Jdi na obsah Jdi na menu
 

Při rabování kostela se zloděj skoro zabil

23. 9. 2006

 

Ve Skokách zase kradli. Za pět milionů.


Karlovarský kraj - Zoufalství a bezmoc ovládly všechny ty, kteří se snaží zachránit bývalý poutní kostel ve Skokách na Žluticku. Opět v něm řádili zloději a tentokrát po sobě zanechali škodu ve výši pět milionů korun. Jak uvedl mluvčí policie Pavel Valenta, krádež spáchal 36letý Bochovák, 31letý muž z Toužimska a 17letý mladík z Boru u Tachova. "Tomu se zlodějna nevyplatila. Přímo při činu spadl z kostela a s těžkými zraněními leží v plzeňské nemocnici. Oba starší muže jsme zadrželi," upřesňuje mluvčí Valenta.
"Administrátor tepelského kláštera páter Augustin plakal, když o té spoušti hovořil. Ani já nemám slov, kterými bych označila chování lidí, kteří demolují takové místo," říká Eva Průchová z Karlových Varů, která nedávno založila fond na záchranu této neobyčejně krásné církevní stavby.
Spoušť po zlodějích objevil toto pondělí páter Marian, také z tepelského kláštera premonstrátů. "Přesnou dobu krádeže neznám. Mohlo to být i před týdnem. Vyšetřuje to policie," říká duchovní.
Obrovským problémem kostela je jeho osamocenost. "Nesouhlasím však s tím, že jej nelze uhlídat. Dneska už technika pokročila natolik, že to jde. Jako třeba telekomunikační věže, umístěné v pustinách a podobně," říká předseda občanského sdružení Pod střechou Jiří Schierl z Toužimi. Právě toto sdružení si klade za cíl s pomocí evropských peněz kostelu vrátit život a ochránit jej. "Chceme v kostele obnovit i jeho církevní, poutní poslání, i z něj učinit součást turistické trasy z tepelského kláštera," doplňuje předseda Schierl.
Zloději si ani tentokrát servítky nebrali. Dokonce uřízli dřevěné konstrukce věží. Jěště větší škodě zabránil zřejmě jen pád mladíka z věže.
Kostel byl ještě před pár desítkami let poutním místem a v jeho sousedství stála i hospoda. "Dokud tam žili lidé, objekt nebyl tak ohrožen. Nyní zloději zneužívají situace a osamělý kostel rabují. Tomu snad uděláme konečně přítrž," říká Jiří Schierl a dodává: "Musíme spojit síly, církev samotná bohužel ochranu kostela nezvládne".

Chebský deník - 23.9.2006