Jdi na obsah Jdi na menu
 

Skokovská stezka - provoz zahájen 1. července 2010

1. 5. 2010

Ve čtvrtek 1. července 2010 se v rámci slavnostního otevření poutní trasy Skokovské stezky a zahájení oficiální poutní sezóny ve Skocích uskutečnilo první oficiální putování poutníků po trase Skokovské stezky z Teplé do Skoků. Akce byla naplánována tak, aby poutníci došli do skoků 3.7. a mohli se zúčastnit Noci světel s písněmi z Taizé a 4.7. pak Skokovské poutě.

Slavnostní otevření mariánské poutní trasy Skokovské stezky proběhlo symbolickým přestřižením modré pásky administrátorem Kanonie premonstrátů Teplá P. Jánem Augustinem Kováčikem, OPraem., předsedou o. s. Pod střechou p. Jiřím Schierlem a biskupem plzeňským Mons. Františkem Radkovským. Tomuto aktu předcházela v 9.00 hodin slavnostní bohoslužba celebrovaná plzeňským biskupem a premonstráty, při bohoslužbě byla rovněž posvěcena nově pořízená kopie poutního obrazu P. Marie Pomocnice ze Skoků, která bude provázet poutníky z Teplé až do Skoků. Slavnostní akce se těšila i velkému zájmu médií včetně televize.    

Poutníci vyrazili z Tepelského kláštera za úmorného vedra, jejich náročné putování po trase dlouhé 57,6 km bylo rozvrženo do tří etap. V cíli každé etapy byl zajištěn nocleh, stravování účastníků poutě bylo individuální. Poutníci museli během své cesty překonat nejednu překážku a obtíž, s vděkem pak přijali ubytování nebo jen stín a občerstvení u přátel Skoků, tímto ještě jednou všem moc děkujeme!

Z Teplé vyšlo 13 poutníků, někteří z nich se v průběhu cesty měnili nebo odstoupili. Do cíle nakonec došlo s obrazem jen 8 poutníků.

Fotoreportáž ze slavnostního otevření a prvního oficiálního putování po otevřené stezce naleznete ve Fotogalerii ZDE.

Program cesty:

I. etapa 1.7. 2010: Klášter Teplá - Nežichov  14,7 km (s odbočkami celkem 20 km) - nocleh na Biofarmě Belina v Nežichově - na trase návštěva kláštera trapistů Matky Boží v Novém Dvoře, občanského sdružení Český západ, Davidovy observatoře, naučné stezky sv. Blažeje, kde bylo koupání v přilehlém rybnice.

II. etapa 2.7. 2010: Nežichov-Toužim 27 km - nocleh v Toužimi v domě jednoho z účastníků - na trase návštěva kaplí a kostelů, a dalších zajímavých míst, v Toužimi byl přes noc vystaven obraz v místním kostele.

III. etapa 3.7. 2010: Toužim-Skoky 16 km - nocleh ve Skocích "pod širákem", ve vlastních stanech a v kostele, návštěva keramické dílny, večerní program Noc světel s písněmi z Taizé.

 

* * * * * * * *

 

 

Náhledy fotografií ze složky Slavnostní otevření Skokovské stezky