Jdi na obsah Jdi na menu
 

V sobotu 1. října proběhla mariánská pouť

1. 10. 2011

220px-rosary_2006-08-14.pngDalší z letošních mimořádných poutních slavností se uskutečnila v sobotu 1. října a tentokráte byla věnována k oslavě památky Panny Marie Růžencové. Konání bohoslužby sice ohrozily organizační problémy, ty se ale podařilo díky vstřícnosti bochovského faráře P. Sczepaniaka vyřešit. Mše svatá byla sice zahájena s menším zpožděním, ale nádherné počasí a další program vše poutníkům vynahradily. Mši svatou celebroval pražský kněz P. Vladimír Slámečka. Milou návštěvou byli manželé Reinerovi, kteří právě provádějí restaurování skokovského poutního obrazu. Po bohoslužbě následovalo přátelské posezení, které se protáhlo do večerních hodin. Příjemný slavnostní den ve Skocích pak završila noční prohlídka kostela. Poutě se zúčastnilo 27 poutníků, z toho jeden využil možnosti absolvovat mimořádnou zkrácenou pěší pouť po Skokovské stezce z Toužimi do Skoků a získal příslušný certifikát.

Památka Panny Marie Růžencové připadá na 7. října a je jí zasvěcen celý měsíc říjen. Zavedení této památky bylo projevem vděčnosti nad vítězstvím křesťanů nad Turky v námořní bitvě u Lepanta 7. října 1571. Tento den růžencová bratrstva v Římě konala slavné průvody a zvláštní pobožnosti a modlitby byly vyslyšeny. Od roku 1573 byla přeložena na první říjnovou neděli, po vítězství nad Turky u Petrovaradina byla rozšířena pro celou církev (roku 1716) a 7. října ji slavíme od roku 1913.

Více o růženci zde a o modlitbě růžence zde.

Poslední zářijový víken byl věnován také pracovním aktivitám dobrovolníků. Sobotní brigáda byla z důvodu konání poutě nakonec zrušena, nedělní pak nevyužil žádný dobrovolník, ale alespoň byl otevřený kostel.  

 

Náhledy fotografií ze složky Mariánská pouť 1.10.2011