Jdi na obsah Jdi na menu
 

Lidé nechtějí ponechat kostel smutnému osudu

4. 7. 2006


Skoky - Smutný osud krásného poutního kostela ve Skokách na Žluticku stále nechává slušné lidi chladnými. Mnozí chtějí pomoci finančně, příspěvkem na konto, jako například Eva Průchová, ředitelka karlovarské střední zdravotnické školy. "Chceme pomoci, ale nevíme vlastně jak. Máme strach, že jen peníze nepomůžou. Kostel ale nemůžeme nechat úplně zničit," říká Karel Reinhold z Karlových Varů a další potencionální sponzoři.
"Otázka jak pomoci je skutečně na místě. Jde totiž o to, že kostel býval původně ve vsi, která žila. Už dávno zanikla a objekt v místě, kde na něj není vidět je dlouholetým terčem zlodějů," říká předseda Klubu Za krásné Karlovarsko Jiří Klsák.
Z toho vyplývá, že i kdyby se případně nasbíraly peníze na opravu objektu, kardinální otázkou by zůstalo, kdo a jak bude kostel střežit.
"Zloději jsou nesmírně vynalézaví, do objektu se doslova probourávají například podzemní odvodňovací štolou. Nepomáhají ani zazděná okna či dveře," pokračuje Jiří Klsák.
Cenné artefakty, které ještě zbyly po nájezdech zlodějů, střeží mniši v tepelském klášteře. Některé plastiky či obrazy jsou nakrátko do kostela přivezeny v době pouti. "Museli bychom se změnit ve své povaze. A nekrást vše, co není přibyto k podlaze. Kostel ve Skokách nám rozhodně ke cti neslouží," dodává Jiří Klsák.
Osud krásné stavby na neméně krásném místě nenechává lhostejným nikoho, kdo jej viděl na vlastní oči. "Věřím, lidi, kteří bezostyšně rozkrádají to, co jim nepatří, nepotká nic dobrého. To však nyní kostelu nepomůže. Mám strach, že se budeme dívat, jak stavba zarůstá a bortí se před očima. Není to veselý pohled," doplňuje Irena Netoličková, která chce i přesto získat sponzory na pomoc kostelu i ze zahraničí.


SILVIE RISOVÁ

Karlovarské noviny 4.7.2006