Jdi na obsah Jdi na menu
 

Před poutním kostelem bude živo

19. 5. 2010
Ve Skokách se chystají letní kulturní pořady. Výtěžek pomůže při opravách unikátní památky

SKOKY - Opravy unikátního poutního kostela Navštívení Panny Marie ve Skokách nebudou po loňské pauze nejspíše pokračovat ani letos. Premonstráti z Teplé, kteří jsou nyní vlastníky skokovského kostela, zatím totiž nezískali na jeho obnovu dotace.
„Pokračovat však budou akce s cílem oživit zájem veřejnosti o poutní místo. Z jejich výtěžku lze zaplatit alespoň některé drobné úpravy objektu,“ řekl Jiří Schierl ze sdružení Pod střechou, které o obnovu kostela usiluje.
Na stavu vlivem času zdevastované památky u zaniklé obce Skoky se ještě podepsali zloději kovů, kteří zničili věže. Od roku 2006 do loňska už bylo vynaloženo na záchranu stavby přes 1,3 milionu korun. Z toho jeden milion korun tvořil příspěvek státu a kraje, zbytek dary a příspěvek premonstrátů. „Ze sbírek je nyní k dispozici kolem 125 tisíc korun, což je málo, aby se dále ve větším opravovalo. Kostel je alespoň vcelku dobře zajištěn proti dalšímu chátrání,“ poznamenal Schierl.
Také letos se sdružení podařilo připravit otevření kostela pro veřejnost po dobu letních prázdnin. Stejně tak se u něj bude po loňské premiéře opět konat druhý ročník festivalu Skokovské kulturní léto.

V létě v místech vystoupí respektovaná Lenka Dusilová

Zahajovací koncert, při němž se představí smíšený komorní vokální soubor Orbis Pictus je naplánovaný na 5. června. „Další čtyři koncerty, při nichž vystoupí například pražský Geshem nebo Lenka Dusilová, jsou postupně nachystány na prázdninové období. Nechybí ani tradiční Skokovská pouť,“ podotkl Schierl.
Skokovskému kostelu budou i letos pomáhat dobrovolníci. Podle Schierla jsou už domluveny dva letní mládežnické tábory. Jeden tu uspořádají skauti a druhý členové hnutí Brontosaurus. Jejich účastníci pomohou nejenom s úpravami okolí kostela, ale budou rovněž průvodci zájemcům o prohlídku stavby. „Do interiéru opět umístíme kopii údajně zázračného obrazu Panny Marie Pomocnice ze Skoků, lidově nazvané Panenka skákavá. Na červenec chystáme i otevření poutní stezky spojující Skoky s Teplou,“ dodal Schierl.
Kostel Navštívení Panny Marie, vybudovaný v letech 1736 až 1738, vznikl na místě původní staré kaple. Osada vznikla v 18. století u kostela. Ještě na počátku 20. století stálo ve Skokách 26 domů se 144 obyvateli, jednotřídkou, farou a mlýnem. Obec už připomíná jen několik polorozbořených hospodářských stavení a hřbitov.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj