Jdi na obsah Jdi na menu
 

Dobrovolníci pomáhají zachránit barokní skvost

27. 2. 2008

(ČTK) - Kraj Karlovarský - str. 01

Dobrovolníci pomáhají zachránit barokní skvost

Toužim - Sdružení Pod střechou z Toužimi nevzdává boj o záchranu barokního kostela Navštívení Panny Marie ve Skokách u Žlutic. Přestože časem poznamenanou památku ještě zdevastovali zloději kovů, část škod se už podařilo odstranit a obnova kostela pokračuje i letos. Sdružení se proto obrací na dobrovolníky ochotné se záchranou stavby pomoci.
Dobrovolnická pomoc je patrně jedinou cestou, jak kdysi slavné poutní místo oživit. Pět milionů korun, které jsou podle odhadů zapotřebí na obnovu kostela, církev jako vlastník nemá. Díky sbírce a dotacím podařilo získat kolem čtyř set tisíc korun na částečnou opravu věží poškozených zloději. „Brigádníkům ale peníze nabídnout nemůžeme. Přesto doufáme, že se najde dost lidí, kterým jde především o dobrou věc,“ řekl předseda sdružení Jiří Schierl.
I když v minulosti dobrovolníci ve Skokách pomáhali, jejich aktivity nebyly tolik koordinované, jak by měly být od letoška. Sdružení chce na každý měsíc vypsat konkrétní termíny, kdy mohou brigádníci do Skoků přijet. Série začíná 2., 8., 15. a 28. března.
„Cílem našeho letošního snažení je zpřístupnění kostela a zajištění základních služeb návštěvníkům. Hledáme nejenom dobrovolníky na brigády, ale také na zajištění provozu o letních prázdninách,“ uvedl Schierl.
Letos se záchranné práce soustředí hlavně na odstraňování náletových dřevin a úklid pozemků, opravu části přístupové cesty ke kostelu, úpravu plochy pro akce u kostela a obnovení vodní nádrže na bývalé návsi pod kostelem. „Ti, kdo se rozhodnou pomáhat, musí počítat s náročnými podmínkami. Skoky jsou zaniklá vesnice, nevede sem elektřina, dráha ani silnice. Není tu kanalizace, obchod a hospoda, nejbližší civilizace, osada Polom, je vzdálena tři kilometry,“ konstatoval Schierl.
Kromě brigád se letos ve Skokách uskuteční řada akcí pro veřejnost. Jako první je naplánováno na 22. března Velikonoční putování do Skoků po trase dlouhé 18 kilometrů. Tradiční Mariánské poutě jsou připraveny na 1. května a 1. července. Na jejich pořádání se podílí partner při záchraně kostela, a to občanské sdružení Svaz Němců v Čechách -region Chebsko. „Jak jen jim omezené finanční možnosti dovolí, pomáhají i premonstráti z Teplé, kterým kostel patří,“ dodal Schierl.
Kostel Navštívení Panny Marie z let 1736 až 1738 vznikl na místě původní staré kaple. Osada vznikla v 18. století u kostela. Ještě na počátku 20. století bylo ve Skokách 26 domů se 144 obyvateli, jednotřídkou, farou a mlýnem. Teď ji připomíná jen několik polorozbořených hospodářských stavení a opuštěný hřbitov.


Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj