Jdi na obsah Jdi na menu
 

Oldřich Janota / SOL ET LUNA (PL) - sobota 19.7.

19. 7. 2014

Zveme Vás na další koncert cyklu Živé Skoky 2014!

V sobotu 19. července v 18:00 nás čekají vlastně koncerty dva, propojené do společného večera. Jeho první polovina patří Oldřichu Janotovi, písničkáři a básníkovi, který svojí tvorbou propojuje žánry a inspiruje široké okolí nejen na poli hudebním. Ve Skokách není poprvé a jistě ani naposledy, jeho koncert je pokaždé jiný, nechme se proto zatím překvapit, zda nás čeká Oldřichův sólový koncert nebo zda OJ vystoupí společně s kapelou Ora Pro Nobis. 

Druhá půlka sobotního večera bude patřit polské dvojici SOL ET LUNA. Tvoří ji Saba Zuzanna Krasoczko (zpěv, flétna, daf) a  Mieczysław Eligiusz Litwiński (zpěv, harmonium, housle, tar, zither a další nástroje).

Dva magické doplňující se hlasy o mistrovském rozsahu se zvuky hranými jednou rukou na klávesách malého kufříkového harmonia – z tak základních prostředků budují Sol et Luna téměř celý koncert skládající se z Litwinského podmanivě krásných písní. Ten ve svých kompozicích mísí kultury, jazyky, věky, přesto ani na chvíli nemizí pocit jejich povědomosti a blízkosti. Sol et Luna dokonale propojují tradici se současností, každý jejich koncert je prožitkem vesmíru.
Duo vystupuje od roku 2000, jeho hudba zahrnuje Litwinského vlastní kompozice na texty mystických básníků různých epoch a kultur (jako např. cyklus zhudebněné poezie Jallaludina Rúmího, perského básníka a mystika z 13. století, cyklus na texty Angela Silesia, cyklus písní Akh na texty ze sbírky papyrů Sestry Kai z Egyptské knihy mrtvých, zhudebněné básně Novalise, Adama Mickiewicze, Konstantina Balmonta), tradiční písně mnoha národů (zejména litevské, perské, židovské) i středověkou hudbu.
Texty jsou zpívány v originálních jazycích, živých i mrtvých, nebo v polských překladech. Během koncertu tak zazní starořečtina, perština, litevština, němčina, hebrejština, a samozřejmě i polština.  

 Fotografie z koncertu naleznete ve Fotoalbu.

 

Náhledy fotografií ze složky Skoky v roce 2014