Jdi na obsah Jdi na menu
 

Kulturní událost 2008 Nominace č. 2: Madonna a kovbojové

10. 1. 2009

Mladá fronta DNES, 09.01.2009 (lve) - Kultura - Kraj Karlovarský - str. 05

Kulturní událost 2008 Nominace č. 2: Madonna a kovbojové

Výtvarná scéna v Karlovarském kraji loni nezažila větší mediální poprask, než byl ten, který se na začátku září strhl kolem výstavy v chebské Galerii 4.
Není divu. Expozice lákala na akty mladičké slečny Madonny Louisy Veronicy Ciccone, dnes padesátileté popové královny. Byly v Čechách k vidění poprvé. Navíc byl k dispozici neuvěřitelný příběh fotografa, emigranta Martina Schreibera, kterému se ji podařilo vyfotit v roce 1979.
Expozice kompletně vznikla díky řediteli Galerie 4 Zbyňku Illkovi, kterému se Schreiber ozval z Francie, kde nyní žije. Jako protiklad k aktům hvězdy společně zvolili černobílé dokumentární snímky kovbojů, které Schreiber fotí v různých světadílech už pěknou řádku let.
„Jako kluk jsem samozřejmě westerny miloval. V roce 1982 se mi podařilo vydat knihu fotografií, které předcházelo osmnáct měsíců, které jsem strávil v koňském sedle a prací na farmách v Texasu, Oklahomě a Novém Mexiku,“ řekl Schreiber pro MF DNES. „Vstával jsem s kovboji ve čtyři ráno, bydlel s nimi, snažil jsem se, aby mě vzali mezi sebe.“ Bez ohledu na „hvězdný kult“, právě tohle byla výstava, která do galerie může přitáhnout i lidi, kteří by tam jinak ani nezabloudili.

* Nominace MF DNES na Kulturní událost roku 2008 v Karlovarském kraji 1. Jethro Tull v Lokti. Promotér Vladimír Suchan přivezl do amfiteátru pod hradem legendu světového rocku. 2. Madonna a hlavně kovbojové. Fotograf Martin Schreiber přitáhl pozornost k výstavě v Galerii 4 akty popové hvězdy. 3. Armin Mueller-Stahl ve Varech. Hollywoodský herec vystavoval ve Varech obrazy, přijel osobně na festival. 4. Legenda o křídovém kruhu. Chebské divadlo si po letech získává pozornost diváků i odborné kritiky. 5. Nové věže. Nadační fond Historický Cheb dokázal vrátit kostelu svatého Mikuláše původní helmice věží. 6. Opera v Panasonicu. Nejbližší přenos z newyorské Metropolitní opery nabídne ve Varech Pucciniho operu La Rondine. 7. Audience. Karel Beseda a Radek Bár sklidili s inscenací Havlovy jednoaktovky úspěch i za hranicemi. 8. Studenti a Vary. Sdružení Protebe Live připravilo studentskou výstavu „moje-mestovary.cz/Day in the Life of Carlsbad“. 9. Záchrana kostela. Sdružení Pod střechou se snaží zachránit poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích. 10. Fresh Film Fest. Vydrží festival studentských filmů v Karlových Varech? Rozhodně by byla škoda, kdyby ne.

Foto popis | MADONNA A KOVBOJOVÉ. V září nabídla chebská Galerie 4 výstavu fotografa Martina Schreibera.
Foto autor | FOTO: ARCHIV MF DNES

Regionální mutace / Mladá fronta DNES - Karlovarský kraj