Jdi na obsah Jdi na menu
 

Výborné vystoupení In Cordis Ensemble uzavřelo letošní koncertní cyklus Živých Skoků.

1. 9. 2013

in-cordis-ensemble-001-001.jpg
Formát pdf Formát jpg
Formát zip/doc

V sobotu 31. srpna uzavřel letní koncertní cyklus Živých Skoků 2013 výtečný koncert souboru In Cordis Ensemble v čele s harfenistkou Kateřinou Ghannudi - možná si ji pamatujete jako členku doprovodného souboru kytaristy Michala Hromka, který ve Skokách vystupoval v roce 2010. Spolu s ní vystoupili  Jan Krejča a Miloslav Študent, kteří zahráli na  celou řadu dobových drnkacích nástrojů.

Ve Skokách zazněl program Fiori musicali, hudební květomluva odhalující symboliku květin a dřevin promlouvající prostřednictvím hudby a poezie 16. - 18. století. Pořad byl provázen čtením o jednotlivých rostlinách z renesančního herbáře Pietra Matthioliho. Autory hudebních děl byli například C. Monteverdi, V. Galilei, G. G. Kapsperger, S. Landi, L. Rossi, D. Mazzocchi.

Výborné vystoupení sklidilo zasloužené ovace, děkujeme hudebníkům, návštěvníkům i všem našim sponzorům, jejichž loga zdobí pravý sloupec těchto stránek.
 

Hudební seskupení In Cordis Ensemble je ojedinělým hudebním tělesem, zaměřujícím se na repertoár pro drnkací nástroje z 15. - 18. století. Představuje tak nástroje kdysi naprosto běžné, jako loutny renesanční i barokní, tiorbu,  renesanční i barokní kytary, galizonu, cistru i různé typy harf. Základní členové souboru Kateřina Ghannudi, Jan Krejča a Miloslav Študent tak na základě svých dlouholetých zkušeností rozeznívají jak skladby sólové i souborové v nejrůznějších instrumentacích a dobových aranžmá.

Svou badatelskou a interpretační činností se hudební těleso In Cordis Ensemble snaží nalézt odpovídající zvukovou podobu, která by nejen dávala hudbě našich předků možnost vykvést do své původní krásy, ale i by usnadnila dnešnímu člověku této hudbě porozumět a prožít její krásu. Tato, takříkajíc "adekvátní" interpretace, je přímo podmíněna znalostí dobových hudebních i obecně estetických souvislostí, pěveckých i hráčských praktik a pochopitelně také schopností toto poznání realizovat s přirozenou a spontánní muzikalitou. Díky tomuto hledání a objevování docházejí interpreti i posluchači k nevšedním zážitkům.

Neobyčejnost setkání posluchačů se starou hudbou, kterou jim zprostředkovává In Cordis Ensemble, není dána jen používáním kopií historických hudebních nástrojů, ale i promyšleně vybudovanou dramaturgickou skladbou každého programového celku, opírající se mimo jiné i o výsledky vlastního muzikologického a historického bádání. Většina koncertních programů má tedy podobu příběhu, který nejen uváděné skladby uvede do nových hudebních souvislostí, ale díky svému nezřídka dramatickému průběhu posluchače doslova vtáhne do děje.

Další informace najdete například na oficiálních webových stránkách souboru http://www.ensemble.incordis.cz/.

 

 


Další informace o In Cordis Ensemble najdete například na oficiálních webových stránkách souboru. Událost má svůj profil i na Facebooku.