Jdi na obsah Jdi na menu
 

Srpnové pozorování Perseid ve Skocích 2016

8. 8. 2016

moto_logo1.jpgPo roce můžeme opět pozorovat nejslavnější meteorický roj severní polokoule – Perseidy, zvané také Slzy sv. Vavřince. Letošní maximum nastane  v odpoledních hodinách v pátek 12. srpna. V noci kolem 12 srpna bude možné spatřit až desítky meteorů za hodinu. Už zvečera, okolo maxima roje, bude možno pozorovat také setkání dorůstajícího Měsíce s dvojicí planet – Marsem a o něco slabším Saturnem. Konjunkci doplní jasná hvězda Antares v souhvězdí Štíra. Ještě za soumraku nízko nad západním obzorem lze pozorovat i planetu Jupiter. Skoky budou jedním z ideálních míst pro pozorování, neboť tzv. světelný smog, čili znečištění noční oblohy jasem umělého osvětlení, je zde v rámci celého území ČR minimální. Proto ve zdejším regionu byla 15. září 2014 na sousedním Manětínsku vyhlášena další oblast tmavé oblohy - MOTO (Manětínská oblast tmavé oblohy). Více o Perseidách najdete třeba na webu České astronomické společnosti.

Skoky budou v noci z pátka 12. na sobotu 13. srpna 2016  na pozorování připraveny - případní pozorovatelé noční oblohy budou mít k dispozici tábořiště s ohništěm a proběhne i další program.

V pátek 12. srpna 2016 od 22:00 hodin proběhne také noční komentovaná prohlídka kostela spojená s návštěvou zdejších nebes.

Další astronomicko-historická akce, spolupořádaná spolkem Pod střechou, z. s., - Davidova noc 2016 - proběhne ze soboty na neděli 20.-21. srpna 2016 v Nežichově u Toužimi. Více na webu spolku ZDE.

Plakát ke stažení ZDE.

skoky-perseidy-2016_plakat_v1b.jpg

 

 

 
 

Náhledy fotografií ze složky Plakáty, pozvánky aj.