Vize Skoků
V návaznosti na dosavadní činnost a úspěšné oživení místa chce spolek Pod střechou, z. s., usilovat o celkovou kultivaci Skoků.
Aktuální vize vychází z dosavadních aktivit spolku a navazuje na úspěšné oživení Skoků v poslední dekádě. Cílem spolku je zachovat Skoky jako místo setkávání s Bohem, přírodou a lidmi.
Výše uvedená vize tedy počítá s citlivou obnovou poutního kostela Navštívení Panny Marie a s přestavbou objektu čp. 21 na Poutní dům. Současně bude usilovat o odpovídající kultivaci okolí kostela a prostoru celého zaniklého sídla, tak, aby byl zachován stávající genius loci poutního místa v zaniklé obci, ovšem na kvalitativně vyšší úrovni. Místo dnešního divokého, zpustlého a zanedbaného prostoru by měl v budoucnu citlivými úpravami vzniknout kolem kostela krajinářský park či meditační zahrada, které by poutníkům nabídly stávající klid a kontakt s Bohem a přírodou. Nedílnou součástí tohoto prostoru by měly být všechny dosud čitelné pozůstatky někdejšího osídlení, konzervované ruiny staveb, terasy a zahrady. Tyto prvky by doplňovala vhodná a udržovaná zeleň, využívající kvalitní stávající zeleně a doplněná novou vhodnou výsadbou dřevin. Původní komunikační síť zaniklého sídla by měla být rehabilitována a zachována, případně vhodně doplněna novou sítí pěšin s možností instalace uměleckých prvků, např. křížové cesty. Nepočítá se tedy s masivním znovuosídlením místa, výstavbou nových staveb a přeměnou Skoků na rekreační osadu či jakýsi poutní Disneyland. Provoz místa by i nadále měly zajišťovat především dobrovolnické aktivity. Není však vyloučen ani návrat církve a trvalé duchovní služby do poutního místa.
Vše je závislé na finančních možnostech spolku a vlastníka kostela, ale hlavně na vyřešení majetkoprávních vztahů k předmětným pozemkům, což se dnes jeví jako největší překážka pro uskutečnění nastíněného záměru. Pozemky ve vlastnictví státu byly totiž v posledním desetiletí zprivatizovány a převedeny místo na obec na soukromé vlastníky. Spolek, církev a obec zde dnes vlastní jen malou část území zaniklého sídla. Další etapu revitalizace území zaniklého sídla by měl v budoucnu zajišťovat připravovaný pozemkový spolek.
Obnově poutního místa se v posledních letech věnovali také němečtí rodáci, město Žlutice a studenti. Vzniklo tak několik zajímavých studií. V roce 2000 vznikla ve spolupráci města Žlutic a německých rodáků z Ackermann Gemeinde studie na obnovu poutního místa, která měla být realizována s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti. Záměr však zhatila probíhající privatizace majetku bývalého státního statku ve Skocích.
V roce 2013 vznikla studie obnovy poutního místa, vytvořená v rámci diplomního projektu Adély Poubové Rehabilitace poutního místa ve Skocích na FA ČVUT v Praze.
V roce 2015 proběhlo studentské sympozium DoSkok, které řešilo obnovu interiéru zdevastovaného chrámu a obohatilo dochovaný mobiliář kostela o nové umělecké prvky.
Další studentská diplomová práce Antonína Hůly Obnova místa ve Skokách u Žlutic, vznikla v roce 2017 na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci a zabývala se urbanisticko-architektonickým řešení lokality zaniklé obce. Různým aspektům současných Skoků se věnovala studentská výzkumná práce Vývoj kulturní krajiny v okolí zaniklé vsi Mariánské Skoky Gymnázia Přírodní škola, o. p. s., o Skocích z roku 2009 je přístupná na internetové stránce: www.tepelsko.czweb.org. Pro poznání dějin Skoků a stavebně historického vývoje poutního chrámu je významný probíhající stavebně historický průzkum kostela, prováděný Národním památkovým ústavem.