Jdi na obsah Jdi na menu
 

Projekt Živé Skoky 2008 ukončen

6. 9. 2008
Projekt Živé Skoky 2008 ukončen
 
31. srpnem 2008 byl ukončen dobrovolnický projekt občanského sdružení Pod střechou Živé Skoky 2008. Cílem tohoto projektu bylo zpřístupnění poutního chrámu pro jak pro věřící, tak i ostatní veřejnost během školních prázdnin především za pomoci dobrovolníků. Přestože se nakonec podařilo pokrýt jen necelé 3 z plánovaných 8 týdenních turnusů, lze výsledek projektu hodnotit kladně, neboť se především díky několika málo ochotným dobrovolníkům, Petru Linhartovi a Marku Štifterovi s jejich dětmi, Haně Fišerové a Františce Židelové a také našim členům podařilo zajistit zpřístupnění kostela 6., 8., 12.-19., 23.-27. července a dále pak 24.-31. srpna. Kromě běžných prohlídek s výkladem jsme uspořádali tři noční prohlídky kostela (18. července a 23. a 29. srpna), jeden koncert (Linhart & Štifter 18. července) a jeden turistický pochod (z Toužimi do Skoků, 30. srpna). Současně probíhaly v kostele a jeho okolí drobné udržovací a vylepšovací práce, byl upraven prostor farních teras, kde vzniklo nové ohniště a bylo vybudováno zábradlí, v kostele byly vyklizeny a upraveny sakristie, v jedné z nich byla zřízena malá expozice pro návštěvníky ve druhé volný prostor pro konání projekcí. Do kostela byla rovněž pořízena nová mříž a budka pro suché WC. Byly zahájeny úpravy místnosti pro obsluhu kostela.
Během projektu navštívilo kostel téměř 250 poutníků a dalších návštěvníků, kteří na záchranu kostela darovali celkem 9.204 Kč. Z této částky bude pořízena mříž a propagační materiály, zůstatek pak bude poukázán na konto kláštera. 
Přestože se nepodařilo projekt zrealizovat v původním rozsahu a vyskytovaly se drobné nedostatky a organizační problémy, za které se návštěvníkům omlouváme, můžeme jej hodnotit jako úspěšný. Pro příští rok chystáme jeho pokračování, neboť je plánováno zahájení provozu na Skokovské stezce a bude nutno zajistit alespoň během hlavní návštěvnické a turistické sezóny zpřístupnění kostela. Proto také již dnes vyzýváme všechny příznivce Skoků a další ochotné dobrovolníky k účasti na projektu Živé Skoky 2009.
(-psos-)
 

Náhledy fotografií ze složky Živé Skoky 2008