Nový územní plán Žlutic ohrožuje genia loci Skoků
V současné době probíhá proces přípravy nového územního plánu města Žlutic (dále jen ÚP), který se týká také území Skoků. Již při projednávání návrhu nového ÚP byla městem schválena změna řešení území Skoků, která vycházela z návrhu spolku (tj. revitalizace zaniklého sídla do podoby volného krajinářského parku v němž by byly zakomponovány jak poutní kostel a další dochované stavby, tak i dochované pozůstatky zástavby zaniklého sídla a stávající zeleň, záměr zachovat i do budoucna stávající charakter místa) a spočívala v převedení většiny zastavitelných ploch pro bydlení venkovské na plochy veřejné zeleně, tedy plochy nezastavitelné. Návrh nového ÚP Žlutic byl poprvé projednán na veřejném projednání 25. srpna 2016. O tomto jednání jsme se dozvěděli pozdě a nemohli jsme se tedy do tohoto procesu oficiálně zapojit. Také jsme předpokládali, že v případě Skoků bylo akceptováno výše uvedené a dříve schválené řešení ve prospěch ploch veřejné zeleně a proto se spolek v tomto dále neangažoval.
4. listopadu 2020 od 16:00 hodin proběhlo ve Žlutickém muzeu opakované veřejné projednání o posouzeném a upraveném návrhu Územního plánu Žlutice. Na tomto projednání, o němž jsme se dozvěděli až po jeho konání, byla představena 8. úprava ÚP v níž se u Skoků objevila původní úprava, s funkčními plochami určenými k zastavění bytovou výstavbou. Tato situace nejen nás velmi nemile zaskočila, naštěstí jsme ještě stačili včas zareagovat a ve stanoveném termínu podat k tomuto veřejnému projednání naše námitky a připomínky.
Pokud by byla přijata stávající koncepce rozvoje zastavěného území Skoků, znamenalo by to vážné ohrožení jeho stávající podoby, vážné ohrožení hodnot, které toto území získalo v průběhu posledního půlstoletí, vedlo by to k zásadní změně jeho charakteru. Dnešní genius loci Skoků, onen úžasný duch místa, který se stal nadějí pro toto těžce zkoušené mariánské poutní místo, by byl nenávratně zničen. Navrhované funkční využití ploch k zastavění v územním plánu sice ještě neznamená, že se zde musí nutně stavět, nicméně vytváří základní předpoklad k možné budoucí výstavbě. Má-li se do budoucna zástavba zcela vyloučit, je nasnadě toto ošetřit odpovídajícím způsobem v územním plánu. V opačném případě by byla budoucí podoba Skoků, tak jak bychom je rádi zachovali, značně nejistá.
Naše více něž desetiletá zkušenost se Skoky je taková, že právě jedinečnost tohoto místa je dnes tím hlavním magnetem tisíců návštěvníků Skoků a nadějí k jeho oživení v pravém smyslu slova. V ÚP navrhovaná obnova Skoků jako živého vesnického sídla s novou bytovou zástavbou by možná vrátila do Skoků běžný život, ale rozhodně by nepomohla úsilí k obnově a oživení Skoků jako poutního místa. Skoky by se staly běžnou vesnicí, kde kostel obklíčí nevzhledné bungalovy ohrazené vysokými ploty za nimiž se bude ozývat štěkání psa a občas se mihne někdo z místních nocležníků..., kterým možná nakonec bude monumentální kostel stínit a rušit volný výhled. Takové místo poté asi sotva ještě přiláká někoho k návštěvě...
Proto požadujeme, aby byly v návrhu ÚP provedeny v případě intravilánu Skoků takové změny, které by směřovaly k zachování stávajícího charakteru místa a umožnily revitalizaci zaniklého sídla do podoby volného krajinářského parku v němž by byly zakomponovány jak poutní kostel a další dochované stavby, tak i dochované pozůstatky zástavby zaniklého sídla a stávající zeleň. Navrhujeme tedy, aby všechny navržené zastavitelné plochy Z61, Z62, Z63, Z64 a Z65 byly z návrhu ÚP pro k. ú. Skoky u Žlutic, s výjimkou parcel již zastavěných dochovanou historickou zástavbou (tj. stavbami stodoly a bývalého Schopfova hostince čp. 21) převedeny na plochy s funkčním využitím veřejné zeleně. Jen tak lze efektivně zamezit, dle našeho názoru, nevhodnému využití území a zabránit živelné výstavbě, které by poškodily nebo zcela zásadně změnily stávající charakter místa, jeho kulturní hodnoty a celkovou atraktivitu s negativními dopady na snahy o záchranu a oživení Skoků. Skoky se dnes vyprofilovaly nejen jako čistě církevní místo, ale také jako místo pro setkávání všech lidí, kteří sdílejí společné kulturní hodnoty. Věříme, že jak zpracovatel, tak zadavatel a dotčení vlastníci nemovitostí, kterých ze uvedené plochy týkají, což je stát a město Žlutice, tuto naši vizi pochopí a podpoří.
Níže jsou uvedeny další informace k aktuálním změnám ÚP a samozřejmě budeme rádi za Vaše názory (ideálně přes náš facebook) k tomuto tématu a za případnou podporu našich záměrů, do jejichž realizace jsme společně s našimi dobrovolníky již vložili nemalé úsilí a také nezanedbatelné množství finančních prostředků od početných příznivců a podporovatelů Skoků.
Informace k návrhu ÚP najdete na těchto odkazech:
Výkres návrhu ÚP:
https://mmkv.cz/sites/default/files/dokumenty/N2%20Hlavn%C3%AD%20v%C3%BDkres.pdf
Textová část (rozvojové plochy ve Skokách popsány na stranách 22 a 23):
https://mmkv.cz/sites/default/files/dokumenty/%C5%BDlutice%20txt%208.31.pdf
Informace o připomínkování (termín do 11.11.2020):
https://mesta.obce.cz/assets/File.ashx?id_org=19776&id_dokumenty=113505
Návrh změny ÚP pro Skoky - žlutě zakroužkovány plochy Z61, Z62, Z63, Z64 a Z65, které jsou určeny jako zastavitelné plochy pro venkovské bydlení. Navrhujeme pro zachování stávajícího charakteru území zaniklé obce jejich převedení na plochy nezastavitelné s funkcí veřejné zeleně. Jen takové opatření může efektivně zamezit budoucí nekontrolované výstavbě a ochránit stávajícího ducha místa. Uvedené plochy tvoří pozemky, které jsou nyní převážně ve vlastnictví města Žlutic nebo státu. (Převzato z Hlavního výkresu N2 návrhu 8. Úpravy územního plánu Žlutice ze září 2020, dostupný on-line na adrese https://mmkv.cz/sites/default/files/dokumenty/N2%20Hlavn%C3%AD%20v%C3%BDkres.pdf).
Návrh řešení území intravilánu Skoků v 8. změně návrhu ÚP Žlutice s vysvětlivkami (převzato a upraveno z Hlavního výkresu N2 návrhu 8. Úpravy územního plánu Žlutice ze září 2020, dostupný on-line na adrese https://mmkv.cz/sites/default/files/dokumenty/N2%20Hlavn%C3%AD%20v%C3%BDkres.pdf).
Výňatek z textové části 8. úpravy územního plánu Žlutice s pasážemi týkajícími se Skoků (dostupné on-line z adresy https://mmkv.cz/sites/default/files/dokumenty/%C5%BDlutice%20txt%208.31.pdf, strany 5, 6, 22 a 23):
Územní plán Žlutice. Textová část. 8.úprava
Projektant: Ing. arch. Ivan Štros. Září 2020. Objednatel: MÚ Žlutice. Pořizovatel: MM Karlovy Vary.
Zpracovatelé: zodpovědný projektant architektonicko-urbanistická část: Ing. arch. Ivan Štros. ÚSES, přírodní podmínky, životní prostředí: RNDr. Jan Křivanec, zásobování elektrickou energií a plynem: Vladimír Procházka.
…
2) Koncepce rozvoje území, ochrana a rozvoj jeho hodnot
2.1) Zásady koncepce rozvoje území
Základním předpokladem dalšího rozvoje území je ochrana dochované historické urbanistické struktury především ve Žluticích a dále pak v okolních obcích Knínice, Veselov, Ratiboř, Protivec, Verušice a Vladořice, v obci Skoky se jedná o obnovu zaniklé historické urbanistické struktury kolem dochovaného kostela Navštívení Panny Marie. Dále je to zachování hodnot přírodního a životního prostředí řešeného území v souladu s rozvojem nosné funkce řešeného území, kterou je trvalé bydlení a individuální rekreace.
Urbanistická koncepce vychází v převážné míře z koncepce navržené v Územním plánu města Žlutice.
Je žádoucí zapojit novou zástavbu organicky do historického kontextu včetně respektování typických znaků historické komunikační kostry a historických architektonických forem především pak ve Žluticích a ve všech řešených obcích.
Nová zástavba bude doplňovat původní zástavbu obcí především v prolukách vzniklých demolicí původních objektů, dále pak na plochách podél stávajících komunikací a částečně i na nových plochách na zástavbu přímo navazujících. Ve Žluticích pak nová zástavba dotváří strukturu města především na nových plochách souvisejících se stávající zástavbou.
Z funkčního hlediska jsou doplněny v převážné míře plochy pro výstavbu objektů pro individuální bydlení, smíšené městské bydlení a smíšené centrální území ve Žluticích a venkovské bydlení především v řešených obcích. Dále jsou doplněny plochy pro objekty
- 5 -
průmyslové výroby a smíšené výroby ve Žluticích ve vazbě na areál Regent plus a dále pak plochy pro průmyslovou zónu v severní části území mezi stávající komunikací R6 a nově navrženou komunikací D6.
...
- 6 -
...
3) Urbanistická koncepce včetně vymezení ploch s rozdílným způsobem využití, zastavitelných ploch, ploch přestavby a ploch sídelní zeleně
3.1 ) Návrh urbanistické koncepce
Skoky
Jedná se o zaniklou obec, ze které zbyl pouze kostel Navštívení Panny Marie, opuštěný obytný objekt a torzo hřbitova. Toto původně významné poutní místo má nezaměnitelný charakter a stojí za to lokalitu obnovit. Jediným vhodným způsobem se jeví obnovit obytný charakter sídla výstavbou nových objektů v historické stopě zástavby.
Rozvojové plochy vesnického bydlení jsou proto navrženy po celém obvodu jádra původní obce.
3.3.) Vymezení zastavitelných ploch
Skoky
Z61 - plocha pro BV v S části lokality Skoky v zastavěném území obce - plocha je určena pro výstavbu objektů bydlení vesnického, popřípadě i skanzenového typu, architektonická podoba nových objektů bude vycházet z formy tradiční venkovské zástavby,
celková kapacita lokality je cca 2-3 objekty
plocha – 0,42 ha
max. podlažnost – 2+podkroví
max. výška hřebene -10 m
max. koef. míry zastavění max. – 30
Z62 - plocha pro BV v SV části lokality Skoky v zastavěném území obce - plocha je určena pro výstavbu objektů bydlení vesnického, popřípadě i skanzenového typu, architektonická podoba nového objektu bude vycházet z formy tradiční venkovské zástavby,
celková kapacita lokality je cca 1 objekt
plocha – 0,16 ha
max. podlažnost – 2+podkroví
max. výška hřebene -10 m
max. koef. míry zastavění max. – 30
- 22 -
Z63 - plocha pro BV v Z části lokality Skoky v zastavěném území obce - plocha je určena pro výstavbu objektů bydlení vesnického, popřípadě i skanzenového typu, architektonická podoba nových objektů bude vycházet z formy tradiční venkovské zástavby,
celková kapacita lokality je cca 3-5 objektů
plocha – 0,66 ha
max. podlažnost – 2+podkroví
max. výška hřebene -10 m
max. koef. míry zastavění max. – 30
Z64 - plocha pro BV ve V části lokality Skoky v zastavěném území obce - plocha je určena pro výstavbu objektů bydlení vesnického, popřípadě i skanzenového typu, architektonická podoba nového objektu bude vycházet z formy tradiční venkovské zástavby,
celková kapacita lokality je cca 2 objekty
plocha – 0,32 ha
max. podlažnost – 2+podkroví
max. výška hřebene -10 m
max. koef. míry zastavění max. – 30
Z65 - plocha pro BV v JV části lokality Skoky v zastavěném území obce - plocha je určena pro výstavbu objektu bydlení vesnického, popřípadě i skanzenového typu, architektonická podoba nového objektu bude vycházet z formy tradiční venkovské zástavby,
celková kapacita lokality je cca 1 objekt
plocha – 0,13 ha
max. podlažnost – 2+podkroví
max. výška hřebene -10 m
max. koef. míry zastavění max. – 30
- 23 -