Jdi na obsah Jdi na menu
 

Raboval v kostele, spadl ze střechy

22. 9. 2006

 

Autor: (duc)
Zdroj: Mladá fronta DNES
Strana: 01


Raboval v kostele, spadl ze střechy


Skoky - Odlehlé místo beze svědků a vidina lehce nabytého lupu. S tím se vydali tři mladíci do kostela Skoky nedaleko Žlutic. Asi by nikdo na jejich řádění hned tak nepřišel, kdyby jeden z lupičů, teprve sedmnáctiletý mladík, nespadl ze střechy a nepotřeboval lékařskou pomoc.
„Mladík z Boru u Tachova leží po pádu ze střechy s těžkým zraněním v plzeňské nemocnici. Informaci o zahájení trestního stíhání jsme mu tedy zatím nemohli doručit,“ uvedl policejní mluvčí Pavel Valenta.
„Stejně tak čeká na obvinění z krádeže a poškozování cizí věci i jednatřicetiletý muž z Toužimska, který je již kvůli jiné trestné činnosti ve vězení,“ pokračoval Valenta. Muži kradli z historicky cenného objektu měď a navíc poškodili i zařízení kostela. Policisté vyčíslili škodu na neuvěřitelných pět milionů korun. Zloději vypáčili dveře a dostali se do zákristie. Odtud jim už nic nebránilo vylézt na půdu.
„Zde odřezali vnitřní trámové konstrukce obou věží, takzvaných báň, a to nad vchodem do kostela. Navíc odřízli dřevěnou konstrukci věží takzvaných luceren. Jde o věžičky na vrcholu bání. Poté věžičky za pomoci lan spustili na zem a z nich chtěli také odcizit měděnou krytinu,“ řekl Valenta. Zloději nevynechali ani na střeše nad lodí kostela trámoví věžičky zvané sanktusník. „Ji rovněž spustili na zem, ale měděnou krytinu sundat nestačili,“ potvrdil policista.
Plzeňský biskup František Radkovský vzpomíná na kostel ve Skocích se smutkem. „Přežil socialismus, ale po revoluci čelí nájezdům zlodějů. Je celý zničený, vykradený, museli jsme ho nechat zazdít. Už v něm nemůžeme dělat ani bohoslužby,“ povzdechl si před časem biskup Radkovský.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj