Jdi na obsah Jdi na menu
 

Konference 300 let poutního místa Skoky / Maria Stock proběhla 2.-3.12.2017 v Toužimi

2. 12. 2017

img_4585.minis.jpgLetošní oslavy 300 let od vzniku mariánského poutního místa ve Skocích u Žlutic  završila konference, která proběhla v sobotu 2. prosince od 10 hodin v prostorách Infocentra Toužim. Konference byla veřejně přístupná a zazněly na ní příspěvky odborné i laické veřejnosti věnované Skokům.

Kromě představení historického vývoje zaniklé obce či poutního místa byly prezentovány i další zajímavé příspěvky, např. 3D model zaniklé obce či studie img_4602minis.jpgobnovy sídla, představeny byly také poznatky ze stavebně historického průzkumu poutního kostela nebo příspěvky, které mapují úsilí o záchranu a obnovu Skoků. Na akci dorazilo 20 účastníků. Mezi hosty jsme uvítali také zástupce Kanonie premonstrátů Teplá, převora a také rektora skotského kostela P. Augustina J. Kováčika, OPraem.. Po skončení konference se někteří účastníci sešli při večeři na neformálním setkání přátel Skoků.

Konference pokračovala v neděli 3. prosince exkurzí, sraz byl v 9 hodin před toužimským infocentrem.

 

img_4589minis.jpg

Program

S o b o t a   2 .   p r o s i n c e

09:00-10:00   Prezence aktivních účastníků

10:00-10:15   Zahájení, slovo organizátorů a hostů

10:15-12:30 Dopolední blok - s historií obce i poutního místa nás seznámil předseda spolku Pod střechou Jiří Schierl, Richard Šulko pohovořil o historii česko-německých poutí a česko-německé spolupráci při záchraně Skoků.

12:30-13:30   Přestávka na oběd

13:30-17:50   Odpolední blok - s tématem "Katolická poutní místa pohledem kulturní geografie" nás seznámili RNDr. Silvie R. Kučerová a RNDr. Zdeněk Kučera, stejně tak jako s 3D modelem zaniklých Skoků. Jiří Schierl vyprávěl o hledání původní kaple Panny Marie Pomocnice ve Skokách, o historii dobrotivého obrazu Panny Marie Pomocnice, o poutní Skocké stezce a spolu s Lenkou Schierlovou Luňáčkovou představil historické fotografie Skoků. Zaniklou obec někdejší farnosti Skoky Mlyňany představil Mgr. Martin Váňa. O projektu Živé Skoky, směřujícímu k oživení poutního místa, promluvil Ing. Petr Linhart, na téma fyzické obnovy zaniklého sídla Skoky pak Ing. arch. Antonín Hůla.

Jednotlivé příspěvky byly doprovázeny nejen videoprezentacemi, ale třeba také trojrozměrnými modely. K dispozici byly také upomínkové předměty a propagační materiály ze Skoků. Během přestávek bylo zajištěno malé občerstvení.  

 

N e d ě l e   3 .   p r o s i n c e
 

09:00   Exkurze (Skoky, Žlutice, Teplá) - sraz v Infocentru Toužim, doprava není zajištěna (tedy doprava vlastním vozem nebo formou spolujízdy)

 

Změna programu vyhrazena

 

 

Ubytování: Účastníci konference mohou případně využít ubytování v Toužimi v Penzionu U Vladaře (aktuálně již plně obsazeno) nebo v Penzionu Za Rybníkem.

 

Kontakt na organizátory: podstrechou@email.cz, tel. 723 246 041 (p. Schierl). 

 

Akce se koná v rámci projektu Živé Skoky 2017 - 300 let poutního místa Skoky u Žlutic, který finančně podpořilo Ministerstvo kultury a Karlovarský kraj.

 

-min.png

 

 

Náhledy fotografií ze složky Konference 300 let poutního místa Skoky