Jdi na obsah Jdi na menu
 

Žluticko - Pověsti z kraje pod Vladařem od Dalibora Nesnídala

10. 7. 2015

akt-nesnidal-ilustrace-skoky--1-mm.jpgŽluticko - Pověsti z kraje pod Vladařem je název nové knihy výtvarníka Dalibora Nesnídala ze Semtěše u Žlutic, rodáka z Karlových Varů. Kniha obsahuje jedenáct pověstí z kraje pod Vladařem, humorně zpracovaných formou barevného komiksu. Autor na ní pracoval průběžně šest let. Publikace je tištěnou verzí této ručně psané, kreslené a svázané autorské knihy.

Dalibor Nesnídal je znám jako malíř a ilustrátor, věnuje se však také rytí skla, sochařství či hudbě. Jeho ilustrace se například pravidelně objevují v knihách Josefa Formánka. Vernisáž kreseb z knihy spolu se slavnostním křtem proběhla 25. června v muzeu ve Žluticích.

Autor publikaci připravoval poměrně dlouho. Důvodem byla práce ve volném čase, a to zejména po večerech. Impulzem k její realizaci pak byla spolupráce s paní MUDr. Hanou Hnykovou ze Žlutic. „Hana Hnyková se v minulosti podílela na akci nazvané Cesta za pověstí a oslovila mě, zdali bych nevytvořil ilustraci k jejímu textu na stezce. Poté jsem se o tuto tematiku začal více zajímat a zjistil jsem, že pověsti z okolí Žluticka nikde v knižní formě neexistují," informoval autor.

Vrch Vladař jako krajinná dominanta mikroregionu leží v téměř sedmisetmetrové nadmořské výšce na pravém břehu řeky Střely a je opředen mnohým tajemstvím a bouřlivou historií, jak dokazují i archeologické výzkumy. „Při svém pátrání po pramenech ke knize jsem narazil na pana Vorla z Manětína, který na sklonku života vydal na vlastní náklady takové menší sešítky právě s pověstmi z okolí hory. Jeho sbírky k vydání publikace také pomohly," doplnil Nesnídal.

Kniha vyšla ve dvoutisícovém nákladu a k dostání bude v karlovarské krajské knihovně nebo v infocentrech po okolních obcích a také v kostele ve Skocích.


Zdroj: http://karlovarsky.denik.cz/zpravy_region/povesti-ze-zluticka-se-dockaly-knizniho-vydani-20150628.html

Zdroj: http://karlovarsky.denik.cz/zpravy_region/povesti-ze-zluticka-se-dockaly-knizniho-vydani-20150628.html