Jdi na obsah Jdi na menu
 

Zapomenutá Panenka skákavá

22. 7. 2009


SERVIS NA LÉTO Navštivte pozoruhodný barokní areál zapomenutý v lese

Skoky - I v době internetu, GPS navigace a satelitních map lze najít v Čechách zapomenutá a odlehlá místa. Jedním z nich je barokní areál ve Skocích neboli, jak říkaly naše babičky, Panenka skákavá.
Nevedou sem žádné dráty a kabely, není tu ani elektřina, do Skoků nejezdí vlak a nevede sem žádná asfaltová cesta, do letoška dokonce ani turistická značka.
Osamělý kostel má slavnou minulost, po staletí byl jedním z nejslavnějších poutních míst u nás. Dnes stojí opuštěný šest kilometrů severozápadně od Žlutic a sedm kilometrů jihovýchodně od Bochova, pod Vraním vrchem vysoko nad údolím Střely.
Většina lidí tímto opuštěným krajem prosviští v autě nebo autobuse cestou do některých západočeských lázní nebo na karlovarský festival, aniž by je napadlo vystoupit a vydat se po úzké polní cestě do jednoho z nejopuštěnějších koutů Čech.

Z obce zbyl jen kostel

Kdysi se tu rozkládala obec Skoky, německy nazývaná Maria Stock. Obec s 26 domy a 144 obyvateli, jednotřídkou, farou a mlýnem žila až do roku 1946, kdy byla poprvé vysídlena, protože její obyvatelé byli Němci.
Druhé vysídlení přišlo v padesátých letech, protože její noví obyvatelé nechtěli podlehnout tlaku komunistické kolektivizace a byly jim odebrány nabyté statky. A třetí a poslední vysídlení přišlo v letech šedesátých, když starou silnici od Žlutic přeťala údolní přehrada na Střele a zbyla jen rozblácená polní cesta.
Uprostřed, lesů a polí tu zůstal stát krásný kostel, bývalý poutní hostinec, hřbitov a terasy a základy připomínající místa, kde kdysi stála lidská obydlí.

Lidé se vracejí

Opuštěná památka stála dlouho stranou zájmu a stala se cílem nájezdů vandalů a zlodějů kovů. To se ale začalo v posledních letech měnit.
Od roku 2006 už bylo vynaloženo na záchranu stavby, která patří řádu premonstrátů z Teplé, přes 1,3 milionu korun. Na záchraně se ale podílí i řada občanských sdružení a dobrovolníků. Především díky jim se o letošních prázdninách kostel vůbec poprvé otevírá pro veřejnost.
„Návštěvníci se mohou podívat do kostela, do podzemí stavby, ale také do věží,“ potvrzuje Jiří Schierl, předseda sdružení Pod střechou, které prohlídky organizuje.
V kostele je rovněž vystavena kopie proslulého zázračného obrazu Panny Marie Pomocnice ze Skoků, lidově nazývaného Panenka skákavá. Zajímavá je i expozice mapující dějiny Skoků a aktivity na jejich záchranu. „Případní zájemci se mohou zapojit do prací na údržbě kostela, jeho okolí nebo stezky,“ láká Schierl.
Do Skoků od letoška také vede nová značená stezka, která začíná u kláštera v Teplé a v nedalekých Žluticích. Trasa kopíruje staré poutní cesty, kterými do Skoků po staletí mířily zástupy putníků. Místo klasické turistické značky je ale vyznačena hvězdami, symbolem Skoků.
Přilákat návštěvníky a získat prostředky na záchranu kostela má letos akce Skokovské kulturní léto. V sobotu 1. srpna ve Skocích vystoupí Dáša Voňková Andrtová a Oldřich Janota.
Na přelomu července a srpna zde pořádá Hnutí Brontosaurus letní pracovní tábor nazvaný Přes propast času, zaměřený především na úpravu okolí památky.

*** 

Poutní místo Skoky

Kudy do Skoků? Cesta automobilem - ze silnice E48 Praha - Karlovy Vary, před Bochovem odbočit na Údrč, odkud vedou do Skoků směrovky. Cesta končí v osadě Polom, odtud vede ke kostelu asi 2 km dlouhá polní cesta. Cesta pěšky - Z Bochova vede do Žlutic červená turistická značka. Z ní je třeba odbočit v Polomu na polní cestu vedoucí do Skoků. Poutní cesta - Vede z kláštera v Teplé, je značena bílou hvězdou, symbolem poutního místa. Někde je cesta hůře průchozí. Co je ve Skocích k vidění? Návštěvníkům je otevřen poutní kostel Navštívení Panny Marie. Barokní památka je přístupná denně od 9 do 18 hodin. S průvodcem je možné nahlédnout do podzemí kostela nebo do jeho věží. V kostele je expozice o dějinách Skoků a o aktivitách na jejich záchranu. V okolí je neporušená příroda. Co je Skokovské kulturní léto? Festival, který si klade za cíl probudit o místo zájem. Nejbližší akcí je v sobotu 1. srpna od 18.00 hodin koncert Dáši Voňkové a Oldřicha Janoty. Zdroj: http://www.skoky.eu/

Foto popis| UPROSTŘED LESŮ. Barokní areál ve Skocích se snaží opět oživit dobrovolníci.
Foto autor| FOTO: JOSEF ŠORFA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha