Jdi na obsah Jdi na menu
 

Skoky zpřístupněny veřejnosti – zahájen projekt Živé Skoky 2008

20. 7. 2008
Skoky zpřístupněny veřejnosti – zahájen projekt Živé Skoky 2008
 
V sobotu 12. července byla zahájena realizace projektu Živé Skoky 2008, který připravilo občanské sdružení Pod střechou. Podstatou projektu je zpřístupnění prostor kostela Navštívení Panny Marie, a to u nás v neobvyklém rozsahu, tedy od základů až po střechu. Na volné prohlídky kostelní lodi navazuje prohlídka s doprovodem průvodce, na níž mohou zájemci navštívit obě věže i obdivovat neobvyklou konstrukci falešných kleneb v podkroví. V sakristii je pak malá expozice seznamující návštěvníky s dějinami Skoků i s aktivitami na jeho záchranu. Také zde jsou k dispozici propagační materiály a upomínkové předměty. Vstupné je dobrovolné a je určeno jako dar na konto záchrany kostela.
První skupina dvou dobrovolníků přijela do Skoků, aby zde celý týden zajišťovali zpřístupnění kostela a návštěvnický provoz a současně si užili příjemnou dovolenou se svými dětmi v malebném a magickém prostředí poutního místa. Příležitosti prohlédnout si kostel a seznámit se s jeho pohnutými dějinami i smutnou současností, ale také s vizemi na záchranu této kulturní památky, využilo během 3. turnusu něco přes stovku návštěvníků. Mnozí o zpřístupnění kostela neměli tušení a tak byli mile překvapeni možností prohlídky. Dobrovolníkům i organizátorům vyjadřovali slova uznání a podpory. Od června věnovali návštěvníci kostela na jeho záchranu již 3.857,- Kč, tato částka bude předána majiteli kostela, Klášteru premonstrátů v Teplé, a použita na financování pokračování opravy zničených věžních bání a na zprovoznění hlavního vchodu.
Poděkování patří nejen dobrovolníkům, ale i všem těm, kteří svou návštěvou Skoky podpořili. Poděkování patří také prodejně v Údrči a partnerskému občanskému sdružení Cesta z města za pomoc.
Ve zpřístupnění kostela se bude pokračovat i v následujícím období, podle toho, jak se bude dařit zajišťovat dobrovolníky. Aktuální termíny budou uveřejňovány na těchto webových stránkách.  
Foto z akce v fotogalerii Živé Skoky 2008.
Pod střechou, o. s
 

Náhledy fotografií ze složky Živé Skoky 2008