Jdi na obsah Jdi na menu
 

Polom

Polom (německy Polem, Pohlem) je dnes poslední obydlené místo na přístupové cestě do Skoků. Kdysi to bývala živá vesnice, velmi starého založení, ve středověku, nejpozději od roku 1408 až do počátku 16. století, zde sídlil český rytířský rod Polomců z Polomu, po jejich rodovém sídle v Polomu již nejsou prakticky žádné stopy. Předpokládá se, že středověká tvrz, která byla zřejmě již po roce 1524 opuštěna, stávala někde v severozápadní části návsi, jejím pozůstatkem by mohl být nevýrazný pahorek s mělkým příkopem po východní straně.

Polom býval drobný rytířský statek, po Polomcích z Polomu jej drželi další šlechtici, nakonec byl v roce 1545 připojen k  panství Údrč. Polom byla samostatná obec, ale v roce 1950 se stala osadou a poté částí obce Údrč, nakonec se 1.1. 1975 Polom stala částí obce Bochov. Dějiny obce negativně ovlivnily události po II. světové válce, kdy došlo k vysídlení německých obyvatel, noví obyvatelé zcela neobsadili všechny prázdné usedlosti, lidé postupně odcházeli a část domů byla následně stržena. Prakticky tak zanikla celá západní strana sídla, kde dnes najdeme jen ruiny. Záchranou pro některé opuštěné domy se stali chalupáři.

V jižní části návsi stojí barokní kaplička a východně od obce, v romantickém údolí Ratibořského potoka při cestě na Ratiboř stával Polomský mlýn, dnes již jen zřícenina.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Polom