Jdi na obsah Jdi na menu
 

Ve Skokách proběhla Noc světel a Pouť ke svátku Navštívení Panny Marie

7. 7. 2014

Foto: Tomáš Vrána
Noc světel 2014 a hlavní skokovská pouť je za námi. Děkujeme všem, kdo se jakkoli zapojili do příprav i všem poutníkům za návštěvu!
 

img_5789-m25.jpg
Vše začalo vlastně už ve čtvrtek 3.7., kdy se z Teplé do Skoků vydali poutníci s obrazem Panny Marie Skokovské, aby tak zahájili letní poutní sezónu na Skokovské stezce. Putovali po tři dny, až v sobotu (5.7.) odpoledne došli do Skoků. V klášteře premonstrátů v Teplé se sešlo 9 poutníků, přivítal je opat zdejší kanonie P. Filip Zdeněk Lobkowicz a v konventní kapli jim udělil požehnání. Mezi poutníky se letos objevil i Petr Hroch Binder doprovázený Dílnou U Mnicha. V Dobré Vodě čekalo milé překvapení v podobě manželů Pokorných, kteří poskytli utrmáceným poutníkům stín a pohoštění ve svém domě. Přes klášter trapistů Matky Boží Nový Dvůr u Dobré Vody, zaniklou osadu Dolské Domky a kolem romantické ruiny barokní kaple sv. Blažeje v malebné kotlině Svatoblažejského rybníka dorazili k večeru na biofarmu a penzion Belina. Zde je čekala večeře a příjemné posezení s panem domácím. 

img_5941m25.jpgDruhý den po vydatné snídani vyrazili poutníci s obrazem na Třebouň, kde se zastavili ke krátké modlitbě v místní kapli Bolestné Panny Marie. Kolem historického vodojemu pak dorazili do Kosmové, romantické vesničky pod Třebouňským vrchem s několika historickými roubenými a hrázděnými stavbami a také klasicistní kaplí. Z Kosmové se vydali na asi nejnáročnější úsek druhé etapy, kolem Lhotské kapličky a pozoruhodných Sedelsko-Lhotských rybníků do Sedla. Za Sedlem stezka na chvíli zmizela, ale zkušení vůdci dokázali překonat i tuto překážku a nástrahu, takže doputovali poli a alejemi do města Krásné Údolí, kde na ně čekala Teta Míla se zaslouženým obědem. Po odpočinku vyrazili úzkou silničkou a ve stínu alejí přes Odolenovice do Přílez, kde na ně čekalo další milé překvapení v podobě rodiny Širokých. Po občerstvení a posezení se poutníci kolem opuštěného starobylého kostela sv. Bartoloměje vydali do Útviny. Zde, v někdejším působišti stavitele skokovského chrámu, zednického mistra Johanna Schmieda,  navštívili zdejší kostel sv. Víta. A pak už je čekala Toužim, cíl druhé etapy a také místo, kde se v roce 1717 zrodil slavný obraz Panna Marie Pomocnice ze Skoků, s noclehem v turistické ubytovně. Obraz byl díky vstřícnosti zdejší kostelnice pí. Ďurišové na noc uložen v toužimském kostele. 

putovani-2014.04.07--59-minis.jpgTřetí den se část poutníků přidala k účastníkům místního pochodu Radyňská cihla a přesunula se k Radyni, do zaniklé cihelny, kde na ně čekala již IX. olympiáda ve vrhu hablovkou - tedy recesistická soutěž ve vrhu zdejší cihlou zn. Habla. Zbývající poutníci odpoledne navštívili toužimský kostel, aby vyzvedli si obraz, se kterým vyrazili do radyňské cihelny. Zde se obě skupiny spojily a společně pokračovaly přes  lachovickou kapličku, kolem romantických zřícenin mlýnů na říčce Střele do Sovolusek. Zde u kaple sv. Jakuba Většího poutníci krátce poseděli a pak pokračovali opět do lesnatého údolí Střely, kolem bývalého akvaduktu mlýnského náhonu a kolem zříceniny Rohrerova mlýna do konečného cíle svého putování - do Skoků. Celou trasu absolvovalo 5 poutníků, ti také v neděli získali příslušný certifikát, dalších 6 pak jen některou z jejích částí. Na sobotu a neděli byla při příležitosti skokovské poutní slavnosti vyhlášena "malá" pouť po Skokovské stezce, této příležitosti využili 2 poutníci.    V sobotu nejprve ve Skokách proběhla vernisáž výstavy fotografií Heleny Kalendové Pozapomenutá zjevení. Následovala Noc světel, společná modlitba se zpěvy z klášterní komunity v Taizé v podání improvizovaného sboru. Kostel byl plný, napočítali jsme více než 150 poutníků a návštěvníků. Z Noci světel vznikla nahrávka, která bude časem dostupná i na CD.
 


V neděli proběhla tradiční Pouť ke svátku Navštívení Panny Marie, hlavní pouť ve Skokách. Začala v 10 hodin procesím jdoucím od křížku nad obcí a pokračovala poutní mší svatou, celebrovanou opatem Kanonie premonstrátů v Teplé Zdeňkem Filipem Lobkowiczem OPraem. Během obřadu zazněla skvostná Missa in C Franze Josepha Aumanna a další skladby v podání Kolegia pro duchovní hudbu, které řídil Vít Aschenbrenner.  Návštěvníci Skoků se pak mohli občerstvit v bývalé farní zahradě a zde je na místě poděkovat manželům Prchalovým, kteří se o pohoštění vzorně postarali. V krásném slunečním dni Skoky navštívilo více než 300 návštěvníků.

Fotografie z putování, Noci světel i z nedělní pouti brzy zveřejníme.

 

Náhledy fotografií ze složky Skoky v roce 2014