Jdi na obsah Jdi na menu
 

Kostel ve Skokách zaniká

16. 6. 2005


Toužim/Skoky - Před úplným zánikem stojí v současné době významná kulturní a historická památka kraje - poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skokách.
"Jestliže se nadšencům nepodaří pro projekt obnovy kostela získat záštitu nějaké instituce, je zcela jisté, že kostel zanikne," uvedl předseda Klubu za krásné Karlovarsko Jiří Klsák.
Objekt byl kdysi velmi často navštěvovaným mariánským poutním místem, kam ročně přicházelo až 35 tisíc poutníků.
"Je trochu paradoxní, že za bývalého režimu bylo toto místo relativně udržováno. Od počátku devadesátých let minulého století je však naopak vylupováno a ničeno," vysvětluje předseda toužimské městské komise pro kulturu, památky a cestovní ruch Jiří Schierl a pokračuje: "Zanikla zde i přilehlá vesnice, místo je zcela pusté, nevede sem ani silnice. Domníváme se, že mnohamilionové kulturní hodnoty mohly být zabezpečeny elektronicky s nesrovnatelně nižším nákladem než nyní nutná rekonstrukce a záchrana kostela."
Vzhledem k zoufalému stavu památky vedl církev a správce kostela, premonstrátský klášter v Teplé, k tomu, že letošní pouť do Skoků bude poslední.
"Abychom apelovali na všechny zainteresované strany a pokusili se zachránit kostel, uspořádali jsme společně s Klubem za krásné Karlovarsko akci, vlastivědnou vycházku, která zájemcům ukázala stav objektu. Představili jsme jim zároveň jedno z možných řešení na záchranu kostela i poutního místa - návrh projektu Skocká stezka, který připravuje skupina nadšenců z Toužimska," pokračuje Jiří Schierl.
Zatím se však získat na stranu projektu nějakou instituci, příliš nedaří. Podporu získal projekt prakticky jen v klášteře trapistů v Novém Dvoře. Nevyšla zatím ani snaha o založení neziskové organizace ve formě obecně prospěšné organizace, která by převzala tíhu realizace na svá bedra - tu totiž zatím hatí odmítavý postoj soudu.

Karlovarské noviny, 16.6.2005