Jdi na obsah Jdi na menu
 

Střela a její okolí

20. 9. 1996STŘELA a její okolí


Snadno se řekne nebo napíše o nějaké krajině třeba Povltaví, Posázaví, ale jaksi by nám divně znělo Postřelí. O této řece jsme se trochu zmínili v Trempovinách č.32, které psaly o Berounce. Dnes se vypravíme proti toku Střely dál až k pramenu. Pochopitelně, že (tradičně) neprozradíme ukryté trempské kempy, které nelze běžně najít, např. perfektní kemp a srub "U přežrané myši" aj. Střelu lze rozdělit na 3 samostatné úseky:


DOLNÍ TOK - úsek od soutoku s Berounkou až k Plasům (ž.trať č. 16O) je podle vodácké mapy dlouhý 17 km. Původně zde vedla podle Střely zelená turistická značka, ale časté povodně ničící lávky si vynutily přeložení značky přes zalesněný hřbet mezi Dolním Hradištěm a Nebřezinami. Tato odkloněná cesta je sice kratší, ale nezajímavá. My chodíme pochopitelně údolím podle řeky, což vyžaduje časté brodění vody. Stojí za to prolézt i pustinu v údolí Kralovického potoka až pod obec Lednice (též zrušená turistická značka). Úsek mezi Plasy až železniční zastávkou Mladotice je plný chat, asi je lepší těch 5 km projet vlakem. Na Mladotickém potoce je zajímavé Odlezelské jezero (vzniklé sesuvem stráně) u nádraží Potvorov.STŘEDNÍ TOK - úsek od ž.zast.Mladotice (trať č.16O) až k Rabštejnu nad Střelou je také dlouhý 17 km. Patří k trempy nejnavštěvovanějším místům. Kdyby tak mohl Čoubák čiliopuštěný Čoubův mlýn vyprávět. V tomto úseku je mnoho našich kempů i potlachovišť. Od Čoubáku se dostaneme podle Manětínského potoka k Manětínu, od kterého se 3 km jižně nachází zapadlá hospoda u Dolního Lipí (oblíbené místo mnoha trempů). A zpět ke Střele, k Rabštejnu nad Střelou. Trempská historie tohoto místa by sama potřebovala celou stránku. Na zážitky z klášterní, legendární trempské hospody "U mnicha" (dnes neexistující) vzpomíná jistě pár generací trempů.Dnes jsou tam drahé hotely lákající do nejmenšího města ve střední Evropě zazobané cizince (město má necelých 30 stálých obyvatel). Severním směrem na Liščí skály a Lubenec se táhne pásmo bunkrů. Směrem na Tis a Žihle jsou v lese skalní útvary a balvany. Do železniční stanice Žihle vede z Rabštejna nahoru strašný krpál (6 km). Úsek Střely od Rabštejna přes Chyše až do Žlutic není nic moc. Vyhýbají se mu turistické značky a my také.


HORNÍ TOK - úsek od soutoku s Boreckým potokem nad městem Žlutice až k městu Toužim (trať č.161) je dlouhý 30 km. V roce 1968 byla na Střele 3 km nad Žluticemi vybudována přehradní nádrž s délkou vzdutí Střely 4,5 km a Ratibořského potoka 1,5 km s max. hloubkou 23 metrů. Přehradní jezero je zásobárnou pitné vody a cedule rozmístěné několik desítek metrů od břehu zakazují vstup. Z Bochova a dalších míst však do jezera tečou splašky. Pro nás je vhodné noční koupání. Nebojte se,vodě neuškodíte. Vždyť třeba v Berounce, Vltavě a všech jejich přítocích se v létě koupou statisíce lidí a pražská vodárna v Podolí bere přímo z Vltavy vodu, kterou čistí na pitnou. Zákazy, přerušené a rozbité silnice, těžko průchozí údolí a vůbec pro mastňáky a turisty špatné spojení dělá z horní Střely ideální místo pro trempování. Nejsou tu prakticky ani domorodci, neboť vesnice zpustly po poválečném vysídlení Němců. Ramena jezera například obepínají bývalou vesnici Mariastock, později pojmenovanou Mariánské Skoky, dnes zůstal jen poutní kostel a pustý dům s nápisem Gasthaus v místě označovaném Skoky. Bývalý poutní barokní kostel Navštívení P. Marie pochází z let 1736 - 1738, dostavován v roce 1903. Kostel je zpustlý, ale dají se našlapat měchy varhan a něco si zahrát. Ve východní věži můžeme rozeznít dva krásné zvony.Přespává se v kostele nebo v rozsáhlých objektech bývalého gasthausu. Paradoxní je, že je v tomto území těžko dostupná skutečně pitná voda. Lepší je nosit větší zásobu s sebou.Od přehradního jezera proti proudu Střely se dá narazit na kemp Smrk, kemp se studánkou a srubem T.O. Údolí stínů a další kempy i na přítocích řeky. Údolí Střely je zajímavé až do Toužimi. Od června 1996 už nebude možno používat pro velké vandry železniční trať Protivec-Bochov. Přístup zůstavá z železniční trati č.161 ze Žlutic (drahá hospoda!), Borku (bez hospody), Štědré (dobrá hospoda), Smilova (hospoda v Brložci) a Toužimi. Střela pramení u obce Kosmová a její celková délka činí 105 km. Přidáme-li k tomu její okolí, tak máme po celý velký vandr co šlapat.

Trempnoviny, číslo 47, ročník 1996, neznámý autor.http://www.sweb.cz/solcboys/Tremp/staracisla/trem47.htm