nocování pod širým nebem ve vlastním spacáku, ve vlastním stanu, náročnější účastníci mohou využít komfortnějšího ubytování a služeb v některém z penzionů či ubytoven (ceny za nocleh jsou v relaci 150-500 Kč/osobu), v Nežichově máme rezervován jeden společný pokoj s pěti lůžky. Požadavek na ubytování  je třeba uvést v přihlášce, aby bylo možné ubytování zarezervovat. V Nežichově a Toužimi bude možnost zajistit základní hygienické zázemí (teplá sprcha, WC). Ve Skocích je pouze možnost noclehu venku, případně v kostele nebo v přístřeší, také zde nelze počítat s teplou vodou a sprchou. K dispozici je pouze studená tekoucí pitná voda chemické WC.

Nežichov, Biofarma Belina

Toužim, Penzion Vladař, http://www.penziontouzim.cz/

Toužim, Penzion a Restaurace Za Rybníkem

 

STRAVOVÁNÍ - v rámci pouti je v zásadě individuální. Počítejte s tím, že na trase je minimum možností k nákupu občerstvení a jídla. Prodejny otevřené ve všední dny najdete jen v Teplé, Kosmové, Krásném Údolí, Útvině a Toužimi. Restaurace a hospody jen v Teplé, Krásném Údolí, Útvině a Toužimi. V Teplé je restaurace přímo v areálu kláštera (Klášterní hotel), další ve městě (U Nádraží, na náměstí). V Nežichově v penzionu Belina bude možnost objednávky večeře a snídaně, k dispozici je i kuchyňský kout, oběd při II. etapě budeme řešit operativně, pravděpodobně v restauraci v Krásném Údolí, příp. jídlo objednáme a dovezeme z jiného místa. Večeři v Toužimi bude možné zakoupit v některé z místních restaurací, snídani plánujeme společnou v Infocentru Toužim z nakoupených potravin. Oběd ve Skocích bude individuální, lze případně domluvit uvaření společného jídla na místě.   

 

 

 

P R O G R A M

 

Čtvrtek 30. června 2016

10:00 hodin - Teplá, klášter premonstrátů - sraz účastníků před klášterním kostelem (přivítání, seznámení se s organizací poutě), následuje volno k prohlídce kláštera a na oběd v místní restauraci Hotelu klášter Teplá.

12:30 hodin - Teplá, klášter premonstrátů - sraz před klášterním kostelem, setkání s představiteli kanonie a společný odchod do konventní kaple, kde proběhne požehnání poutníkům.

13:00 hodin - Teplá, klášter premonstrátů - po návratu z konventní kaple odchod od kostela na stezku po trase klášter-klášterní hřbitov-Šafářské Domky-zaniklá obec Dřevohryzy (přestávka)-Rohrerův mlýn a Dřevohryzská kyselka-Dobrá Voda (přestávka)-klášter trapistů Matky Boží Nový Dvůr (přestávka)-zaniklá osada Dolské Domky-Branišov-zř. kaple sv. Blažeje-Nežichov. Délka trasy cca 16 km.

Cca 18:00 hodin - Nežichov, biofarma Belina - příchod poutníků, společná teplá večeře (cena cca 100,- Kč, bude upřesněno před odchodem z Teplé) a posezení, nocleh (ubytování bude možné venku ve vlastním stanu, pod širákem s možností využití přístřešku nebo v prostorách přilehlého penzionu, k dispozici bude hygienické zázemí s WC, sprcha s teplou vodou). 

 

Pátek 1. července 2016

7:00 hodin - Nežichov, biofarma Belina - snídaně (možnost objednání dle nabídky, cena cca 70,- Kč).

7:30 hodin - Nežichov, biofarma Belina - plánovaný odchod poutníků na stezku po trase Nežichov-Třebouň (zastávka v kapli Boletsné P. Marie)-Kosmová (přestávka u návesní kaple, možnost nákupu občerstvení v prodejně)-zaniklá osada Lhota (přestávka u Lhotské kapličky)-Sedelské ryvbníky-Sedlo (přestávka na statku U Květoňů)-Krásné Údolí (dle možnosti návštěva kostela sv. Vavřince, oběd - podle možnosti v místní restauraci nebo dovoz jídla dle objednávky)-Odolenovice-Přílezy (přestávka, návštěva kostela sv. Bartoloměje)-Útvina (návštěva kostela sv. Víta)-Toužim. Délka trasy cca 27 km.

Cca 19:00 hodin - Toužim - předpokládaný příchod do Toužimi, návštěva kostela Narození P. Marie s uložením obrazu v kostele, poté společná večeře v některé z místních restaurací (bude upřesněno v průběhu dne) a nocleh (možnost využití ubytování v penzionu nebo ubytovně cca 150-500 Kč/noc).

 

Sobota 2. července 2016

8:30 hodin - Toužim - sraz u infocentra Toužim, společná snídaně (místo bude upřesněno v pátek večer).

9:00 hodin - Toužim, kostel Narození P. Marie - vyzvednutí obrazu a odchod na stezku po trase Toužim-kaplička sv. Anny-Radyně (přestávka, exkurze v keramické dílně)-Lachovice-kaple P. Marie u Lachovic-zř. Doubský mlýn-zř. Tomšův mlýn-Sovolusky (přestávka u kaple sv. Jakuba)-akvadukt Rohrerova mlýna na Střele-zř. Rohrerova mlýna-Skoky. Délka trasy cca 14 km.

Cca 13:30 - Skoky - předpokládaný příchod poutníků do Skoků, oběd, oddych, možnost zapojení se do příprav Noci světel.

Cca 15:00 - Skoky - oficiální zakončení společné pouti - předání certifikátů a poté možnost zapojení se do příprav a účast na Noci světel s písněmi z Taizé a na dalším programu (noční prohlídka kostela, poté možnost posezení u ohně s občerstvením. Večeře a nocleh individuálně (možnost využití ohně, zázemí kostela, chemické WC, pitná voda, nocleh venku pod širákem pod přístřeškem, ve vlastním stanu nebo v kostele).

 

Neděle 3. července

Možnost účasti poutníků na skokovské poutní slavnosti, která začíná v 10:00 hodin procesím poutníků od rozcestí U Křížku, následuje v 11:00 hodin česko-německá mše sv., po ní následuje setkání poutníků s posezením a občerstvením a dalším programem (jarmark, prohlídky kostela, zaniklých Skoků, výstavy).

 

 

PŘIHLÁŠKA NA POUŤ - přihlášky (ke stažení klikněte) po vyplnění zasílejte na email spolku podstrechou@email.cz. V přihlášce uveďte své jméno, kontakt (nejlépe mobil) a požadavek na nocleh a jeho typ v Nežichově a Toužimi, a na stravování.