Jdi na obsah Jdi na menu
 

Zvolte kulturní událost roku 2008

10. 1. 2009

Mladá fronta DNES, 07.01.2009 - LUBOŠ VEDRAL - Kraj Karlovarský - str. 04

Zvolte kulturní událost roku 2008

Startujeme třetí ročník ankety čtenářů MF DNES * Pro hlasující je připravena spousta hodnotných cen

Minulý rok získal prvenství ve druhém ročníku ankety MF DNES o kulturní událost projekt sdružení Protebe Live -Galerie Supermarket WC, která i letos představovala už ve zrekonstruovaném prostoru u dolního nádraží zajímavé práce mladých designérů a věnovala se i streetartu v jinak nehostinném podchodu.
Rok předtím zvítězil Petr Mikšíček s projektem Znovuobjevené Krušnohoří. Oba vítězové mají mnoho společného. Snaží se promlouvat o zajímavých věcech ve veřejném prostoru. I ve třetím ročníku ankety do naší nabídky zařazujeme podobné multimediální akce, stejně tak ale i klasické výstavy, divadelní představení a také festival.
Výběr byl i letos poměrně složitý, neboť v oblasti vkusu se názory mohou velmi lišit. A tak se opět na některé zajímavé počiny nedostalo, třeba proto, že byl autor návrhu demokraticky přehlasován. Nominací bylo takřka dvakrát tolik. A to Karlovarský kraj není právě regionem, kde by člověk nevěděl, na jaké představení či koncert se má vydat, protože termíny kolidují. Kdo kulturní scénu systematičtěji sleduje, ví, že příležitostí naopak ubývá a letos možná ubude ještě víc.

Co může zaujmout letos?
Už nyní mám ale několik tipů na příští rok. Například v Sokolově chce v červnu parta nadšenců uspořádat Festival Politická píseň, s podtitulem Proti papalášství.
Skvostné gesto ve městě, které se letos do nominací vůbec nedostalo. Doufejme, že se najde i dostatek odvážných sponzorů pro tuto neobvyklou akci.
Největší promotér rockových koncertů v Karlovarském kraji samozřejmě ještě nechce prozrazovat, zda i letos přiveze nějakou hvězdu světové scény, překvapení se ale dá očekávat.
Zárukou kvality budou jistě i tradiční festivaly Chebské dvorky či Loketské kulturní léto plné opery.
Příznivci výtvarného umění se letos mohou těšit na retrospektivu Aléna Diviše a při festivalu se představí Studio Najbrt, které se léta podílí na vizuálně jednotném stylu festivalu (například na znělkách, v jedné se grafik Aleš Najbrt dokonce objevil jako herec).

Kulturní propadák
Ani letos nechybí rubrika mapující antikulturní počiny v Karlovarském kraji. Při diskusích v redakci bychom do ní nasbírali možná víc tipů, než je kladných nominací.
Ovšem nechceme být škarohlídi, a tak akce, které zklamaly, necháváme plně na hlasování čtenářů. Tato kategorie je samozřejmě nepovinná.

Jak hlasovat?
Kompletně vyplněný kupon, jehož první exemplář najdete na této stránce, zašlete nejpozději do 29. února 2008 na adresu karlovarské redakce MF DNES (Dr. Davida Bechera 24, 360 01 Karlovy Vary), nebo mailem na redkv@mfdnes.cz či lubos.vedral@mfdnes.cz, do předmětu uveďte Kulturní událost 2008. Podle pořadí, v jakém uvedete své tipy, získají akce tři, dva a jeden bod. Nezáleží už na tom, zda budete vybírat z našich nominací, nebo uvedete kompletně své vlastní. Kupony budou vycházet i v dalších týdnech, kdy budeme připomínat, proč jsme některé akce nominovali. Z došlých (platných) kuponů vylosujeme pětici čtenářů, které pozveme a osobně odměníme na slavnostním vyhlášení ankety, které se uskuteční v karlovarském Klubu Paderewski. Deset vylosovaných účastníků ankety vyhraje čtrnáctidenní předplatné MF DNES, z těchto deseti pak pět účastníků obdrží lahev kvalitního vína, a jeden z nich pak ještě navíc honorář tisíc korun.

Foto popis| 1. JETHRO TULL V LOKTI. Promotér Vladimír Suchan přivezl do amfiteátru pod hradem legendu světového rocku.
Foto autor| FOTO: MAFA

Foto popis| 2. MADONNA A HLAVNĚ KOVBOJOVÉ. Fotograf Martin Schreiber přitáhl pozornost k výstavě v Galerii 4 akty popové hvězdy.
Foto autor| FOTO: MAFA

Foto popis| 3. ARMIN MUELLER-STAHL VE VARECH. Hollywoodský herec vystavoval ve Varech obrazy, přijel osobně na festival.
Foto autor| FOTO: MAFA

Foto popis| 4. LEGENDA O KŘÍDOVÉM KRUHU. Chebské divadlo si po letech získává pozornost diváků i odborné kritiky.
Foto autor| FOTO: MAFA

Foto popis| 5. NOVÉ VĚŽE. Nadační fond historický Cheb dokázal vrátit kostelu svatého Mikuláše původní helmice věží.
Foto autor| FOTO: MAFA

Foto popis| 6. OPERA V PANASONICU. Nejbližší přenos z newyorské Metropolitní opery nabídne ve Varech Pucciniho operu La Rondine.
Foto autor| FOTO: SFOPERA. COM

Foto popis| 7. AUDIENCE. Karel Beseda a Radek Bár sklidili s inscenací Havlovy jednoaktovky úspěch i za hranicemi.
Foto autor| FOTO: ARCHIV MF DNES

Foto popis| 8. STUDENTI A VARY. Sdružení Protebe Live připravilo studentskou výstavu „moje-mestovary. cz/Day in the Life of Carlsbad“.
Foto autor| FOTO: ARCHIV

Foto popis| 9. ZÁCHRANA KOSTELA. Sdružení Pod střechou se snaží zachránit poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích.
Foto autor| FOTO: POD STŘECHOU

Foto popis| 10. FRESH FILM FEST. Vydrží festival studentských filmů v Karlových Varech? Rozhodně by byla škoda kdyby ne.
Foto autor| FOTO: MAFA

Regionální mutace/Mladá fronta DNES - karlovarský kraj