Jdi na obsah Jdi na menu
 

Koncert podpoří záchranu kostela. Účinkují Lenka Dusilová a Petr Linhart.

18. 8. 2010

18.08.2010 - Kateřina Tauchenová - Kraj Karlovarský - str. 04

Koncert podpoří záchranu kostela. Účinkují Lenka Dusilová a Petr Linhart


Do zapomenutého kostela opět přicházejí poutníci. Opuštěnému místu vrací život sdružení Pod střechou svým projektem Živé Skoky, jehož součástí jsou letní tábory, tradiční mariánská pouť a benefiční koncerty.

SKOKY U ŽLUTIC Slyšet koncert Lenky Dusilové či jen přispět na dobrou věc mohou zájemci již tento čtvrtek v kostele Navštívení Panny Marie v bývalých Skokách u Žlutic. Tato populární česká písničkářka zde zahraje v rámci projektu Živé Skoky, který si klade za cíl vrátit tomuto zapomenutému místu život.
Poutní barokní kostel Navštívení Panny Marie se nalézá v krásné krajině východního Karlovarska, nad údolím řeky Střely, v oblasti zatopené Žlutickou vodní nádrží, a je jediným funkčním pozůstatkem bývalé obce Skoky.
„Bývalo zde jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst v Čechách, proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními a zdejší 'panenkou skákavou‘, Pannou Marií Skokovskou,“ vypráví Petr Linhart, zástupce občanského sdružení Pod střechou, které se snaží opuštěnému místu vrátit život.
„Úpadek obce i poutního místa začal po druhé světové válce, kdy byly Skoky poprvé vysídleny, protože zdejší obyvatelé byli Němci. Další vysídlení pak přišla v padesátých a šedesátých letech minulého století, až nakonec na místě obce zůstal stát jen krásný kostel, bývalý poutní hostinec poblíž, kaplička, hřbitov a terasy ve svahu,“ dodává Linhart. Kostel býval skutečně výstavní stavbou a chloubou celého okolí. Jeho věže tehdy zdobívaly hvězdy. „Před nedávnem však kostel přepadli lupiči toužící po měděném úlovku, kteří báně věží rozřezali a hvězdy shodili na zem,“ popisuje smutný osud posvátného místa Linhart. „Tehdy se zde stal další ze zázraků - mladý zloděj se zřítil ze střechy dolů a ten smrtelný pád přežil,“ podotýká.
Lupiči byli tehdy, díky mladíkově nešikovnosti, dopadeni, avšak hvězdy na střechu kostela zatím nikdo nevrátil. A právě o navrácení hvězd na své výstavní místo a oživení kdysi významného střediska se snaží toužimské občanské sdružení Pod střechou.
„Naše sdružení od roku 2006 každoročně vyhlašuje projekt Živé Skoky, díky kterému je kostel v letních měsících otevřen široké veřejnosti,“ popisuje činnost občanského sdružení Linhart. „V místě probíhají letní tábory, jejichž účastníci se podílí na údržbě areálu, a vlajkovou lodí našeho projektu pak tvoří zdejší koncerty, které každoročně přilákají do odlehlého místa mnoho návštěvníků, stejně jako tradiční mariánská pouť,“ doplňuje.
Aktivity občanského sdružení svým koncertem letos podpoří také zpěvačka a písničkářka, rodačka z nedalekých Karlových Varů, Lenka Dusilová.
„Lenka se bude během večera doprovázet na akustickou kytaru bez doprovodu kapely, a tak uslyšíte její písně v křišťálově komorních polohách,“ láká na koncert Petr Linhart. Ten bude zároveň předskokanem zpěvaččina recitálu.
Vstupné na koncert, který začíná v 19 hodin, je dobrovolné a jeho výtěžek poputuje na obnovu kostela a na další rozvoj aktivit ve Skokách.

***

FAKTA Poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích Kostel je během července a srpna 2010 otevřen v závislosti na obsazení dobrovolnickými službami denně od 9 do 18 hodin a v době konání plánovaných akcí. UZAVŘEN bude o víkendu 21. a 22. srpna. V době mimo poutní sezonu (červenec - srpen) je kostel zpřístupňován jen příležitostně v rámci pořádaných akcí: 11. 9. - Mariánská pouť, bohoslužba. www.skoky.eu

Foto popis| Věže kostela zdobívaly hvězdy „Bývalo zde jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst v Čechách, proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními a zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou,“ říká Petr Linhart. Veřejnosti v létě otevírá brány kostela projekt Živé skoky.
Foto autor| Foto: Wikimedia

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj