Jdi na obsah Jdi na menu
 

Kulturní událost 2008 Nominace č.9: Záchrana kostela

3. 2. 2009
Kulturní událost 2008

 

Nominace č. 9: Záchrana kostela ve Skocích

Kostel Navštívení Panny Marie ve Skokách, německy Maria Stock, lze najít nedaleko Žlutic. Kdysi slavné mariánské poutní místo s magickou atmosférou chátrá a nebýt nadšení dobrovolníků, změnilo se už v ruinu. Po 2. světové válce totiž zažilo hned tři vystěhování. Nejdřív museli pryč němečtí obyvatelé přilehlé obce, v 50. letech pak i čeští dosídlenci, v 60. letech pak nedaleko krajinu přeťala Žlutická přehrada, a kostel se tak ocitl uprostřed lesů, vydán napospas vandalům a zlodějům.
Zázračný obraz Panny Marie Pomocné ale dál láká do Skoků stovky věřících. Konají se tu každoroční pouti, za podpory krajského úřadu se zřejmě podaří připravit také ariánskou poutní skokovskou stezku. Občanské sdružení Pod střechou ji vyznačilo za pomoci brigádníků z Teplé až do Žlutic. Celý objekt se také sdružení podařilo zakonzervovat, naposledy před vánočními svátky tu bylo dokončeno oplechování věžních bání. I letos chce sdružení navázat na akce Skokovské kulturní léto a Živé Skoky. Uskuteční se tu také dvě pouti -májová a mariánská. Nejdůležitější na aktivitě sdružení Pod střechou je, že poutní místo dál žije, že není nenávratně zapomenuto. Snad se i letos najdou osvícení sponzoři a dobrovolníci. Více informací lze najít na www.skoky.eu.

Foto popis| PANNA MARIE POMOCNÁ. Dobrotivý obraz Panny Marie Skokovské, označovaný dříve jako „pasovský obrázek“, je vlastně kopií známého zázračného obrazu Panny Marie Pomocné z německého Pasova, kterou na objednávku zakladatele skokovské kaple Adama Lienerta namaloval toužimský malíř Johann Wolfgang Richter v roce 1717 za devět zlatých.
Foto autor| FOTO: INTERNET

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj