Jdi na obsah Jdi na menu
 

Skoky v roce 1979 na snímcích pana Františka Koubka

16. 9. 2013

Na konci června jsme obdrželi zajímavé fotografie Skoků z roku 1979 od pana Františka Koubka včetně průvodního psaní s množstvím, zajímavých historických reálií.

... před rokem jsem Vám zaslal pár nevalných diapozitivů z mé návštěvy ve Skokách v r.1979. Teď jsem objevil jejich černobílou "modifikaci", která je snad o něco lepší kvality. Bohužel podmínky a prostředky pro kvalitnější snímky byly tehdy velmi skrovné a ke všemu nepříznivé. Z tehdejší návštěvy mne však nejvíce zaujalo zjištění, že na varhanním pultu bylo za jménem jejich stavitele doplněno "aus Auschowitz" = Úšovice, - dnes předměstí Mar.Lázní (mé bydliště). Až v těchto letech se mi podařilo zjistit, že tu stavitel varhan skutečně svoji firmu měl. Jednalo se o Christofa Müllera nar. 22.11.1846 poblíž Pomezí n/O. Tam také do r. 1890 působil a pak svoji dílnu přestěhoval do Úšovic. Od té doby "měl v péči" veškeré varhany v kostelech patřících pod vliv tepelského kláštera (v klášteře samém opravoval hlavní barokní varhany v r.1891). V létech 1905-1906 uskutečnil stavbu dvoumanuálových pneumatických varhan v poutním kostele ve Skokách. Učinil tak podle návrhu tamního varhaníka Franze Nasslera. Cena nástroje vyšla na 6800 rak. korun. Při té příležitosti opravil varhany z r.1787 v kostelíku sv.Linharta v Údrči. Ty se na samém sklonku 20.st. nacházejí v Unkovicích u Brna. Osudovou se mistrovi Ch.Müllerovi stala zakázka pro děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mar.Lázních. Byl to jeho jím postavený nejmohutnější nástroj, avšak špatně odhadl celkové náklady na jeho stavbu. Dostal se do finančních potíží s jeho subdodavateli a nakonec musel vyhlásit úpadek... Zemřel r.1924 na mrtvici.

A tak krom vzácných fotografií zde máme i zajímavé informace o dnes již bohužel nefunkčních varhanách ve Skokách a o jejich staviteli. Pramenem byl panu Koubkovi Sborník chebského muzea z roku 2004.

Děkujeme!

 

Náhledy fotografií ze složky Fotografie pana Františka Koubka