Jdi na obsah Jdi na menu
 

Další malý zázrak ve Skocích - poutnický dům se konečně stává realitou

5. 11. 2015

skoky-pout-duben-2015a--16-minism.jpgV letošním roce se našemu spolku podařilo k již získanému pozemku p. č. st. 4 zakoupit i stavbu čp. 21, která je jeho součástí. Na tento okamžik jsme čekali dlouhých 9 let, a získání objektu můžeme považovat za malý zázrak.  

skoky--brigada-2015.04b--20-minis.jpgStavba čp. 21, někdejší Schopfův hostinec, který měl vzniknout na místě původní usedlosti sedláka Adama Lienerta, zakladatele skokovské kaple, se po smrti posledního vlastníka v roce 1982 stala majetkem státního statku a po jeho privatizaci se dostala do soukromého vlastnictví. Od roku 2006 stavbu vlastnilo postupně několik domácích a zahraničních firem, naposledy pak firma České lesy, a. s., z Hluboké nad Vltavou. Tato firma se v roce 2013 dostala do insolvenčního řízení a část majetku, včetně stavebního pozemku p. č. 4 pod budovou čp. 21 ve Skocích, se dostala do dražby. Právě vydražením za 101.000 Kč se podařilo pozemek o výměře 742 m2 spolku získat. Následným jednáním s firmou se v roce 2015 podařilo za 200.000 Kč odkoupit i stavbu.

Pro další rozvoj a obnovu poutního místa je vybudování odpovídajícího zázemí nezbytností. Vracíme se k záměru, který vznikl ve Žluticích v rámci česko-německé spolupráce již na sklonku 90. let minulého století, ale nebyl bohužel realizován, i když byl z německé strany finančně zajištěn. Stavbu jsme bohužel získali již jako ruinu. Byla dlouhou dobu v podstatě bezprizorní, takže i zde, stejně jako v sousedním kostele, řádili zloději a vandalové, zmizela okna, dveře, podlahy i stropy, krovy jsou vyřezané... její obnova a plánovaná přestavba na poutnický dům se zázemím pro dobrovolníky a poutníky bude pro spolek velmi náročná, spoléháme na pomoc jak ze strany dobrovolníků či dárců, tak i na finanční podporu z různých zdrojů. V současné době se připravují potřebné podklady pro realizaci.

hroch.jpgJako první se rozhodl vznik poutnického domu podpořit poutník Petr "Hroch" Binder, a to nejen svou účastí na každoročním putování po Skokovské stezce, ale i výtěžkem z prodeje svých knih.