Jdi na obsah Jdi na menu
 

Vandalové stříleli do oken kostela

9. 6. 2008

Autor:
Silvie Risová

SKOKY / ŽLUTICE - Zatímco jedni se snaží všemožně pomoci kdysi tak slavnému poutnímu kostelu ve Skokách na Karlovarsku a dělají pro to maximum, druzí mystické místo ničí.

Vandalové se po jisté přestávce opět vyřádili v kostele ve Skokách. Paintballovými střelami.
Autor: DENÍK/Silvie Risová„Vandalové si po delší odmlce vzali na mušku, a to tentokrát doslova, okna kostela,“ komentuje nepochopitelná hnutí mysli některých lidí předseda občanského sdružení Pod střechou Jiří Schierl a pokračuje: „Paintballovými střelami rozstříleli okenní tabulky, zaměřili se i na fasádu věže a informační desku pro návštěvníky poutního místa.“

Vzhledem k tomu, že o víkendu přijeli do Skoků brigádníci, aby kostelu pomohli, aby uklidili jeho okolí a podobně, spoušť museli po střelcích likvidovat.

„Přijeli jsme pomoci a místo toho jsme uklízeli po vandalech,“ přesně a jasně zhodnotil situaci Jiří Schierl.

Pokud jde o brigády u Skoků, sjíždějí se tam lidé z celého regionu, o prázdninách pak pravidelně už několik let i členové a příznivci občanského sdružení ze Šumperska. Cílem brigádníků je především udržovat pořádek a aspoň upravovat okolí kostela, protože skutečná rekonstrukce, která by krásnou stavbu vrátila do původní podoby, by si vyžádala miliony korun.

„Tolik peněz se nám sehnat asi nepodaří. Tak děláme aspoň to, co můžeme,“ vysvětluje Jiří Schierl.

Kostel vlastní církevní řád premonstrátů v Teplé. Ani oni nemají prostředky na rekonstrukci.Glosa: Vandal, vandalovi, vandalům


Jen málokomu ´normálnímu´ by mohl vandal vysvětlit, proč ničí to, co nevytvořil, co mu nepřekáží a co ničit nemusí kvůli vlastní bezpečnosti, zdraví, či dokonce životu. Za podobnými činy se pochopitelně skrývá celá řada důvodů, od pocitů méněcennosti až po reakci na špatné zacházení.

Pravdou však je, že omluvy v takovém případě neplatí.

Když někdo umí rozeznat své činy, není zbaven svéprávnosti, musí být také ochoten a schopen nést následky svých činů. Osobně bych usvědčené ničitele donutila buď zaplatit mastnou pokutu, nebo pracovat mnoho a mnoho hodin na nápravě toho, co zničili a poškodili. Pravda, někdy by je to stálo dost námahy. Jako například v případě vitráže poutního kostela ve Skokách. Tam se totiž výtečníci strefovali do oken paintballovými střelami. Což osobně považuji za ubohost. A blbost.