Jdi na obsah Jdi na menu
 

Zapomenuté Skoky u Žlutic čekají na své objevitele

17. 6. 2009


Kdo se někdy zasnil a v duchu se vydal na cestu do neobydlených končin, kde procházel dlouhé kilometry, aniž by potkal živáčka, a pak jako Indiana Jones objevil na prostranství uprostřed vysokých stromů tajemný starý chrám, znějící chorály dávných věků, může tento sen prožít doopravdy. A dokonce překvapivě blízko Karlových Varů - necelých třicet kilometrů. Tou zapomenutou končinou je oblast mezi Toužimí a Žluticemi, a oním chrámem poutní kostel Navštívení Panny Marie v zaniklé obci Skoky.

Panenko skákavá!

Na cestu je dobré vydat se za pěkného počasí, nejlépe pěšky a s dobrými botami. Třeba po značené stezce z Toužimi, ze Žlutic, nebo po rozpadající se silnici a širší polní cestě z Údrče přes Polom. Když se pak před příchozími zpoza stromů objeví obrysy barokního kostela z osmnáctého století, jehož dominantou jsou věže zastřešené cibulovými báněmi, vytane na mysli bezděčně rčení: „Panenko skákavá!“ Ano, právě tato slova s církevní budovou souvisí a vzniklo právě tady - patronkou zdejšího, kdysi vyhlášeného poutního kostela byla Panna Marie Pomocnice Skokovská, které se tak lidově říkalo. Už v roce 1737 zavítalo do Skoků přes pětatřicet tisíc poutníků. Kde je těm časům na nynější samotě konec. Skokům, dříve zvaným Mariánské Skoky (německy Maria Stock) nepřála hlavně větší část minulého století. Z obce, kde bylo v roce 1930 celkem 26 domů a 158 obyvatel, se museli nejprve po válce vystěhovat němečtí obyvatelé. Další ránu přinesla kolektivizace. V roce 1961 žilo ve Skocích v několika málo obydlených domech už jen 16 obyvatel. Zkázu dokonala výstavba Žlutické přehradní nádrže v roce 1968. Skoky byly přehradou odříznuty od světa, zbývající obyvatelé vystěhováni, zbytek domů i s farou armáda srovnala se zemí. Ze vsi zůstala jen bývalá hospoda čp. 21, jedna stodola, hřbitov, kaplička a kostel. Kostel se naštěstí stal kulturní památkou, v polovině 70. let minulého století se pak dočkal i obnovy střešní krytiny a zejména jeho interiér byl v relativně dobrém stavu.

Óda na naději

Řeč byla i o hudbě vycházející z kostela - tu tady lze doopravdy slyšet, a ne ledajakou. Především díky lidem z toužimského občanského sdružení Pod střechou, které tu zajišťuje koncerty. Ale lepší bude vzít to od začátku. „Ke kostelu jsme se dostali v roce 2006 po jeho poslední velké devastaci, kdy zloději mědi odřízli horní části věží. Chtěli jsme dát dohromady všechny možné organizace, instituce i jednotlivce, kteří by pomohli. Naším hlavním cílem je tohle místo oživit, aby se sem lidé zase začali vracet,“ říká předseda sdružení Pod střechou Jiří Schierl. Vlastníkem kostela je klášter premonstrátů v Teplé, sdružení začalo domlouvat spolupráci okolo oprav kostela a dalších aktivit. „Prvním naším úkolem bylo zakonzervovat konstrukce, aby do kostela nezatékalo. To se podařilo díky dotacím ministerstva kultury, kraje a mecenášům,“ vzpomíná předseda.

Vítej, poutníku

Sdružení Pod střechou nabízí návštěvníkům hned tři dobré důvody, proč se vydat do Skoků. Tedy pokud nepočítáme ten základní - chuť přijít a vidět zajímavé místo.
Důvod první: pro širší veřejnost se tu konají koncerty. Minulou neděli tu zpíval karlovarský sbor Paleta, začátkem srpna zahrají špičková kytaristka Dagmar Andrtová - Voňková a písničkář Oldřich Janota.
Důvod druhý: díky zvlášť vyznačené stezce mohou do Skoků kromě klasických turistů opět přicházet jako dříve věřící - poutníci. „Skokovská stezka je více než 66 kilometrů dlouhá poutní mariánská trasa z Teplé do Skoků a dále do Žlutic,“ poznamenává Schierl. Poutní sezona začne v pátek 3. července, kdy se do Skoků vydá na třídenní putování z kláštera v Teplé procesí s obrazem Panny Marie Pomocné. Důvod třetí: do Skoků přijíždějí hlavně mladí lidé, ale i starší dobrovolníci, odpočinout si od každodenního života a pomoci s drobnými udržovacími pracemi na kostele a hlavně úpravou jeho okolí. Dobrovolníci tu také budou v létě provádět.

Co je dobré vědět

Kostel bude pro veřejnost otevřen o prázdninách v době pořádání akcí a brigád. Při návštěvě Skoků se vyplatí vyjít na kopec nad někdejší restaurací, odkud je výhled na vrch Vladař a Žlutickou přehradu. Ke kostelu lze přijet i autem, a to z Údrče přes Polom po značně problematické polní cestě. Před samotným sjezdem ke kostelu s prudkým klesáním v lese je lepší odstavit auto ještě na poli a dojít pěšky.

***

* Skokovské léto
neděle 5. července
Skokovská pouť k poctě svátku
Navštívení Panny Marie,
od 9 hodin bohoslužba, trh, lidová
řemesla, posezení
s občerstvením a hudbou,
prohlídky kostela, dětské soutěže
sobota 18. července v 18:00
benefiční dvojkoncert, hrají
Vesna Caceres, Petr Linhart &
Marek Štifter, prohlídka
pondělí 27. července
-Přes propast časupracovně
zážitkový tábor Hnutí
Brontosaurus, trvá do 5.srpna
sobota 1. srpna v 18:00
benefiční dvojkoncert, hrají
Dáša Andrtová - Voňková , Oldřich
Janota
neděle 30. srpna
Slavnostní ukončení poutní
sezony 2009

Lze přenocovat pod stanem či pod širákem.

„Chceme, aby se sem lidé zase začali vracet.“ Jiří Schierl

Foto popis|

O autorovi| JOSEF ŠORFA s využitím pramenů Jiřího Schierla na www.skoky.eu

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj